2/2000
PISALI O SIERPCU
przegląd wybranych artykułów prasowych (luty - marzec 2000 r.)

1. Jol.: Dorota Idzi w województwie, Piotr Korzeb na Mazowszu Północnym. (Tygodnik Płocki nr 5 z 1 lutego). Piotr Korzeb - Sierpczanin, zawodnik klubu "Gryf" trenujący trójbój siłowy -laureatem Tygodnika Płockiego w plebiscycie na najpopularniejszego sportowca Mazowsza.

2. AA, AC: Nieufność lekarzy. Sierpc. Ciąg dalszy konfliktu w szpitalu.(Gazeta na Mazowszu nr 27 z 2 lutego). Wotum nieufności wobec pełniącej obowiązki wicedyrektorki sierpeckiego ZOZ-u, Wiesławy Stopińskiej zgłosiły trzy lekarskie związki.

3. Grodzieki Jakub: Ciągle jest szansa. (Gazeta na Mazowszu nr 20 z 4 lutego). Piłka ręczna. I liga, seria B. (zob. też: Szczęśliwy remis. Gazeta na Maz. nr 33 z 9 lutego, Okupowali ławkę kar. Gazeta na Maz. nr 39 z 15 lutego, Zapach spadku. Gazeta na Maz. Nr 45 z 23 lutego, Grunwald poległ. Gazeta na Maz. Nr 53. Z 3 marca, Białoruska nadzieja. Gazeta na Maz. nr 58 z 9 marca, Piwosze w półfinale. Gazeta na Maz. nr 62 z 14 marca, Koreańezyk w szoku. Gazeta na Maz. nr 65 z 17 marca, Za wysokie progi. Gazeta na Maz. nr 74 z 28 marca).

4. Grodzicki Jakub : Ostatni etap.(Gazeta na Mazowszu nr 30 z 5 -6 lutego). Siatkówka. Sierpecka liga.(zob. też: Nokaut po gwizdku. Gazeta na Maz. nr 34 z 10 lutego, Mleczne podium. Gazeta na Maz. nr 38 z 15 lutego, Posiłki nie wystarczyły.Gazeta na Maz. nr 68 z 21 marca).

5. Jol.:Podziwiam Piotra za wytrwałość.(Tygodnik Płocki nr 6 z 8 lutego). Jaki jest zawodnik Gryfa Sierpc - Piotr Korzeb (w plebiscycie na najpopularniejszego sportowca woj. maz. najwięcej głosów otrzymał od Tyg. Płoc.) mówi jego żona Danuta.

6. Radwańska Teresa: Czy konflikt w szpitalu będzie zakończony?.(Tygodnik Płocki nr 6 z 8 lutego) Przedstawiciele, lekarskich związków zawodowych działających przy szpitalu w Sierpcu zgłosili wotum nieufności w stosunku do zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa.

7. Radwańska Teresa: Prywatyzacja lepsza niż likwidacja. (Tygodnik Płocki nr 5 z 8 lutego) Co będzie z sierpeckim przedszkolem ( Przedszkole nr 1)

8. Mars: Jak karne, to Kasztelan. (Gazeta na Mazowszu nr 36 z 12-13 lutego) Piłka nożna. (zob. też. Bil: Oklaski dla sierpczan.Gazeta na Maz. nr 40 z 17 lutego, Grodzicki Jakub: Szopen jak z nut. Gazeta na Maz. nr 56 z7 marca)

9. AA: Sprowadzą się polonusi ?.Sierpc. Poszukują inwestorów. Gazeta na Mazowszu: 37 z 14 lutego). Jest coraz więcej przesłanek ku temu, że na popegeerowskich terenach pod Sierpcem powstanie polonijne centrum-twierdzi wicestarosta Grzegorz Korytowski.

10. Kurpiewski Tadeusz : Zjazd żołnierzy - górników.(Tygodnik Płocki nr 7 15 lutego). IV Zjazd Okręgu Płockiego Związku Represjonowanych Żołnierzy-Górników w 5O rocznicę powołania Batalionów Pracy.

11. rad: Brakuje na bibliotekę powiatową. (Tygodnik Płocki nr 7 z 15 lutego). W tym roku samorządowi powiatowemu w Sierpcu ponownie nie udało się utworzyć biblioteki powiatowej. Obowiązek jej powołania jest co prawda jednym z elementów wpisanych w zakres działań starostwa, ale okazuje się, że na ten cel niestety, brakuje pieniędzy.

12. rad: Powstaje zakład pielęgnacyjno-opiekuńczy.(Tygodnik Płocki nr 7 z 15 lutego) Benedyktynki zaopiekują się przewlekle chorymi. Zarząd starostwa powiatowego zakończył rozmowy w sprawie utworzenia takiej placówki na terenie miasta. Wiadomo już, że będzie ona prowadzona przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek w Sierpcu. na jej siedzibę przeznaczono Dom Pielgrzyma.

13. (jac). "Worek ze skarpetami.(Tygodnik Płocki nr 8 z 22 lutego). Kilkanaście minut po godzinie 16.00, z samochodu zaparkowanego na Placu Kardynała Wyszyńskiego, czyli w samym centrum miasta dwóch mieszkańców Sierpca, skradło 450 par skarpet wartości 700 złotych. Policja złapała złodziei po krótkim pościgu.

14. Jol: Do Katowic po wygraną.(Tygodnik Płocki nr 8 z 22 lutego) Kasztelan Sierpc.(zob. też Trudny przeciwnik. Tyg. Płocki nr 10 z 7 marca, Lider pokonany. Tyg. Płocki nr 11 z 14 marca.

15. rad: Czy będą zagraniczni inwestorzy? (Tygodnik Płocki nr 9 z 29 lutego) Być może już wkrótce na teren powiatu sierpeckiego uda się pozyskać inwestorów amerykańskich. Po wielu zabiegach doszło do spotkania z przedstawicielami Związku Narodowego polskiego z prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej.

16. Olechowski Andrzej: W sprawie Sierpczania Roku. (Gazeta na Mazowszu nr 56 z 7 marca). Protest A.O. - członka Kapituły do wyboru Sierpczanina Roku przeciw treści listu Marka Zglińskiego.

17. Kośmider Stefan: To był nasz drugi dom. Z doktorem Stefanem Kośmidrem rozmawia Halina Giżyńska Burakowska. (Sierpecka Fara, marzec) ... Po trzech latach pracy został skierowany na 12 miesięczne szkolenie wojskowe. Pobyt w wojsku przedłużył się o 6 lat. Po powrocie do cywila został dyrektorem szpitala w Staszowie, niewielkim miasteczku w woj. Kieleckim, gdzie pracował przez 8 lat. Od października 1963 r., zamieszkał w Sierpcu i objął dyrekcję tutejszego szpitala . Łącznie z pracą w Staszowie był ponad 20 lat dyrektorem szpitala i 35 lat ordynatorem oddziału chirurgicznego, (Obszerny wywiad z doktorem Kośmidrem czytaj w 3 numerze miesięcznika).

18. rad.: Dotacja dla Urzędów Pracy. (Tygodnik Płocki nr 10 z 7 marca). Starosta sierpecki wystąpił do wojewody mazowieckiego z wnioskiem o zwiększenie dotacji finansowych na utrzymanie powiatowego Urzędu Pracy. Przyznane środki przeznaczone były również na pokrycie składek ZUS za bezrobotnych - bez prawa do zasiłku.

19. rad. Równe szanse dla wszystkich. (Tygodnik Płocki nr 10 z 7 marca). Sierpeckie Przedszkole nr 1.

20. rad: Wotum nieufności odrzucone. (tygodnik Płocki nr 10 z 7 marca) Rada Społeczna Szoitala Miejskiego w Sierpcu odrzuciła wniosek o wotum nieufności skierowany wobec pełniącej obowiązki zastępcy dyrektora do spraw lecznictwa doktor Wiesławy Stopińskiej.

21. (m) Czas powitać wiosnę. Na wagary do skansenu. (Tygodnik Płocki nr 11 z 14 marca) Propozycja Muzeum Wsi Mazowieckiej odnośnie 21 marca: jak ciekawie i kulturalnie bawić się w "dzień wagarowicza".

22. rad: Dni otwarte. (Tygodnik Płocki nr 11 z 14 marca) Wydział zamiejscowy SGGW. 25 marca, podczas "dni otwartych" można było uzyskać informacje dotyczące zasad naboru i kierunku kształcenia na mającym funkcjonować w Sierpcu wydziale zamiejscowym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. Oficjalna inauguracja nastąpi w październiku b.r.

23. Grodecka Magda: SGGW w Sierpcu. (Nowy Tygodnik Płocki nr 12 z 21 marca) Spotkanie dotyczące otwarcia w Sierpcu wydziału zamiejscowego Inżynierii i Ochrony Środowiska SGGW odbyło się 17 marca w sierpeckim Starostwie. Na temat nowej "uczelni" rozmawiali starostowie, wójtowie okolicznych gmin oraz dyrektorzy zakładów produkcyjnych. Zebrani podkreślali znaczne podniesienie rangi powiatu za sprawą uruchomienia wydziału.

24. (kaź): Komisariaty bez policjantów? (Nowy Tygodnik Płocki nr 12 z 21 marca) Stanowisko samorządów lokalnych oraz starostwa sierpeckiego wobec decyzji Komendanta Głównego Policji, wg której każdy komisariat musi liczyć 25 funkcjonariuszy.

25. Poniatowski Andrzej: Piłkarski Kasztelan. (Nowy tygodnik Płocki nr 12 z 21 marca)... "Ważnym elementem działalności sekcji piłki nożnej i ręcznej jest pomoc sponsorów. Oprócz browaru, pomoc deklaruje wiele sierpeckich firm. Jedynym warunkiem pomocy jest odpowiedni poziom zespołów")

26. (jac): Bez sensacji. (Tygodnik Płocki nr 13 z 28 marca) Rada Miasta w Sierpcu. Wbrew krążącym od pewnego czasu plotkom ostatnia sesja sierpeckiej Rady Miasta, która odbyła się 22 marca, nie przyniosła żadnych sensacji.

27. Kaźmierczak Paweł: Sierpeckie Eldorado. (Nowy Tygodnik Płocki nr 13 z 28 marca). Przedstawiciwle Polonii Amerykańskiej zainteresowani Ziemią Sierpecką. Niewykluczone, że już wkrótce rozpoczną tu inwestycje, w które zainwestują setki tysięcy dolarów. Największym magnesem przyciągającym Polonusów do Sierpca jest miejscowy Skansen. Według wstępnych planów w pobliżu Muzeum Ziemi Sierpeckiej może powstać potężne gospodarstwo ekologiczne.

28. Poniatowski Andrzej: Na mleku do Unii. ( Nowy Tygodnik Płocki nr 13 z 28 marca) Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska - o kondycji spółdzielni oraz jakie czynić należy starania o "wizę wiazdową" do Unii - czytaj w artykule.

29. Radomski Grzegorz: Udział mieszkańców Sierpca w wydarzeniach społeczno-politycznych drugiej Rzeczypospolitej. (Notatki Płockie 1999, nr 3 z dnia 31 marca) Obszerny artykuł doktora historii, nauczyciela L.O. w Sierpcu.

Opracowała: mgr Maria Wiśniewska