1/2001
KTO BĘDZIE ADAMEM MAŁYSZEM SIERPECKIEJ PŁYWALNI?

W połowie stycznia 2001 r. dziewięcioosobowa grupa rodziców wystąpiła z wnioskiem o utworzenie klas sportowych dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. Celem byłaby intensywna nauka pływania, promocja sportów wodnych, ukoronowana mistrzostwem Krajowym, Międzynarodowym i Olimpijskim.

Pismo skierowano do Dyrektorów Szkół Podstawowych i Gimnazjum, Burmistrza, Starosty, Wójta Gminy Sierpc, Władz Oświatowych, Klubów Sportowych, Kierownictwa Pływalni, Komitetów Rodzicielskich. Rodzicom dzieci z klas pierwszych i drugich Szkoły Podstawowej nr 3, rozdano króciutką, ankietę z zapytaniem czy są zainteresowani intensywną nauka pływania. Wśród zwróconych ankiet, za poparciem projektu wypowiedziano się stosunkiem głosów - 8:1!

Pomysł został poparty przez Starostę, Pawła Ambora.

Z otwartymi ramionami zareagowali dyrektorzy Szkół Podstawowych, Józef Ziemkiewicz oraz Hanna Kurta. Gdyby rozpoczęto realizację pomysłu od nowego roku szkolnego to nauczyciele - specjaliści od nauki pływania zrobiliby karierę swoimi programami autorskimi, znacznie zmalała by ilość krzywych kręgosłupów u dzieci (dziś jest 75 %), poprawiłby się ogólny stan zdrowia młodzieży, gimnazjaliści sięgaliby po najwyższe laury sportowe w Kraju i za granicami i za kilka lat Sierpc byłby znanym w Polsce ośrodkiem sportów wodnych:

O tym iż basen w Sierpcu jest doskonałym obiektem sportowym, posiadającym homologację Polskiego Związku Pływackiego i nadaje się do najwyższego wyczynu , po grudniowym Festiwalu Sportów Wodnych, powiedzieli:

Grzegorz Sanecki - trener Jagiellonki Płock: basen macie rewelacyjny. To nie nasza Podolanka, która jest raczej do celów rekreacyjnych. Macie szybki basen i dobry do uprawiania sportu pływackiego na dobrym poziomie. Możecie dogonić i mieć lepsze wyniki niż Jagiellonka. Powinniście w Sierpcu zacząć od szkolnictwa, od naboru młodzieży, powiedzmy, do klas o rozszerzonym profilu wychowania sportowego, powinien też być klub sportowy powiązany ze szkołą, tak aby dzieci siedmio-, ośmioletnie, były objęte fachowa opieką i wyniki sportowe za kilka lat przyjdą same.

Piotr Piotrowski - trener Polonii Warszawa: celem tej imprezy jest popularyzacja sportów wodnych, troska o zdrowie i bezpieczeństwo, stąd też pokazy ratownictwa wodnego i płetwo nurkowania. Państwo inwestując w zdrowie młodzieży, mniej wyda pieniędzy na leczenie kiedy ci ludzie dorosną. Macie tu w Sierpcu doskonałego zawodnika Kubę Kluskiewicza, którego przykład powinien zachęcić wielu innych do uprawiania pływania. Wasz basen jest ładny, jest duża przestrzeń, jest miejsce dla kibiców, wygodne szatnie i całe zaplecze. Wasz basen jest szybki. To nie tylko kwestia dobrej techniki wykonania inwestycji, to także sprawa przyjaznej atmosfery, tutaj chce się pływać. Tutaj chce się bić rekordy. Dowodem dzisiejsze wyniki. Może to nawet gatunek wody. Ja pracuję na pływalniach starych, wybudowanych tuż po wojnie. Zazdroszczę wam tego basenu. Zdecydowanie. Brawo dla gospodarzy tego miasta. Pływanie ma bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, począwszy od prawidłowego rozwoju tkanki mięśniowej i kręgosłupa do hartowania organizmu. Dziecko które pływa ma czym się pochwalić. Lekarz stwierdzający wady postawy zaleci basen jako terapię. Pływać rekreacyjnie należy dwa trzy razy w tygodniu. Zawodnicy, dzieci w trzeciej, czwartej klasie winny pływać jedną godzinę dziennie. Miasto powinno sprzyjać rozwojowi takiego sportu, to będzie z korzyścią dla reklamy miasta. Macie się czym pochwalić. Niemcy postawili na zdrowie całego społeczeństwa dlatego wejście na pływalnie dla dziecka w Niemczech jest bardzo tanie i nie ogranicza się czasu pobytu na basenie. Mają dzięki temu zdrowe społeczeństwo, które mniej choruje, lepiej pracuje, więcej zarabia, jest bogatsze i może płacić większe podatki.

Nasza gazeta deklaruje patronat medialny temu przedsięwzięciu. Będziemy pisać o kolejnych etapach realizacji pomysłu grupy Rodziców, będziemy informować o sukcesach naszej sportowej młodzieży i będziemy promować imprezy sportowe na sierpeckiej pływalni.

Ryszard Suty