1/2002
DWA LATA GIMNAZJUM MIEJSKIEGO

355 uczniów kl. III zdawało pierwszy raz w historii szkoły egzamin gimnazjalny

Jedyne w mieście, położone w jego centrum, obiekt zainteresowania całej społeczności Sierpeckiej.

Jest to najmłodsza szkoła w Sierpcu prowadzona przez Radę Miejską, która podjęła w niej poważne inwestycje remontowe. Dokończony został kapitalny remont starego budynku dydaktycznego łącznie z adaptacją strychu, dzięki czemu przybyły: 3 sale lekcyjne, obszerna świetlica, oraz pomieszczenie radiowęzła. Wyremontowano także i wyposażono w nowy sprzęt salę gimnastyczną. Wszystkie sale po remoncie otrzymały nowe, funkcjonalne meble. Posiadamy bibliotekę z czytelnią i komputerem, siłownię, której fundatorem w połowie była Rada Rodziców i Urząd Miejski W dwóch pracowniach komputerowych (jedna z dostępem do internetu) znajdują się 23 stanowiska.

Dwa budynki dydaktyczne zostały połączone dodatkowym przejściem na I piętrze, dzięki czemu łatwiej się przemieszczać.

Jasna, przestronna, nowoczesna szkoła może być wizytówką miasta. Mamy jeszcze braki pomocy dydaktycznych w wyremontowanych salach, ale sukcesywnie będziemy je uzupełniać. Czekamy na rozpoczęcie jeszcze jednej inwestycji - pełnowymiarowej sali gimnastycznej, której brak silnie odczuwamy. Zastępczo sytuację poprawi możliwość korzystania z hali sportowej przy SP nr 2.

Bieżący rok szkolny był wyjątkowy:

- przyjęliśmy trzeci rocznik uczniów (ok.300), co dało łącznie 950 uczniów 36 oddziałach

- znalazło tu pracę 20 młodych nauczycieli

- mury szkoły opuściło 355 pierwszych absolwentów.

Mamy nadzieję, że Mistrzostwa Gimnazjum w Pływaniu na trwałe wpiszą się do kalendarza imprez sportowych. W tym roku zorganizowała je Katarzyna Kordulasińska- nauczyciel WF.

Grono pedagogiczne liczyło 71 nauczycieli. To ludzie młodzi, ambitni. Dokształcają się na studiach podyplomowych, kursach doskonalących umiejętności dydaktyczne i wychowawcze. Trzynastu rozpoczęło awans na stopień nauczyciela dyplomowanego.

Gimnazjum kształtuje swe tradycje, wizerunek i pozycję. Na stałe do kalendarza imprez szkoły wpisały się takie wydarzenia jak: Dzień Pierwszoklasisty Gimnazjalnego, Dni Otwarte dla Rodziców, Mistrzostwa Szkoły w pływaniu, lekkiej atletyce, siatkówce. Obchodzimy także Dzień Walki z AIDS, Dzień Zdrowia, Dzień Ziemi. W maju organizujemy Dzień Otwarty Szkoły dla uczniów VI klas i ich rodziców. Prezentujemy wtedy sale lekcyjne, osiągnięcia, prace naszych uczniów, inscenizacje.

Gimnazjum znane jest w powiecie, a także województwie, dzięki wielu sukcesom naukowym i sportowym naszych uczniów. Możemy poszczycić się finalistami konkursów Mazowieckiego Kuratora Oświaty:

Małgorzata Wiktorowicz - finalistka konkursu biologicznego,

Jakub Wojtczak w ubiegłym roku, a Piotr Sienkiewicz w bieżącym zostali finalistami konkursu informatcznego LOGIA 1 i 2.

Pierwsze miejsca zajmowali nasi uczniowie w konkursie chemicznym M. Skłodowskiej - Curie oraz w Międzygimnazjalnym Konkursie Matematycznym dla uczniów kl. II naszego powiatu, którego pomysłodawcą była p. Beata Zdrojewska.

Osiągnięcia sportowe umieściły szkołę na 13 miejscu w województwie w roku szkolnym 2000/01, za co otrzymaliśmy nagrodę mazowieckiego SKS-u. Drużyna piłki ręcznej dziewcząt zajęła wtedy III m. w województwie.

Obecnie największe sukcesy sportowe to:

II m. w województwie naszych biegaczy,

V m. tej samej drużyny piłkarek oraz I miejsca, w wielu zawodach powiatowych i międzypowiatowych.

Dzień otwarty, kl. III witały przyszłych gimnazjalistów

Wyniki egzaminu gimnazjalnego dla wielu uczniów były sukcesem. Najlepsi uczniowie na 100 możliwych do zdobycia punktów uzyskali: 97 pkt Kamil Nadratowski, 94 pkt Małgorzata Wiktorowicz, 92 - Ewa Łojek, 91 - Anna Maszerowska i Piotr Sienkiewicz, 90 - Paweł Szymański. Gazeta Wyborcza podawała wyniki egzaminu w płockich szkołach i wymieniono nazwisko ucznia, który uzyskał 94 pkt oraz gimnazjum, gdzie w jednej z klas średnia wyniosła 61 pkt. W naszym gimnazjum kl. III J osiągnęła średnią 77 pkt, III H - 64 pkt, III D 61pkt. Porównanie wypada więc zdecydowanie korzystnie dla sierpeckiego gimnazjum. Myślę, że możemy szczycić się osiągnięciami tegorocznych absolwentów, którzy będą kontynuować naukę głównie w LO, Zespole Szkół Nr l i 2. Dwudziestu naszych uczniów otrzymało nagrody i wyróżnienia Burmistrza Miasta za bardzo dobre wyniki w nauce (średnia 5,15 i 5,20) oraz wzorowe zachowanie. Na koniec roku dla prymusów (średnia 4,75) przygotowaliśmy 200 nagród książkowych. Cieszymy się, że duży procent naszej młodzieży chętnie się uczy i osiąga wysokie wyniki.

Bogaty plan pracy szkoły sprawia, że jest to placówka, w której uczniowie mogą korzystać z wielu ciekawych zajęć pozalekcyjnych, wycieczek biwaków, rajdów, brać udział w konkursach i zawodach. Z inicjatywy naszych nauczycieli powstał Uczniowski Klub Sportowy "Orlęta", Europejski Klub Gimnazjalisty, Klub Czystych Serc zajmujący się działalnością profilaktyczną.

Działa także "Stowarzyszenie na rzecz rozwoju gimnazjum" zbierające fundusze na wyposażenie szkoły.

Dążymy do tego, aby gimnazjum było szkołą przyjazną dla uczniów, rozwijającą ich zainteresowania, kształtującą poglądy i osobowość młodzieży. a ambitna Kadra podnosząca swoje kwalifikacje zawodowe jest podstawą rozwoju tej szkoły.

Bożena Watemborska

Dyrektor Gimnazjum Miejskiego