3/2000
Z dnia na dzień
Kronika wydarzeń (kwiecień - maj)

30 III Zarząd Miejski w Sierpcu wpisał do rejestru szkół Prywatne Gimnazjum im. Księcia Wacława. Szkołę prowadzi mgr Zdzisław Dumowski.

3 IV. PKP zawiesiły przewozy pasażerskie na trasie: Sierpc - Brodnica. Fakt ten bardzo skomplikował podróżowanie z Sierpca do Rypina i Brodnicy, z uwagi na niedostateczną ilość połączeń autobusowych na trasie Sierpc, Rypin, Brodnica. Czynna pozostała już tylko jedna linia pasażerska (Nasielsk - Sierpc - Toruń).

4-21 IV. Muzeum Wsi Mazowieckiej zorganizowało pokazy wyrobu pisanek wielkanocnych.

6 IV. W konkursie na stanowisko dyrektora Gimnazjum w Sierpcu zwyciężyła mgr Bożena Watemborska, dotychczas z-ca dyrektora SP Nr 1 w Sierpcu.

6 IV. Otwarto kolejny, czwarty już, supermarket w Sierpcu - "Polomarket" przy ul. Płockiej (Grupa Handlowa DSH).

8 IV. W sali konferencyjnej Zakładów Piwowarskich w Sierpcu odbyła się międzypowiatowa konferencja samorządowa poświęcona sprawom bezpieczeństwa na terenie powiatów: sierpeckiego, żuromińskiego, rypińskiego i lipnowskiego. Wzięli w niej udział radni - członkowie Komisji Bezpieczeństwa, starostowie, przewodniczący rad powiatowych, komendanci powiatowi Policji i Straży Miejskiej. W konferencji wzięli czynny udział posłowie: Zbigniew Siemiątkowski (SLD) i Maria Żółtowska (AWS). Konferencji sponsorował Kasztelan Browar Sierpc S.A.

8 IV. W Sierpeckim Skansenie otwarto wystawę "Wielkanoc na Mazowszu".

10 IV. Echa krajowe miało porwanie Andrzeja L., przedsiębiorcy z Radzanowa. Za jego uwolnienie porywacze zażądali 1 miliona marek. Porwany jednak uwolnił się sam a jego informacje pozwoliły szybko zatrzymać 6 podejrzanych.

14 IV. Finał konkursu wojewódzkiego wiedzy o samorządzie i historii Mazowsza dla uczniów szkół średnich. Jedno z dwu II miejsc zajął Radosław Brudnicki z LO w Sierpcu.

14 IV. W Domu Kultury rozegrany został mecz szachowy o Puchar Burmistrza między reprezentacjami Sierpca i Griesheim (20-tysięczne miasto w Niemczech, w pobliżu Darmstadtu). Mecz wygrali goście 7:3 (SV Griesheim to zespół grający w II Lidze Szachowej Niemiec). Inicjatorem meczu było ognisko TKKF "Kubuś".

14- -16 IV. Dom Kultury w Sierpcu przeprowadził kolejny (już VIII) Dziecięcy Festiwal Teatru, Piosenki i Tańca "Kwiecień - Plecień".- str. 5

17 IV. Liczni Mieszkańcy Sierpca skorzystali z możliwości bezpłatnego zbadania poziomu cukru we krwi. Badanie, z inicjatywy firmy farmaceutycznej "Handprod", przeprowadzono na parkingu przy Domu Kultury. Akcja ma zasięg ogólnopolski, popularyzuje je "Gazeta Wyborcza".

17 IV. Zarząd Powiatowy w Sierpcu powołał Komisję Konkursową do wyboru z-cy dyrektora ZOZ-u. Komisja liczy 20 osób (!), w tym 6 przedstawicieli Rady Powiatu, przewodniczy jej radny Waldemar Młynarczyk. To największa komisja konkursowa w Sierpcu ale do rekordu w Księdze Guinessa daleko (przyznająca "Oskary" Amerykańska Akademia Filmowa liczy ponad 5 tys. członków).

26 IV, 29 IV. Rada Miejska i Rada Powiatu zaaprobowały działalność zarządów miasta i powiatu w 1999 r. Bardziej zdecydowanie Zarządu Powiatu (16 za, 4 przeciw) niż Zarządu Miasta (13 za, 9 przeciw).

28 IV. Pierwsze mistrzostwa Sierpca w pływaniu (o Puchar Burmistrza) na krytej pływalni. Do annałów sierpeckiego sportu, jako pierwsi mistrzowie Sierpca wpisali się: Anna Czermińska, Katarzyna Stefan, Dariusz Dądalski, Jarosław Zgliński, Dariusz Malanowski i Grzegorz Jagodziński.

28 IV. W Szkole Podstawowej Nr 2 w Sierpcu otwarto Izbę Pamięci. Zgromadzono w niej pamiątki z okresu II wojny światowej i eksponaty obrazujące kulturę materialną na terenie powiatu w XIX i XX w. Czyżby zaczątek Muzeum Regionalnego?

30 VI. Wystartowały popularne wśród mieszkańców Sierpca i turystów "Niedziele w Skansenie" - z pokazami ludowej sztuki rzemieślniczej. Trwać będą do 24 września.

IV. W Olimpiadzie Przedmiotowej dla uczniów klas VIII Katarzyna Mońka ze SP Nr 2 w Sierpcu zajęła 2 miejsce w województwie. Była to już ostatnia olimpiada tego typu, gdyż w związku z reformą oświaty znikają klasy VIII.

IV. Kościół Farny wzbogacił się o nowe organy (elektroniczne).

IV. Wojewoda Mazowiecki Antoni Pietkiewicz nie przyznał dotacji na ukończenie w 2000 r. budowy Domu Pomocy Społecznej w Szczutowie (inwestor: Starostwo Powiatowe).

IV. Sympatyczna impreza pożegnania uczniów klas IV w Liceum Ogólnokszałcącym w Sierpcu (przed maturami). Nagrody ("Abiturki") za całokształt nauki i działalności społecznej otrzymały wyłącznie dziewczęta: Barabara Chojnacka, Anna Napiórkowska, Marta Wróblewska, Małgorzata Solecka i Aleksandra Kowalska. I jak tu nie wierzyć,że wiek XXI będzie Wiekiem Kobiet?

1 V. W drugim konkursie "Graffiti 2000" w Sierpcu wzięło udział 25 zespołów. Tym razem "malarze ścienni" wyżywali się na 50-metrowym płocie przy restauracji "Bistro" (ul. Piastowska). W kategorii uczniów szkół podstawowych zwyciężyła Ola Waćkowska, uczniów szkół ponadpodstawowych - Marcin Guba a dorosłych Jolanta Strześniewska (inicjator i patron - radny miejski Kazimierz Czermiński).

1-3 V. W finale Ogólnopolskiego Konkursu Poezji Polskiej w Warszawie uczestniczyła Paulina Górecka z Sierpca, uczennica L.O. Wcześniej zwyciężyła w eliminacjach wojewódzkich Mazowsza.

2 V. Groźny pożar w mieszkaniu na III piętrze bloku przy ul. Witosa 5.

3 V. Powiatowo-miejskie uroczystości z okazji 108 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tym razem impreza w Domu Kultury była wyjątkowo uboga i nudna. Nawet "Kasztelanka" tańczyła bez przekonania (występ 3 - minutowy).

3 V. Przy zabytkowym młynie w Borkowie Kościelnym zainaugurowany został sezon wioślarski 2000. Inicjatorem i patronem ożywienia turystycznego Sierpienicy i Skrwy jest Ryszard Suty, właściciel młyna.

6 V. W Sierpcu przebywał ks. Piotr Jarecki, biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej, wywodzący się z naszego miasta. W sali Domu Parafialnego spotkał się z mieszkańcami Sierpca, odprawił mszę św. w kościele farnym. - str. 22

9, 10 V. Do matur pisemnych przystąpiło 552 abiturientów sierpeckich szkół średnich. W liceum Ogólnokształcącym i Zespole Szkół Nr 2 przez rafy i porohy egzaminów przebrnęli wszyscy, w ZSZ Nr 1 "oblało" 8 % a w Zespole Szkół Rolniczych w Studzieńcu aż 25 % abiturientów.

10 V. Rada Nadzorcza Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko - Własnościowej w Sierpcu powołała na stanowisko Prezesa Zarządu Józefa Chmielewskiego (stosunkiem głosów 13:2). 52 - letni J. Chmielewski z zawodu nauczyciel, pełnił obowiązki prezesa od 22 marca, po odwołaniu poprzedniego szefa SML-W Romana Kiełkiewicza.

12 V. Urząd Miejski ufundował 7 telefonów komórkowych policji - do użytku funkcjonariuszy dzielnicowych. Wręczył je przedstawicielom Komendy Powiatowej burmistrz Marek Kośmider na posiedzeniu Komisji Ładu i Bezpieczeństwa Publicznego. - str. 5

14 V. Na nadzwyczajnym Zjeździe Powiatowym dokonano zmiany na stanowisku przewodniczącego Rady Powiatowej SLD w Sierpcu. W miejsce dotychczasowej przewodniczącej, Elżbiety Gozdowskiej, która zrezygnowała z przewodnictwa, wybrano Grzegorza Korytowskiego. Był jedynym kontrkandydatem, otrzymał 53 głosy "za" i 20 "przeciw". - czyt. też str. 35

17 V. Rozstrzygnięto konkursy na stanowiska dyrektorów szkół podstawowych nr 2 i nr 3 w Sierpcu. Konkursy wygrali, otrzymując niezbędna liczbę głosów, dotychczasowi dyrektorzy - mgr Hanna Kurta i mgr Józef Ziemkiewicz, którzy byli jedynymi kandydatami.

20 V. Obchody 90-lecia Szkoły Podstawowej w Susku. Przed II wojną św. wieloletnim kierownikiem tej szkoły był znany działacz Bronisław Chojnacki, którego staraniem - wybudowano budynek na jej potrzeby. Nową wygodną siedzibę uzyskała szkoła w początkach lat 90-tych. - str. 4

20 V. W Muzeum Wsi Mazowieckiej (Ratusz) otwarto wystawę: "Fascynujący świat: insekty egzotyczne". Będzie czynna do 24 czerwca.

20 V. Koncert jubileuszowy z okazji 15-lecia Zespołu Artystycznego "Kasztelanka" w Domu kultury. - str. 27

24 - 26 V. Z inicjatywy Młodzieżowej Rady Miasta i Powiatu odbyły się "licealia" (na terenie Skansenu, Domu Kultury i w szkołach). Było stosunkowo cicho.

27 V. W Szczutowie odbyły się, z inicjatywy proboszcza ks. M. Orzechowskiego, uroczystości jubileuszowe z okazji 35-lecia kapłaństwa i 15-lecia biskupstwa ks. Romana Marcinkowskiego, biskupa pomocniczego diecezji płockiej, który pochodzi z tej miejscowości.

27 V. W finale regionalnego konkursu recytatorskiego pod hasłem: "Pięknie być człowiekiem" w Płocku, I miejsce w grupie dziecimłodszych (7-8 lat) zajęła Maria Szybińska, uczennica SP nr 2 w Sierpcu.

30 V. Sierpeckie Towarzystwo Muzyczne zorganizowało w sali koncertowej Szkoły Muzycznej koncert publiczny muzyki F. Chopina. Wykonawcą był Michał Grabias.

31 V. 25-lecie działalności świętuje Spółdzielnia Usług Rolniczych w Sierpcu. Liczną grupę długoletnich członków i pracownków wyróżniono medalami: "Zasłużony dla rolnictwa" i "Za zasługi dla Kółek Rolniczych".

V. Układane są z polbruku chodniki na ulicach: Płockiej (od Narutowicza do Pl. Wyszyńskiego) i na Wyspiańskiego.Na Płockiej ("wojewódzkiej") chodnik był w najgorszym stanie w mieście a być może i na całym Północnym Mazowszu.

j.b.