|
40 lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 1971-2011 |
|
Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jest instytucją o największym dorobku piśmienniczym w naszym mieście. Dziesiątki związanych tematycznie z jej profilem przewodników, katalogów wystaw, albumów, monograficznych opracowań zagadnień to dziś świadectwo naukowego dorobku pracowników i osób związanych z placówką na przestrzeni wielu lat. Rok 2011 jest czasem ważnych podsumowań dla skansenu. Właśnie mija 40 lat od powołania tej jakże ważnej na turystycznej i naukowej mapie Polski instytucji. Nie mogło zabraknąć z tej okazji publikacji podsumowującej okres czterech dekad dokonań na polu gromadzenia i udostępniania dóbr kultury w zakresie etnografii i sztuki ludowej.
"40 lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 1971-2011" to praca zbiorowa napisana pod kierunkiem dyrektora Jana Rzeszotarskiego. W formie przejrzystego kalendarium ujęto tu najważniejsze wydarzenia, które były udziałem setek osób i wpłynęły na dzisiejszy kształt Muzeum. Datą otwierającą zestawienie jest 24 marca 1971 roku, gdy na mocy Uchwały Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powstało Muzeum Etnograficzne. Dalej czytelnik prześledzić może poszczególne wydarzenia: etapy zagospodarowania obszaru Muzeum, momenty pozyskiwania cennych eksponatów, wystawy, konkursy, nazwiska kierowników i dyrektorów, szereg imprez, które przez lata organizowano, nagrody i wyróżnienia przyznawane za wzorową działalność, poszerzanie oferty turystycznej i wiele innych.
Cennym źródłem wiedzy i obrazem zmian zachodzących w MWM jest bogaty materiał ilustracyjny książki: archiwalne, czarno-białe fotografie, skany ważnych dokumentów, pierwsze zaproszenia na imprezy, zdjęcia wybranych eksponatów - zarówno rzeźb, porcelanowych figurek, jak i obiektów architektonicznych oraz ciekawostki, jak choćby exlibris Muzeum Etnograficznego w Sierpcu autorstwa grafika Sławomira Chudzika (jest on także autorem exlibrisu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu).
Oprócz kalendarium w publikacji znalazły się rozdziały poświęcone wspomnianym wydawnictwom, które od początku istnienia wydaje MWM, produkcjom filmowym, które zrealizowane zostały na terenie skansenu (oprócz tych najbardziej znanych, jak "Ogniem i mieczem" czy "Pan Tadeusz" zrealizowano w MWM szereg programów telewizyjnych i radiowych - edukacyjnych, kulinarnych, krajoznawczych, filmów i seriali, teledyski - m. in. grupy "Ich Troje", dokumenty historyczne, programy i filmy stacji zagranicznych.
Publikację zamyka rozdział "Plany na przyszłość", w którym - stety czy niestety - widać, że współczesność narzuciła także takim miejscom, jak muzea etnograficzne dążenie do nowoczesności, poprzez budowanie centrów łączących rozrywkę zarówno duchową, jak i cielesną.
40 lat Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 1971-2011, praca zbiorowa pod kierunkiem Jana Rzeszotarskiego, Sierpc: Muzeum Wsi Mazowieckiej 2011, 109 s.; il.