Jan Burakowski

Od listopada 1998 r. jest członkiem Związku Literatów Polskich.

Jan Burakowski, urodzony w 1934 roku, z wykształcenia polonista , z zawodu i z zamiłowania bibliotekarz, debiutował w 1996 r. tomem "Najpiękniejsza dziewczyna i inne opowieści " . Miejscem akcji trzynastu opowieści zawartych w zbiorze jest północno- mazowieckie miasteczko Kosina . Dyrektor miejscowego banku, trafia do tego miasta pod koniec lat 80 - tych. W kontaktach z sąsiadami, pracownikami, klientami poznaje tradycyjną obyczajowość i specyficzną mentalność Kosinian oraz problemy związane z transformacją ustrojową.

W następnej książce "Bardzo stare lustro " /1997/ przywołuje okres swego dzieciństwa, które przypadło na czas wojny i wieku dorastania na przełomie lat 40-tych i 50-tych .

W trzeciej "Trochę za dużo szczęścia" /1998/ powraca do znanego już czytelnikowi z "Najpiękniejszej dziewczyny" miasteczka Kosiny. Tom wypełniają trzy dłuższe opowieści. W trakcie ich lektury czytelnik poznaje historię jednego z najpiękniejszych i najzasobniejszych domów miasta, przeżywa niespodzianki i zasadzki intymnego życia prawie samotnego pana po pięćdziesiątce i niebanalne kłopoty rodzinne pani Wężyńskiej. Wszystko to osadzone w realiach obyczajowych, politycznych i gospodarczych lat 80-tych i 90-tych.

Autor ukończył już obszerny, 4-tomowy cykl powieściowy, obejmujący półwiecze 1952 - 92. Część druga cyklu pt. "Ślady naszych stóp" została złożona w Książnicy Polskiej w Olsztynie i ma się ukazać drukiem w połowie br. Pisarz przedstawia w niej realia związane z początkami pracy zawodowej bohatera, który po ukończeniu studiów trafia, z nakazu pracy, do liceum w Rychertowie na Mazurach. W tym środowisku, musi on zmierzyć się z zupełnie nowymi dla siebie doświadczeniami. Zdany po raz pierwszy w życiu tylko na własne siły, dojrzewa emocjonalnie i intelektualnie . Niełatwe losy ludzi, z którymi się spotyka, bezinteresowna pomoc i życzliwość okazana mu przez obcych ludzi w najtrudniejszych momentach jego życia, pozwalają mu dostrzec szanse dla siebie. Po dwu latach pracy nauczycielskiej w Rychertowie, otrzymuje propozycje przejścia do Okręgowego Ośrodka Metodycznego w Krasnogórze. To miasto staje się już miejscem, w którym pragnie pozostać na stałe .

Proza Jana Burakowskiego uzyskała przychylną ocenę kilku historyków literatury i krytyków literackich. Oto niektóre z nich:

"Bystra obserwacja, dojrzała epicka narracja, zdolna tworzyć " klimat " wydarzeń - to wszystko dźwięczy niezwykle czysto. Także wierność sobie i otoczeniu - to właśnie tak powstawały różne sagi lokalne ze zdolnością do przekraczania opłotków."
Andrzej Lam


"Pochłonęłam "Najpiękniejszą dziewczynę ..." z ogromnym zainteresowaniem z wielu powodów . Po pierwsze - ja się tu urodziłam na Północnym Mazowszu i nazwy miejscowości brzmią mi swojsko, rodzinnie. Po drugie - książka jest znakomita pod względem literackim, bardzo mi się podoba spokojny, nieśpieszny , pełen dojrzałości tok narracji, a przede wszystkim wpisana w to wszystko mądrość widzenia i ocen".
Teresa Kostkiewiczowa


"Wspomnienia przeczytałem z ogromnym zainteresowaniem. Są pod względem pisarskim przemyślane, świetnie skomponowane, wystylizowane. Urzekają charakterystyczną dla tego autora szlachetną prostotą bezpośredniością, szczerością wyrazu . Mam nadzieję na ich kontynuację - powstałby kapitalny dokument naszych czasów, ważny element biografii naszego pokolenia".
Wacław Sadkowski


"Z żalem zamykałem tę książkę. Podobny żal towarzyszył mi, gdy zamykałem opasły tom powieści Igora Newerlego "Wzgórze błękitnego snu". Może to zestawienie trochę niestosowne, ale ... Przecież w obu tych książkach znajdowałem szczególne ciepło, skłonność do namysłu nad ludzką naturą, nad jej jasnymi i ciemnymi stronami. W obu tych książkach znajduję też coś, co mi każe widzieć w autorach dobrych ludzi".
Stefan Kubów



Jan Burakowski ponad 40 lat przepracował w bibliotekarstwie /1956 - 1987 w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Olsztynie, od 1988 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sierpcu/W swoim dorobku zawodowym ma także książkę "Samorządowa biblioteka publiczna" / Wyd. SBP,1985/ i około 400 artykułów i felietonów na tematy bibliotekarskie i kulturalno - oświatowe. Publikował je m. in. w "Bibliotekarzu", "Poradniku Bibliotekarza", "Tygodniku Kulturalnym", "Polityce", "Trybunie Ludu ", " Warmii i Mazurach", "Gazecie Olsztyńskiej" i "Notatkach Płockich". Jest także współautorem publikacji: "Współcześni pisarze woj. olsztyńskiego" /Wyd. "Pojezierze" 1972/ i "Olsztyńskie biografie literackie" /Tow. Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego , 1991/ oraz prac zawartych w kilku innych książkowych zbiorach .

Za pracę zawodową i społeczną wyróżniony został Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i licznymi odznakami honorowymi, dwukrotnie nagrodami Ministra Kultury i Sztuki i nagrodą Funduszu Literackiego.

Alina Górewicz