4/2000
Herb powiatu sierpeckiego

Herb powiatu

Rada powiatu, na posiedzeniu w dniu 26 czerwca, wybrała i zatwierdziła herb powiatu (spośród 4 przedłożonych propozycji). Jest to okazały piastowski biały orzeł ze złotymi szponami i dziobem oraz również złotą przepaską na ogonie na czerwonej tarczy (nawiązanie do godła Księstwa Mazowieckiego), dzierżący na piersi mniejszą tarczę, również czerwoną (!) ze złotym lwem stojącym na obu łapach.

To dobrze, że nasz powiat posiada swoje godło - znak rozpoznawczy. Czy jest to herb udany? - Pierwsze opinie są mocno podzielone i w większości krytyczne. Wysuwane są najczęściej następujące zastrzeżenia:

1. Elementem zdecydowanie dominującym na tarczy herbowej jest biały orzeł na czerwonym tle - łudząco nawiązujący do godła Państwa Polskiego, tym bardziej, że obie tarcze są identycznej barwy (to już oczywisty błąd projektanta), a lew malutki. Tak więc herb obserwatorowi kojarzy się raczej z Polską niż z Sierpcem.

2. Herb jest "przefajnowany", projektant użył do jego budowy nie tylko symbolu państwa ale i "materiału najwyższej jakości": symboli zwierząt (lew i orzeł) oraz kolorów (złoto i czerwień) najbardziej cenionych w heraldyce, rezerwowanych zwykle dla herbów władców. Inne miasta, także "królewskie", są zwykle znacznie skromniejsze w herbowej symbolice. Herb sierpecki bardziej by pasował na godło jakiegoś wielkiego historycznego regionu niż powiatu.

3. W godle Mazowsza Płockiego w latach 30 - tych XIV wieku, a więc w okresie powstania miasta Sierpca i powiatu sierpeckiego, występuje orzeł czarny, a nie biały, tak więc hiperboliczne nawiązanie do herbu wcześniejszego nie jest w pełni uzasadnione.

A.S.