|
Okładka książki. |
|
"Polska - Rosja - Słowiańszczyzna: powstanie i rozwój państw - fakty i mity" to kolejny tytuł książki autorstwa sierpeckiego pisarza Jana Burakowskiego. W bogatym dorobku literackim Autora (liczącym trzynaście samodzielnych publikacji) to już czwarta książka o charakterze historyczno-publicystycznym. Wcześniej wydał trzy tomy szkiców publicystyczno-historycznych: "Od ludowej do kapitalistycznej. Tło polityczno-społeczne, zyski i cena transformacji ustrojowej w Polsce" (Sierpc 2001), "Cena długiej drzemki na zapiecku Europy. Refleksje nad determinantami historii Polski" (Sierpc 2002), "Uczniowie czarnoksiężnika: Jaruzelski, Kuroń, Rakowski i ich czasy" (Sierpc 2005). W 2008 roku nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej ukazała się także monografia "Wojciech Jaruzelski jako przedmiot i podmiot historii".
Nowa książka Jana Burakowskiego ma charakter studium historycznego, w którym przeanalizowano losy dwóch organizmów państwowych - Rosji i Polski, biorąc pod uwagę rozbieżności i zbieżności w ich rozwoju. Nasycona emocjami Autora publikacja obfituje w pogłębione rozmyślania nad rozmaitymi przesłankami dziejowymi, które zaważyły nad dzisiejszym pojmowaniem historii i wzajemnych relacji obydwu krajów. Jan Burakowski zawarł w niej także rozważania na temat naszych fobii i mitów antyrosyjskich, są postulaty dla rządzących krajem elit, opis stosunku innych narodów słowiańskich do Rosji.
Autor po raz kolejny potwierdza swoją erudycję i niebywałą umiejętność kojarzenia faktów, odnajdywania analogii historycznych, wyciągania błyskotliwych wniosków. Kolejna publikacja zrodziła się z jego wewnętrznej potrzeby będącej wynikiem trwającej już ponad 50 lat fascynacji historią Polski i Europy. A wszystko zaczęło się od pożyczonej w uniwersyteckiej bibliotece książki Michała Bobrzyńskiego "Dzieje Polski w zarysie" (wyd. 1879 r.), która ukierunkowała zainteresowania i dociekania historyczne Jana Burakowskiego.
Publicysta rozpoczął rozważania od przybliżenia początków Słowiańszczyzny, dziejów kształtowania się państw plemiennych i narodowych. Omówił genezę Rusi Kijowskiej i Polski, rozbicie dzielnicowe, katastrofę Rusi Kijowskiej, kształtowanie się rosyjskiego imperium euroazjatyckiego, strukturalne słabości mocarstwa polsko-litewskiego, drogi rozwoju politycznego i społecznego Polski i Rosji od XV do XXI w. Dokonał analizy upadku i odrodzenia się Słowiańszczyzny w wieku XIX, a następnie w wieku XX (w wyniku I i II wojny światowej). W książce znalazło się też analityczne spojrzenie na stosunki Polski i Rosji po II wojnie światowej oraz w chwili obecnej.
Publikację uzupełnia osiem szkiców, które wcześniej Autor publikował bądź to w publikacjach książkowych lub na łamach prasy publicystycznej.
Jan Burakowski: "Polska-Rosja-Słowiańszczyzna: powstanie i rozwój państw - fakty i mity", Sierpc: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej 2009.- 146 s.