|
Szkoła Podstawowa nr 3 im. księdza Jana Twardowskiego w Sierpcu 1961-2011, Sierpc 2011 |
|
Sobota 21 maja była dniem wielkiego jubileuszu 50-lecia Szkoły Podstawowej nr 3 im. księdza Jana Twardowskiego w Sierpcu. Do uroczystości szkoła przygotowywała się już od dłuższego czasu. Wiadomo, uświetnienie półwiecza istnienia to nie lada wyzwanie. Była uroczysta msza święta i pochód ulicami miasta, w którym udział wzięli absolwenci szkoły, odsłonięcie pamiątkowej tablicy, uroczystość w szkolnych progach. Moc wzruszeń, spotkań po latach, wspomnień.
Z okazji ważnej rocznicy powstała też publikacja. To kolejny dowód na to, że książka jest najtrwalszym śladem istotnych wydarzeń każdej społeczności.
Wydawnictwo jest obszerne, liczy ponad 250 stron. Starano się nie pominąć tu ani jednego nazwiska nauczyciela czy ucznia, stąd każdy, kto może poszczycić się mianem absolwenta "Trójki" znajdzie tu swoje nazwisko. Wykazy absolwentów szkoły pięciu dekad, wraz z rokiem jej ukończenia i nazwiskiem wychowawcy stanowią ponad połowę książki. Ileż emocji wzbudza poszukiwanie swojego nazwiska wśród spisu absolwentów! Przy okazji odświeżyć można pamięć odnośnie nazwisk kolegów, z którymi przez kilka lat dane było nam spędzać najbardziej beztroski czas naszego życia.
W jubileuszowej publikacji nie mogło oczywiście zabraknąć historii szkoły. To zadanie przypadło sierpeckiemu historykowi Pawłowi Bogdanowi Gąsiorowskiemu. Autor wyszedł od skróconego przedstawienia sytuacji szkolnictwa w dawnym Sierpcu, a więc opowieść ta rozpoczyna się już w XV wieku. Następnie czytelnik poznaje okoliczności, które sprawiły, że zaczęto myśleć o budowie "Trójki". Sierpecka szkoła jest jedną z tzw. tysiąclatek powstałych zgodnie z rzuconym w 1958 roku przez I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę hasłem budowy "tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego" (w odniesieniu do daty chrztu Mieszka I w 966 roku). W rozdziale o historii szkoły nie mogło zabraknąć oczywiście omówienia lokalizacji szkoły - w eksponowanym miejscu na krawędzi doliny Sierpienicy - co sprawia, że budynek majestatycznie "góruje" nad miastem a z jego okien roztacza się widok na najstarszą część naszego grodu.
Istotne dla dziejów szkoły jest omówienie jej ważniejszych inicjatyw, szkolnych uroczystości, funkcjonowania w jej murach rozmaitego rodzaju kół i organizacji młodzieżowych. Odnotowane są także osiągnięcia poszczególnych uczniów i nazwiska szczególnie zaangażowanych w koordynowanie pracy z młodzieżą nauczycieli. W książce nie mogło zabraknąć omówienia odnośnie patrona szkoły i okoliczności jego zmiany. Dziś prawdopodobnie tylko najstarsi absolwenci pamiętają, że przecież pierwszym symbolicznym "opiekunem" szkoły był przedwojenny działacz komunistyczny Marian Buczek (tak też nazywała się ulica, przy której szkoła stanęła, z czasem przemianowana na Konstytucji 3 Maja, a nowym szkolnym patronem od 2007 roku został ksiądz poeta Jan Twardowski).
W książce znalazło się też kalendarium. Autor zaznaczył, że zawiera ono "ważniejsze i ciekawsze wydarzenia dotyczące szkoły oraz istotniejsze sukcesy odniesione przez młodzież i nauczycieli". Po przeanalizowaniu kalendarium odnosi się jednak wrażenie, że znalazły się w nim po prostu te wydarzenia, które odnotowane zostały w szkolnej kronice, nie zawsze systematycznie uzupełnianej. Niektóre z nich z pewnością nie zasługują na miano jakoś szczególnie "ważnych" dla dziejów szkoły (np. wyjazd na wycieczkę do Płocka).
Wielu odbiorców publikacji zainteresuje z pewnością rozdział, w którym znalazły się wspomnienia wybranych uczniów i nauczycieli (zebrane przez Jolantę Chyżyńską). Pracę w "Trójce" przywołały w pamięci m. in. zasłużone nauczycielki i dyrektorki: Barbara Zbierzchowska, Stefania Głuchowska, Krystyna Listkowska. Szkołę z perspektywy spędzonych w niej lat nauki wspominają też wybrani absolwenci.
Istotnymi dla lokalnej historii są wykazy poszczególnych dyrektorów i wicedyrektorów Szkoły w latach 1961-2011 oraz nazwiska wszystkich nauczycieli, którzy przez wszystkie te lata pracowali z młodzieżą, przekazując jej wiedzę niezbędną do godnego życia w przyszłości. Na uwagę zasługują także ciekawe zestawienia danych odnośnie liczby uczniów i liczby klas w poszczególnych latach. Miłośnicy statystyk z pewnością zauważą w nich roczniki tzw. wyżu demograficznego (w roku szkolnym 1989-1990 naukę rozpoczęło aż 1597 uczniów) i spadki (związane w dużej mierze z niżem ale też reformą oświaty - rok szkolny 2010/2011 - 583 uczniów).
Jubileuszowa publikacja zawiera także sporo zdjęć, zarówno tych archiwalnych z pierwszych lat istnienia szkoły, jak i z ważniejszych przedsięwzięć szkolnych ostatnich lat. Z pewnością niejednemu absolwentowi "Trójki" zabije mocniej serce, gdy odnajdzie się na owych fotografiach.
Podsumowując: książka jest niewątpliwie "kropką nad i" jubileuszowych obchodów Szkoły Podstawowej nr 3. Dla wielu będzie okazją do wspomnień i wzruszeń, inni analizować będą ją pod kątem opisanych wydarzeń historycznych i zdarzeń, które stały się także ich udziałem. Godna pochwały jest estetyka książki, począwszy od okładki, (na której aktualne zdjęcie szkolnego budynku autorstwa sierpczanina Jacka Karwowskiego), skończywszy na dobrze rozplanowanych poszczególnych merytorycznych częściach. W publikacji zabrakło mi jednak rozdziału, w którym znalazłyby się sylwetki zacnych absolwentów szkoły, którzy zasłynęli swoimi dokonaniami w rozmaitych dziedzinach i znani są nie tylko w środowisku lokalnym, ale także w Polsce i na świecie. Być może będzie to sugestia, którą wezmą pod uwagę organizatorzy kolejnych ważnych jubileuszy "Trójki", na przykład za dziesięć lat, w 60. rocznicę jej istnienia.
Opracowaniem strony tekstowej publikacji "Szkoła Podstawowa nr 3 im. księdza Jana Twardowskiego w Sierpcu 1961-2011" zajęli się: Jolanta Chyżyńska - nauczyciel bibliotekarz SP nr 3 (zebrała wspomnienia, opracowała wykazy z nazwiskami, tabele, Ceremoniał Szkoły) i Paweł B. Gąsiorowski - historyk (zarys dziejów oraz kalendarium). Książka powstała we współpracy merytorycznej z Miejską Biblioteką Publiczną w Sierpcu, redaktorem tomu jest Maria Wiśniewska (dyrektor Biblioteki Miejskiej). Publikację sfinansował Urząd Miejski.
Szkoła Podstawowa nr 3 im. księdza Jana Twardowskiego w Sierpcu 1961-2011, redakcja Maria Wiśniewska, opracowanie tekstów i tabel Jolanta Chyżyńska, Paweł B. Gąsiorowski, Sierpc: Drukarnia 2011, 250 [22] s.; il.