5/2000 |
||||
Aktualne wydanie Archiwum Redakcja Komentarze Strona główna |
Poprzedni artykuł
Spis treści
Następny artykuł
|
|||
FORUM GOSPODARCZE - próba podsumowania
Forum Gospodarcze zostało włączone w program obchodów jubileuszu 10-lecia samorządu miasta Sierpca. Zostało zorganizowane w Centrum Kultury (teren dawnej SP "Przyszłość") należącym do Józefa Długokęckiego. Swym standardem Centrum Kultury bije na głowę pozostałe sierpeckie przybytki o tym przeznaczeniu i wybór miejsca na Forum pod tym względem był trafiony w dziesiątkę. Forum Gospodarcze jako pomysł zapewne nie pojawiłoby się, gdyby w spotkaniu o takiej samej nazwie 13 maja br. zorganizowanym przez Zjednoczenie Chrześcijańsko-Narodowe nie wzięło udział tak wielu radnych miejskich łącznie z burmistrzem. To doświadczenie było pomocne przy podjęciu decyzji, że warto zrobić spotkanie o zbliżonej formule. Organizatorzy Forum po pewnych zabiegach uzyskali zgodę wicepremiera i zarazem ministra gospodarki, Janusza Steinhoffa, na jego patronat.
Forum miało być głęboko merytoryczne i takie się stało za sprawą zaproszonych prelegentów. - Adama Pawłowicza, prezesa Państwowej Agencji Inwestycji Zagranicznych, który mówił na temat "Inwestycje zagraniczne w Polsce. Plany i prognozy" i z żalem oznajmił, że inwestorów zagranicznych interesuje Śląsk i kawałek Wielkopolski, a z Mazowsza jedynie Warszawa. - Jerzego Sobocińskiego, dyrektora Mazowieckiego Oddziału Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, który informował o unijnym programie SAPARD, w ramach którego Polska otrzyma fundusze przedakcesyjne na rozwój infrastruktury na wsi i w miasteczkach do 15000 mieszkańców. - Tamary Borkowskiej z Wojewódzkiego Urzędu Pracy, koordynatora programu "Agroalternatywa Mazowsze 2000", która mówiła o roli samorządu wojewódzkiego w kreowaniu regionalnej polityki rynku pracy. - Michała Konwickiego, dyrektora Zespołu Statutowo-Samorządowego Krajowej Izby Gospodarczej, który wypowiedział się na temat "Szans i zagrożeń dla polskich małych i średnich przedsiębiorstw w obliczu integracji z UE" i przestrzegł przed wyniszczającą polityką prowadzoną przez właścicieli wielkich zagranicznych sieci handlowych wobec polskich dostawców. Zachęcił też lokalny biznes do organizowania się w izby gospodarcze i zaoferował swoją pomoc w tym zakresie. - Ireneusza Kamińskiego, dyrektora unijnego "Euro Info Centre", który informował o usługach jego instytucji dla małych i średnich przedsiębiorstw i przekonał zebranych, że partnerów do współpracy nieodpłatnie i skutecznie można szukać za pośrednictwem jego firmy. - Eryka Smulewicza, dyrektora Centrum Wspierania Biznesu w Płocku, który zaprezentował zakres usług CWB dla małych i średnich przedsiębiorstw. W wystąpieniu burmistrza Marka Kośmidra, który prezentował ofertę gospodarczą Sierpca i Powiatu Sierpeckiego, pojawiła się teza, że podstawową szansą na rozwój miasta jest eksport usług oferowany przez sierpeckie firmy na rynki zewnętrzne, głównie na rynek warszawski. W części dyskusyjnej wyróżnił się Andrzej Sołtysiak, preses SP „jedność”, który dobitnie charakteryzował głęboką różnicę między deklaracjami rządu i krajów Unii Europejskiej a praktyką. Rzeczywistość jest bardzo ponura zdaniem szefa „Jedności”. Za swe wystąpienie, którego ton najwyraźniej zgadzał się z doświadczeniami obecnych przedsiębiorców, Andrzej Sołtysiak zebrał brawa i stały do niego kolejki po wizytówki.
Program Forum z jego nastawieniem na informację i szkolenie a także wymianę doświadczeń był adresowany nie tylko do sierpeckich przedsiębiorców, ale i do rolników z okolicznych gmin. Wójtowie okolicznych gmin nie dostrzegli jednak w Forum w oczekiwanym stopniu szansy dla siebie i swoich środowisk. Także wielu sierpeckich biznesmenów zlekceważyło zaproszenie do udziału w Forum. Jakie praktyczne wnioski można po Forum sformułować? Po pierwsze, że niezależnie od zawirowań politycznych istnieje rozbudowany rządowy i pozarządowy system instytucji niosących pomoc przedsiębiorcom i rolnikom. Po drugie, że pomoc państwa i Unii Europejskiej dla polskiego biznesu jest rozproszona z uwagi na specjalizację i konkurencję obowiązującą również w tej branży. Po trzecie, że sierpecki przedsiębiorca i podsierpecki rolnik mało o tych instytucjach wie i bez silnego zaangażowania się lokalnej władzy w proces przybliżania tej pomocy nadal będzie pozostawiony sam sobie. Osobnym akcentem Forum było uroczyste przyznanie tytułu "Ambasadora Gospodarczego Miasta Sierpca" Zakładom Piwowarskim, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej i s.c. "Olewnik" za ich wkład w rozwój miasta i promowanie dobrego imienia Sierpca poza jego granicami. Podjęcie przez Radę Miejską uchwały w tej sprawie dobrze się przysłużyło promocji miasta, co w rozmowach kuluarowych potwierdzali goście zewnętrzni łącznie z burmistrzem z dalekiego Wyszkowa. Zdzisław Dumowski |
||||
Poprzedni artykuł Spis treści Następny artykuł |