5/2000
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO W SIERPCU

Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego uruchomiła Zamiejscowy Wydział Inżynierii i Kształtowania Środowiska w Sierpcu. Siedzibą Wydziału jest Liceum Ogólnokształcące przy ulicy Mjr Henryka Sucharskiego 2. Uroczysta inauguracja roku akademickiego odbyła się w dniu 6 października. Rozpoczęto mszą w kościele farnym, skąd studenci, władze Uczelni z Jego Magnificencją Rektorem prof. dr hab. Włodzimierzem Klucińskim, Rada Wydziału, władze Miasta i Powiatu, zaproszeni goście, duchowieństwo w asyście pocztów sztandarowych i orkiestry, przemaszerowali głównymi ulicami miasta do gmachu Liceum. Tam nastąpiło oficjalne otwarcie pierwszego w historii Sierpca, Roku Akademickiego.

Rozpoczęcie roku akademickiego

SGGW jest najstarszą w Polsce uczelnią rolniczą. Powstała w roku 1816. Obecnie na Uczelni studiuje 10 tysięcy studentów na jedenastu Wydziałach. Zatrudnionych jest tam 1100 nauczycieli akademickich w tym 200 profesorów. W Sierpcu można zdobywać wiedzę w dwóch specjalnościach, tj. Urządzanie Terenów Wiejskich oraz Ochrona i Rekultywacja Środowiska.

Na Wydział zgłosiło się 146 chętnych. Warunkiem przyjęcia była rozmowa kwalifikacyjna, taki niby egzamin, po której zakwalifikowano na studia 105 osób, to jest więcej niż początkowo planowano. W dniu inauguracji, indeksy odebrało 98 studentów. Zajęcia, wykłady i ćwiczenia, odbywają się w piątki po południu, soboty i niedziele przez cały dzień. Studenci zostali podzieleni na sześć grup po 17-18 osób każda. Wykładowcy przyjeżdżają z Warszawy, mieszkają w hotelu przy krytej pływalni, czyli w gmachu siedziby Zamiejscowego Wydziału.

Dziekanat funkcjonuje na miejscu w pokoju 109, spotkana tam przypadkowa studentka z dzieckiem na ręku, mówi: czesne wynosi 1200 złotych na semestr, to dużo, najdrożej w Kraju. Na innych Uczelniach za podobny kierunek studiów płaci się znacznie mniej. Dobrze że mam pracę, inaczej nie byłoby mnie stać na studiowanie. Mam dwa lata przerwy w nauce a poziom tutejszych wykładów i ćwiczeń jest bardzo wysoki, mam kłopoty aby nadążyć w przyswajaniu wiedzy. Przekrój wiekowy, poziomu wykształcenia i profilu wykonywanej pracy przez studiujących jest bardzo zróżnicowany. Życzymy , zwłaszcza studentom czterdziestolatkom, dużo wytrwałości i silnej woli w dążeniu do dyplomu inżyniera kształtowania i ochrony środowiska.

Ryszard Suty.