|
ks. Stefan Prusiński: Kapliczki i krzyże borkowskie |
|
Kapliczki i krzyże borkowskie to kolejna w bogatym dorobku piśmienniczym księdza Stefana Prusińskiego publikacja. Czymże byłoby piśmiennictwo Borkowa bez księdza dokumentalisty, który do tej pory na kartach zwartych wydawnictw opisał już historię borkowskiej parafii, tamtejsze ochotnicze straże pożarne, z kronikarską dokładnością przedstawił wykaz najważniejszych dat z ponad 600-letniej parafii Borkowo.
Tym razem czytamy o przydrożnych kapliczkach i krzyżach, które są nieodłącznym i jakże charakterystycznym elementem borkowskiego krajobrazu. Publikacja nie stanowi jedynie wykazu tytułowych obiektów. Poznajemy historię każdego z tych miejsc, często dramatyczną, intencje powstania przydrożnego znaku, jego symbolikę, materiał, z którego powstał. Ksiądz wykazał się dużą cierpliwością w ustalaniu faktów z historii niektórych, zwłaszcza najstarszych figur. Jedyną możliwością ustalenia, kiedy dany krzyż lub figura powstała była rozmowa z najstarszymi mieszkańcami wsi. Dzięki tej pracy powstało bardzo ciekawe zestawienie, z dodatkowym walorem dla czytelnika w postaci zdjęcia (wszystkie fotografie ksiądz wykonał samodzielnie).
W tej liczącej niespełna 40 stron broszurce znalazło się 31 kapliczek i krzyży przydrożnych z miejscowości: Białe Błoto, Borkowo Kościelne, Borkowo Wielkie, Dąbrówki, Kisielewo, Mieszaki, Śniedzanowo i Wilczogóra.
Podobną publikacją może poszczycić się, oprócz parafii Borkowo, także parafia Goleszyn (autorami wydanej w 1996 roku broszury "Goleszyńskie kapliczki" są księża Jan Augustynowicz i Andrzej Zakrzewski). Byłoby pięknie, gdyby każda podsierpecka parafia pochwalić mogła się podobnymi wydawnictwami utrwalającymi ich historię i obyczaje.
Prusiński Stefan: Kapliczki i krzyże borkowskie, Borkowo 2010