3/99
Ryszard Walerski
(8 VIII 1936r. - 30 V 1999 r.)

Ryszard Walerski (drugi z lewej) na spotkaniu w Bibliotece Miejskiej w gronie przyjaciół (dr Stefan Kosmider, Andrzej Olechowski, Władysław Gąsio-rowski) -
12 listopada 1998 r.

30 maja zmarł nagle Ryszard Walerski, emerytowany kolejarz, znany w Sierpcu malarz - amator, kolekcjoner i działacz społeczny.

Należał do pokolenia Polaków, którym los nie szczędził trudnych przeżyć. Urodzony w Warszawie, jako dziecko przeżył Powstanie Warszawskie, obozy w Pruszkowie i Końskich. Mieszkał kilka lat z rodziną na Ziemiach Odzyskanych, by wreszcie osiąść na stałe w Sierpcu. Tu ukończył szkołę podstawową, Zasadniczą Zawodową i Liceum Ogólnokształcące a następnie podjął pracę na PKP jako maszynista.

Już w dzieciństwie przejawiał zainteresowania plastyczne. W Liceum zwrócił na niego uwagę Stefan Tamowski, który wywarł duży wpływ na kształtowanie się osobowości twórczej i doskonalenie warsztatu P. Ryszarda. Ulubione tematy jego prac malarskich to: Powstanie Warszawskie, pejzaże, kwiaty, motywy religijne, a zasadniczą techniką - malarstwo olejne. Był długoletnim członkiem Koła Plastycznego przy Domu Kultury w Sierpcu oraz Płockiej Grupy Plastycznej "Rama'79" (od 1986 r.) Prace Ryszarda Walerskiego znajdują się w kilku galeriach sztuki i w mieszkaniach znajomych, małą galerią jest także mieszkanie rodziny. Były prezentowane na wielu wystawach indywidualnych i zespołowych.

Drugą pasją Pana Ryszarda było kolekcjonerstwo, szczególnie numizmatyka. W zbiorach jego znalazły się monety z mennic Cesarstwa Rzymskiego, rzadkie numizmaty polskie (w tym z czasów potopu szwedzkiego), duża kolekcja monet okolicznościowych. Bardzo cenny jest zbiór medali.

Ale pasje artystyczne i kolekcjonerskie nie charakteryzują w pełni osobowości Pana Ryszarda. Był człowiekiem bardzo aktywnym - spotykanym na co dzień w Domu Kultury, Muzeum, Bibliotece Miejskiej, uczynnym i przede wszystkim życzliwym ludziom.

Pomagał w organizowaniu wystaw i imprez, wykonując bezinteresownie prace wymagające dużego nakładu czasu i inwencji twórczej.

Ten skromny, życzliwy człowiek, wniósł wiele w życie kulturalne Sierpca i zasługuje na naszą trwałą pamięć.

Maria Wiśniewska