2/2001
Z dnia na dzień
Kronika wydarzeń (luty - kwiecień)

22.II. Koncert karnawałowy orkiestry szkolnej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sierpcu pod dyrekcją Józefa Komorowskiego (w salce koncertowej PSM).

Noc z 23 na 24.II. Pożar dużego, piętrowego domu drewnianego przy ul. Płockiej 6. Śmierć poniósł 89 - letni mężczyzna, a 80 - letnia kobieta doznała znacznych obrażeń; dach nad głową straciło 13 rodzin (37 osób).

27.II. Reaktywowano, po dłuższej przerwie, gazetę internetową "Inter Sierpc" (z inicjatywy Marka Zglińskiego). Redaktorem naczelnym jest tym razem Ryszard Suty (redaktor i autor "Sierpeckich Rozmaitości"). Zapowiedział "rytm tygodniowy" ale na razie nie daje się go zachować. Ukazuje się także w wersji papierowej, sprzedawanej w 3 punktach na terenie miasta (cena 90 gr.).

6.III. Zakończono podpisywanie umów ze sponsorami na ufundowanie nowej centrali telefonicznej dla Komendy Powiatowej Policji. Zebrano 100 tys. zł. tj. kwotę wystarczającą. Nieco mniej chętnie sponsorzy świadczyli na sztandar Policji (koszt 10 tys. zł.).

7.III. W szkole podstawowej nr 3 w Sierpcu otwarto punkt konsultacyjny płockiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli (ODN). Jest to pierwsza taka placówka działająca w rejonie Delegatury Płockiej Kuratorium Wojewódzkiego.

9.III. Kapituła Honorowa wyróżniła tytułem Sierpczanina 2000 roku mgr Henrykę Piekarską, naczelnika Powiatowego Urzędu Skarbowego w Sierpcu (za działalność społeczną i rozbudowę budynku Urzędu).

13.III. W galerii Domu Kultury w Sierpcu otwarto wystawę "Sierpeckie osiągnięcia sportowe". Na wystawie zaprezentowano trofea sportowe (medale, puchary, dyplomy, plakietki) Barhary Gil, MKS "Kasztelan", LKS "Gryf", MKS "Mazur" i ogniska TKKF "Kubuś".

21.III. Święto wiosny w sierpeckim skansenie, zgromadziło, mimo chłodu, mnóstwo dzieci i młodzieży(to tradycyjny już "dzień wagarowicza"). Jak należy spalono i zatopiono Marzannę (wcześniej wybierając najciekawszą kukłę). Oprawa gastronomiczno - relaksowa to ognisko, pieczenie kiełbasek, jazda w siodle i bryczce itd.

22.III. z inicjatywy Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej i Wsi Mazowieckiej odbyło się w salce odczytowej Muzeum (w Ratuszu) spotkanie z ks. Tomaszem Szablewskim, od 15 lat działającym jako misjonarz na Wybrzeżu Kości Słoniowej (państwo w zachodniej Afryce).

24.III. "Dzień otwarty" Wydziału Zamiejscowego Inżynierii i Kształtowania Środowiska SGGW w Sierpcu. Zainteresowanych informowali o trybie rekrutacji i perspektywach rozwoju wydziału (m.in. nowe kierunki nauczania, studia doktoranckie) przedstawiciele władz uczelni (w tym prorektor ds. dydaktycznych) i wicestarosta Grzegorz Korytowski.

26.III. Obrady Powiatowej Rady Zatrudnienia w Sierpcu, poświęcone podsumowaniu działalności w 2001 r. i planach na rok bieżący. Nastroje minorowe: bezrobocie rośnie, brak środków na formy jego aktywnego zwalczania.

28.III. Rada Miejska przyjęła na stanowisko Sekretarza Miejskiego mgr Beatę Kinecką, pracującą dotychczas jako księgowa na stacji benzynowej przy ul. 11 Listopada.

28.III. Rada Miejska nadała nowo powstałym ulicom nazwy "Zachodnia" i "Kalinowa". Tak więc konsekwentnie realizowany jest kurs florystyczno - orientacyjny; apele o uhonorowanie ulicami osobistości zasłużonych dla Sierpca, są przysłowiowym grochem rzucanym o ścianę.

Noc z 28 na 29.III. Uszkodzono i sprofanowano Pomnik Katyński w Sierpcu. Sprawcy zostali zatrzymani po kilku godzinach przez Policję.

29.III. Wernisaż w czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej wystawy "obrazów haftowanych" Marii Wiśniewskiej pod nazwą "Igłą malowane".

31.III. Chuligani pobili w Swarzędzu k/ Poznania piłkarzy ręcznych "Kasztelana" Sierpc wracających ze zwycięskiego meczu w Poznaniu. Najbardziej poszkodowany został Marek Jagodziński.

III. Kontrola Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska stwierdziła, że osady z sierpeckiej oczyszczalni ścieków nie zawierają substancji szkodliwych i mogą być użytkowane jako doskonały nawóz rolniczy.

III. W Muzeum Mazowieckim w Płocku (Śpichlerz przy ul. Kazimierza Wielkiego) otwarto wystawę rzeźby ludowej pt. "W kręgu mistrza Ruszkowskiego". Prezentuje ona rzeźby 3 wybitnych twórców z zawidzko - sierpeckiego ośrodka rzeźbiarskiego: nieżyjących już Mieczysława Ruszkowskiego (1897 - 1970) i Franciszka Hurasa (1896 - 1967) oraz Czesława Kępczyńskiego z Józefowa k/ Sierpca.

2.IV. Spotkanie samorządów: wojewódzkiego, powiatowego i gminnych pow. sierpeckiego w sprawie przygotowań do dożynek wojewódzkich 2001 r. w Sierpcu (2.IX). Z tej okazji będzie m.in. wyasfaltowana droga prowadząca z miasta do skansenu (ul. Narutowicza).

2.IV. Delegatów powiatu sierpeckiego przyjął Komendant Wojewódzki Policji w Radomiu - gen. Marcinkowski. Obiecał stosowne (50%) dofinansowanie na zakup centrali telefonicznej, ufundowanie sztandaru oraz kontynuowanie remontu budynku Komendy Powiatowej Policji w Sierpcu.

Noc z 2 na 3.IV. Na cmentarzu sierpeckim zniszczono lub uszkodzono 57 nagrobków. Policja aresztowała 2 podejrzanych, którzy przyznali się do winy. Są to bracia: 19 - letni Robert i 22 - letni Jacek K. Działali pod wpływem alkoholu.

5.IV. Zakończenie poboru do wojska w Sierpcu. Na podkreślenie zasługuje radykalny spadek odwołań od powołania do wojska w stosunku do lat poprzednich. Wiązać to należy m.in. z bezrobociem i trudnymi warunkami bytowymi wielu rodzin.

6 - 8.IV. Dom Kultury w Sierpcu przeprowadził kolejny IX doroczny Dziecięcy Festiwal Piosenki Teatru i Tańca pod hasłem "Kwiecień - Plecień".

8.IV. Otwarcie wystawy w skansenie sierpeckim pt. "Niedziela Palmowa i Wielkanoc na Mazowszu".

8.IV. Z dużym zainteresowaniem sierpczan (nie tylko młodzieży) spotkał się koncert "Golec uOrkiestry" - zespołu Łukasza i Pawła Golców (sala sportowa Liceum Ogólnokształcącego).

8.IV. Koncert w Farze połączony z recytacją fragmentów Pisma Świętego pt. "Siedem słów Chrystusa na krzyżu" - w wykonaniu Kwartetu Pomorskiego z Filharmonii w Bydgoszczy i aktora Jerzego Zelnika.

10.IV. Biegi przełajowe w Szczutowie o zasięgu ponadlokalnym.

11.IV. Spotkanie prorektora Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku, doktora Krzysztofa Orłowskiego, z władzami powiatu i miasta w sprawie upamiętnienia postaci Jaśka Pilika, pierwszego (XIV w.) właściciela miasta Sierpca.

20.IV. W finale VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy o Samorządzie Terytorialnym i Historii Mazowsza (Pionki k/ Radomia) 7 miejsce zajął Radosław Brudnicki, uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Sierpcu(opiekun dr Grzegorz Radomski). W finale startował także Piotr Chrzanowski z sierpeckiego Liceum.

J. B.