|
Medycyna między Wschodem a Zachodem, wydanie 2011 |
|
|
Medycyna między Wschodem a Zachodem, wydanie 2003 |
|
Nieczęsto w Sierpcu mamy do czynienia z reedycjami, wznowieniami publikacji książkowych. Dzieje się tak w momencie, gdy nakład książki zostaje wyczerpany a zapotrzebowanie na nią nadal jest odnotowywane wśród czytelników. Właśnie tak rzecz się miała z publikacją dr Wiesławy Stopińskiej "Medycyna między Wschodem a Zachodem, czyli sztuka leczenia - przewodnik dla pacjentów i lekarzy, którą w 2003 roku wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Książka wywołała poruszenie nie tylko w Sierpcu. Po jej egzemplarze przyjeżdżały osoby z całej Polski. W momencie, gdy nakład został wyczerpany, zainteresowani publikacją mogli skorzystać z niej na miejscu w Czytelni sierpeckiej Biblioteki Miejskiej. A co z tymi, którzy mieszkali daleko poza granicami naszego miasta? Każda wizyta takiej osoby w Bibliotece kończyła się apelem o wznowienie tej jakże ciekawej i mądrej książki. Wreszcie udało się i w 2011 roku, tym razem nakładem wydawnictwa Galaktyka z Łodzi, w nieco zmienionej szacie graficznej, publikacja ponownie pojawiła się na rynku wydawniczym.
Autorka - Wiesława Stopińska jest znanym i cenionym nie tylko w Sierpcu lekarzem rodzinnym i pediatrą, dyplomowanym homeopatą i akupunkturzystą. Posiada stopień doktora nauk medycznych. Od wielu już lat propaguje i stosuje w praktyce lekarskiej, obok akademickich metod diagnozowania i leczenia, także te naturalne, opierające się na mądrości Wschodu. Książka "Medycyna.." jest próbą popularyzacji medycyny naturalnej, przez wielu przyjmowanej z niedowierzaniem i sporą dozą sceptycyzmu.
Już we wstępie do książki dr Wiesława Stopińska informuje, że napisała ją ze współczucia i troski o los swoich pacjentów, gdyż "największy brak szacunku, jaki lekarz może okazać pacjentowi, to nieprzekazanie mu informacji, które mogłyby ustrzec przed chorobą, poprawić stan zdrowia czy uratować życie".
Co zatem odnaleźć możemy w niniejszej publikacji? Przede wszystkim po jej przeczytaniu nabieramy większej świadomości w ocenianiu sygnałów, które wysyła nam nasze ciało. Patrząc każdego dnia w lustro, oglądając swoją twarz, oczy, nos, usta oraz język, można zauważyć pierwsze symptomy choroby. O tym, jak je rozpoznawać, jak czytać, informują pierwsze rozdziały książki. W publikacji czytelnik odnajdzie także wyjaśnienie, czym jest moksa chińska, na czym polega dieta energetyczna, czym jest terapia próżniowa, czyli leczenie bańkami, na czym polega energia młodości i zdrowia, czym są konstytucje. Doktor Wiesława Stopińska opisuje również diagnozowanie energetyczne nerek, żołądka i śledziony, serca, płuc, wątroby, choroby kobiece i endokrynologię, zaparcia i choroby nerwowe w świetle Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. W książce zawartych zostało też szereg porad odnośnie homeopatii, leczenia dyskopatii oraz informacje skąd biorą się bóle kręgosłupa.
Uzupełnieniem wiedzy zawartej w poszczególnych rozdziałach są liczne kolorowe zdjęcia oraz rysunki. Dopełnienie publikacji stanowi pomocny słownik występujących w książce terminów, zaś osobom pragnącym poszerzyć wiedzę z tematyki książki, pomocny będzie bogaty wykaz bibliograficzny. W publikacji znalazły się także opinie i rekomendacje odnośnie publikacji. Zawarli je: dr n. med. Janusz Kołodziejczyk, dr Bogumiła Dumowska, sierpecki dziekan ksiądz Andrzej Więckowski, informatyk, mgr inż. Andrzej Więckowski oraz literat Jan Burakowski.
Książka Wiesławy Stopińskiej powstawała przez wiele lat i co ważne, złożyła się na nią nie tylko wiedza starych systemów medycznych Orientu, ale także osobiste doświadczenia Autorki wynikające z relacji z bliskimi i kontaktów z pacjentami. Warto sięgnąć po tę lekturę, bo oprócz uświadomienia nam współistnienia konwencjonalnych i alternatywnych metod leczenia, daje szereg porad i wskazówek odnośnie naszego zdrowia, a także zawiera bogatą wiedzę o nas samych. Wiedzę, której często nie do końca jesteśmy świadomi.
Wiesława Stopińska: Medycyna między Wschodem a Zachodem, Łódź: Galaktyka 2011, 142 s.; il.