5/2000
PRZEGLĄD TWÓRCZOŚCI EMERYTÓW

Już po raz trzeci Zarząd Powiatowy Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Sierpcu, zorganizował przegląd twórczości Emeryckich Zespołów Artystycznych. Na sali widowiskowej sierpeckiego Domu Kultury w dniu 30 września wystąpiło trzynaście zespołów śpiewaczych z własnym akompaniamentem lub a'capella. Zespoły "Melodia" z Żychlina, "Senior-Kujawy" z Włocławka, "Czajka" z Brodnicy, "Nawojka" z Lipna, "Radość" i "Uśmiech" z Płocka, "Halka" z Golubia-Dobrzynia, "Senior-Iłowiacy", "Harmonia" z Janowca Wielkopolskiego, "Żurominiacy", "Klub Pogodnej Jesieni" z Bielska, oraz "Wesoła Dziesiątka" i "Sierpczanie" z Sierpca, zaprezentowały bogaty i różnorodny repertuar w istnym maratonie chóralnego śpiewania.

Widownia Domu Kultury była zapełniona jak nigdy. W pierwszych rzędach zasiadły zgodnie wszystkie władze Miasta i Powiatu, bardzo ważne osobistości z Warszawy, rozliczni sponsorzy w liczbie dziewięciu znaczących firm z Sierpca oraz, co mile należy zauważyć, aż osiemdziesiąt sześć osób, które prywatnie wsparły finansowo organizatorów imprezy. Jury przeglądu w składzie: Urszula Strużewska, Agnieszka Kurowska, Barbara Kotarska, miało pełne ręce roboty i nie lada jakie dylematy do rozstrzygnięcia.

„Senior - Kujawy” - zdobywcy wyróżnienia zadbali nie tylko o repertuar ale również o image (tradycyjne stroje kujawskie). Zdj. W. Wiśniewski.

Emeryci to ludzie wolni, nie muszą sie nigdzie spieszyć, są niezależni, mają wielkie poczucie humoru i potrzebę wyżycia się. Jak mawiał fraszkopisarz: to nie młodość, lecz starość musi się wyszumieć, bo żeby szumieć to trzeba mieć i umieć!

Zabawa trwała więc i na scenie i w korytarzach i w kawiarni. Bawili się występujący i słuchacze. Od śpiewania biesiadnego i ogniskowego, poprzez występy niemal kabaretowe do poważnego programu pieśni patriotycznych - wszystko można było ze sceny Domu Kultury usłyszeć. Od zupełnej amatorszczyzny po profesjonalne przygotowanie trudnego repertuaru podkreślonego nawet eleganckim, dystyngowanym strojem, którego nie powstydziliby się jego właściciele występujęc na deskach najlepszych scen operowych Świata!

W powadze i skupieniu, rozbawiona wcześniej widownia wysłuchała występów chóru "Halka" , który zaprezentował m.in. pieśń Stanisława Moniuszki, Hymn Śląska, Ave Maryja, oraz chóru "Harmonia" z pieśnią "Hasło" Feliksa Nowowiejskiego, utworem zatytułowanym "Pieśń Pielgrzymów" z opery "Nabucco" J.Verdiego, czy "Pieśni Adama" z operetki "Ptasznik z Tyrolu" Karola Zellera. W obydwu zespołach znaczącą rolę pełnili dyrygenci, niezwykle czytelni i muzycznie z całym zespołem, punktualni. Rzucała się w oczy a raczej w uszy, dobra emisja głosu oraz doskonały warsztat śpiewaczy.

Roman Bleja dyrygent chóru "Harmonia" z Janowca Wielkopolskiego oraz Anna Czabaj, opiekun chóru, po występie mówili: jesteśmy z Pałuk i to o nas Oskar Kolberg powiedział, że tutaj nawet kamienie śpiewają. Nasz chór powstał w roku 1900, liczy więc sto lat. Kiedy rozpoczynał działalność, pod zaborami jeszcze, celem było pobudzenie ducha polskości i patriotyzmu, popularyzacja pieśni polskiej. Były przerwy w jego działaniu, lecz podtrzymujemy najlepsze tradycje śpiewacze minionych okresów. Członkowie Klubu Seniora przy Ośrodku Kultury "Komoda", emerytowani nauczyciele i pracownicy oświaty, wspominając przy kawie i muzyce czasy młodości, przyjaźni, miłości i marzeń, postanowili reaktywować działalność "Harmonii". Udało się. Mamy repertuar uświetniający uroczystości okolicznościowe i święta państwowe. Wykonujemy utwory patriotyczne, artystyczne, rozrywkowe, kolędy, arie z oper i operetek, piosenki biesiadne. Występujemy na lokalnych uroczystościach, festynach, dożynkach w kościołach i na spotkaniach towarzyskich. Do Sierpca przyjechaliśmy za własne
Występy muzyczne urozmaicone były prezentacjami twórczości plastycznej emerytów Sabina Skrzeszewska z Golubia-Dobrzynia przedstawia obrazy ułożone z ziarenek zbóż. Zdj. W. Wiśniewski.
pieniądze, składając się na wynajęcie autokaru. Chór liczy 29 śpiewaków.

To właśnie Romana Bleji zasługa, na codzień dyrektora wiejskiego Domu Kultury w sąsiednim Rogowie, że chór z Janowca potrafi zabrzmieć od piano do forte fortissimo, że słyszy się dbałość o zakończenie frazy, że jest widoczna troska o brzmienie spółgłosek co w śpiewaniu chóralnym nie jest łatwe. No i ten czwórgłos! To wszystko łapie za gardło, ściska serce i rzuca na kolana !

Jury przyznało Pierwszą nagrodę chórowi "Halka" z Golubia - Dobrzynia, Drugą nagrodę chórowi "Harmonia" z Janowca Wielkopolskiego, Trzecią nagrodę "Sierpczanom". Publiczność swoją nagrodę przyznała "Seniorom" z Iłowa a dwa równorzędne wyróżnienia otrzymały zespoły "Melodia" z Żychlina i "Senior-Kujawy" z Włocławka.

Po rozdaniu nagród, pucharów i dyplomów, rozpoczęła się zabawa na całego. Uprzątnięto parkiet i zawirowały na nim pary w rytmach oberków, kujawiaków i walczyków ! Piwo, znakomty sierpecki "Kasztelan", lało sie z beczek strumieniami!

I pomyśleć, że wszystko to zorganizował jeden człowiek, wspierany przez garstkę podobnych mu zapaleńćów, emeryt a jakże, Teodor Wiśniewski!

Ryszard Suty.