|
Reportaż Mariusza Szczygła o Danielu Rycharskim i jego twórczości artystycznej w Dużym Formacie (dod. Gazety Wyborczej), 2019, nr 7. |
|
|
W dzisiejszym (18 lutego 2019 r.) Dużym Formacie (poniedziałkowy dodatek Gazety Wyborczej) znajdziecie reportaż Mariusza Szczygła o Danielu Rycharskim, artyście z Kurówka pod Sierpcem. Od 15 lutego do 22 kwietnia 2019 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zwanym Muzeum nad Wisłą, przy Wybrzeżu Kościuszkowskim 22, oglądać można wystawę "Daniel Rycharski. Strachy".
Wystawa "Daniel Rycharski. Strachy" to część programu Muzeum, które poszukuje nowych języków opisu otaczającego nas świata, a także próba zwrócenia uwagi na jedną z najciekawszych i najbardziej radykalnych postaw artystycznych w ostatnim czasie. Zebrane na wystawie obiekty opowiadają historię działań artysty, który przechodzi od chęci zorganizowania oddolnej rewolucji i wprowadzenia osób LGBT+ na równych prawach do Kościoła, do praktykowania wiary na własnych zasadach. Zakorzeniony przez różne instytucje i rodzinę w religii, Rycharski poszukuje w danym zestawie pojęć i wartości nowej wersji projektu emancypacyjnego, który objąłby dotychczas wykluczanych, a który nazywa bezreligijnym chrześcijaństwem.
Wystawa "Daniel Rycharski. Strachy" jest raportem z kilkunastu lat pracy twórcy, który z naddatkiem wypełnia postulat poszukiwania alternatywy, jednocześnie czerpiąc obficie z kodów kultury popularnej, rozwijając nową interpretację sztuki współpracy na styku aktywizmu, działań politycznych i animacyjnych.