1,2/2003
Grudzień 1970 w Sierpeckiej Bibliotece Miejskiej

Otwarcie wystawy „Grudzień 70”. W środku profesor Jerzy Eisler

Grudzień 70 to tytuł wystawy prezentowanej w Czytelni MBP w Sierpcu. Zorganizowanie tej dokumentalnej ekspozycji było możliwe dzięki nawiązanej współpracy pomiędzy Miejską Biblioteką Publiczną i Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej a Insty-tutem Pamięci Narodowej w Warszawie.

Grudzień 70 mówi o wydarzeniach, które miały miejsce w dwóch "niepo-kornych" miastach polskiego wybrzeża: Gdyni i Gdańsku. Była prezentowana przeszło sto razy. Obejrzana została przez tysiące ludzi w miastach, miasteczkach a nawet we wsiach. Głównymi adresatami wystawy w Czytelni MBP jest zarówno pokolenie 40 i 50-latków jak i uczniowie sierpeckich szkół, dla których wydarzenia grudniowe 1970 roku są mało znane.

Wśród prezentowanych portretów - uczestników wydarzeń, na szczególną uwagę zasługują trzy postacie: Ludwik Piernicki - zginął l grudnia" w wieku 20- lat; Zbyszek Godlewski - również 20-letni, po śmierci niesiony na drzwiach, pierwowzór znanego z ballady Janka Wiśniewskiego, Marian Sawicz zabity dzień później, na tydzień przed swoim ślubem.

W swoim wystąpieniu dyrektor Biblioteki Miejskiej mgr Maria Wiśniewska, przedstawiając głównego gościa powiedziała;" Szczególną nobilitacją dla naszej Biblioteki a nawet dla miasta Sierpca, jest podczas dzisiejszego otwarcia wystawy obecność Pana Profesora Jerzego Eislera, wybitnego historyka, autora wielu publikacji z historii najnowszej Polski i Francji, naczelnika Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie." Jerzy Eisler wprowadził osoby uczestniczące w wernisażu, w klimat poprzedzający wydarzenia Grudnia 1970 roku na wybrzeżu i w całym kraju oraz zrelacjonował poszczególne plansze dokumentujące te wydarzenia. To już druga, spektakularna wystawa organizowana w Bibliotece Miejskiej dzięki IPN-owi. Poprzednia, poświęcona była uczestnikom Armii Krajowej zatytułowana "Ostatni leśni" a pracownicy Biura Edukacji Publicznej IPN przeprowa-dzili z uczniami Z.S. nr l w Sierpcu: lekcje biblioteczne na temat historii lokalnej, ponieważ niektóre sylwetki Akowców wywodziły się z Okręgu Sierpeckiego.

Nawiązanie aktywnej współpracy dla wszystkich organizatorów zaowocuje w niedalekiej przyszłości nowymi propozycjami wystaw, spotkań, na które już dzisiaj zaprasza Miejska Biblioteka Publiczna wraz z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej.

Maria Wiśniewska