Wiele osób, nie zawsze kompetentnych, pisało już
o basenie i zazwyczaj były to artykuły o
nastawieniu negatywnym do tego obiektu. Tym razem jego
zarządzający postarają się w paru
słowach przekonać Państwa o pozytywnych
stronach korzystania z basenu.
Zacznijmy od zdementowania plotek na temat stanu czystości wody. Dwa razy w miesiącu TSSE w Sierpcu pobiera próbki wody. Woda pobierana jest z dużej i małej niecki, razem 6 próbek z różnych miejsc, jak również poza filtrami, z sanitariatów i zaworu głównego wody. Jak do tej pory TSSE nie ma zastrzeżeń do czystości wody basenowej oraz do chemii w niej zawartej (wyniki badanej wody znajdują się u kierownika basenu).
Jak na każdym obiekcie tego typu, tak i u nas obowiązuje regulamin użytkowania basenu. Dotyczy on każdego. Jest w nim sporo zakazów, nakazów i uwag związanych z korzystaniem z basenu. Regulamin nie jest po to, aby utrudniać korzystanie z pływalni, lecz po to, aby zachować bezpieczeństwo, porządek i higienę. Jeśli wszyscy będziemy przestrzegać tego regulaminu, jeśli będziemy umieli nauczyć dzieci i młodzież, w jaki sposób z takiego obiektu korzystać, będzie to dla naszego wspólnego dobra. Należy tu dodać, że, niestety, istnieje grupa młodzieży, która ten nowy obiekt dewastuje. Dlatego przy wspólnym działaniu, możemy pomniejszyć koszty dotyczące napraw i remontów, aby obiekt służył jak najdłużej nam wszystkim. Mamy się czym pochwalić.
Nasz basen znany jest już w kraju jako jeden z ładniejszych i bardziej funkcjonalnych. Dowodem tego są liczne wizyty osób, które przymierzają się do budowy basenów w innych miastach. Przy okazji wszyscy wyrażają opinię o architekturze, która stanowi ładną i zgrabną bryłę architektoniczną a także o funkcjonalności rozwiązań architektonicznych jako przemyślanej i spełniającej założone zadania. Powoduje to oszczędność w ilości pomieszczeń, skumulowanych na tak niedużej powierzchni. Basen posiada powierzchnię zabudowy 1429,5 m2 oraz powierzchnię całkowitą 2982,1 m2.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że mogą występować uwagi co do funkcjonowania basenu pod względem organizacyjnym. Dlatego w kasie znajduje się książka uwag, w której można zgłosić swoje zastrzeżenia, uwagi, sugestie oraz opinie o basenie i jego pracownikach. Dla przykładu podamy, że na prośbę korzystających z pływalni zamontowaliśmy w przebieralniach wieszaki, które niestety po kilku dniach zostały wyrwane. Stąd ponowię swoją prośbę skierowaną do dorosłej części społeczeństwa, aby zwracać uwagę na zachowanie dzieci i młodzieży.
Na basenie znajduje się elektroniczny system kontroli wejścia i wyjścia. Jak funkcjonuje ten system, chyba wszyscy korzystający wiedzą. Dla przypomnienia powiem, że każdy płaci za faktyczny czas korzystania z pływalni. W ten sposób nie ma przestojów, nikt nie jest zobligowany do wejścia w pełnych godzinach, czy też równo na 60 minut. Sami regulujemy godziny wejścia i czas, jaki spędzimy na basenie.
W przyszłości elektroniczny system kontroli wejścia i wyjścia będzie regulować ceny biletów w zależności od natężenia ruchu w danym dniu i o danej godzinie. Przyszłość to zakupienie odpowiedniego sprzętu komputerowego z programem. Bliższa przyszłość natomiast to zakup sprzętu sportowego dla urozmaicenia pobytu na basenie.
Jakie korzyści płyną z możliwości korzystania z basenu ? Z tym pytaniem zwróciliśmy się do lekarza medycyny pana Sławomira Łojka, który jednocześnie jest stałym użytkownikiem naszej pływalni.
"W związku z licznymi schorzeniami układu ruchu u młodzieży jedną z najważniejszych inwestycji w Sierpcu było wybudowanie basenu. Zajęcia na basenie zapewniają doskonałą gimnastykę rozwijającą wszystkie grupy mięśniowe. Zapobiega to wadom postawy, a także jest doskonałą formą leczenia schorzeń układu ruchu. Ponadto wpływa korzystnie na układ krążenia oraz podnosi ogólną sprawność ruchową. Z kolei bicze wodne, a także "gejzery" korzystnie wpływają na obwodowy układ naczyniowy. Omawiając zalety wynikające z pływania i korzystania z masaży wodnych, nie można nie wspomnieć o możliwości zwalczania nadwagi, przypadłości wcale nie takiej rzadkiej w naszym społeczeństwie, a będącej jednym z groźniejszych czynników chorobowych. Uwzględniając tylko to, co napisałem powyżej, należy ocenić bardzo pozytywnie basen z punktu widzenia medycyny. Nie można też zapomnieć, że w związku z brakiem rozrywek w naszym mieście, jest to jedno z niewielu miejsc, gdzie można w sposób miły i zdrowy spędzić wolny czas. "
Odrębny temat stanowi hotel wraz z salą klubowo - konferencyjną. Zachęcamy Państwa do korzystania z niego. Jeśli macie Państwo potrzebę zorganizowania narady, konferencji, seminarium lub chcielibyście wynająć salę na spotkanie towarzyskie, jest to możliwe właśnie u nas. Proszę wziąć pod uwagę, że takie konferencje mogą odbywać się na przełomie kilku dni. Postaramy się, jeśli będzie taka potrzeba, zapewnić śniadania, obiady i kolację.
Sam hotel funkcjonuje już od jakiegoś czasu. Dysponujemy 8 pokojami dwu- i czteroosobowymi. Ostatnio zakupiono komplet nowej pościeli wraz z poduszkami i kołdrami. Natomiast sala konferencyjna potrzebuje jeszcze wyposażenia w meble i sprzęt audiowizualny. Dzięki środkom finansowm z Fundacji "Sierpc 2000" będzie to możliwe do zrealizowania w bieżącym miesiącu.
Wróćmy na koniec do basenu. Cztery miesiące funkcjonowania basenu świadczą o tym, że trud i wysiłek instytucji, osób prywatnych zaangażowanych w budowę Krytej Pływalni opłacił się. Jest to pierwszy tego typu obiekt na terenie naszego powiatu, który jako nieliczny w kraju otrzymał zaświadczenie wydane przez Polski Związek Pływacki o homologacji dla niecki basenowej o wym. 25,02 x 12,5 m. Homologacja taka daje możliwość organizowania międzynarodowych zawodów sportowych. Jesteśmy przekonani, że basen będzie służyć wielu pokoleniom naszego regionu. Ilość osób odwiedzających nasz obiekt jest świadectwem utwierdzającym nas wszystkich w przekonaniu, że obiekt jest potrzebny, a decyzja o jego budowie była słuszna.
W godzinach od 8.00 do 15.00 dzieci i młodzież naszego miasta i powiatu korzysta z obiektu w ramach godzin wychowania fizycznego. Program pracy basenu obejmuje sport, rekreację, naukę pływania ( wielu nie umiejących pływać w tej chwili już pływa !), gry i zabawy wodne. W godzinach popołudniowych basen odwiedzają nie tylko mieszkańcy naszego miasta, stałymi bywalcami są goście indywidualni i grupowi z pobliskich miejscowości (Lipno, Żuromin, Bieżuń, Lutocin, Mława, Rypin, Mochowo, Goleszyn, Susk i inne).
Do spędzania wolnego czasu na basenie przekonuje się coraz więcej osób dorosłych, łącząc przyjemne z pożytecznym czyli zdrowie z rekreacją. Dla podniesienia atrakcyjności pomyślano również o kawiarence. W przyjemnej atmosferze, obserwując pływających, można wypić kawę, coś orzeźwiającego lub przekąsić małe co nieco.
Mamy nadzieję, że z każdym dniem ilość odwiedzających będzie rosła. Zapraszamy do regularnego korzystania z basenu, życząc Państwu radości i wielu przyjemności podczas pływania.