|
100 lat Sierpeckiego Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego, praca zbiorowa pod redakcją Henryki Piekarskiej, Sierpc 2011 |
|
Drugie, po "Dziejach Sierpca i ziemi sierpeckiej" tak obszerne dzieło, będące świadectwem naszego lokalnego bogactwa dziejowego i intelektualnego. Publikacja jest książkowym uświetnieniem obchodów 100-lecia Sierpeckiego Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego, obchodzonych w 2008 roku. Powstawała przez kilka lat, czemu zresztą trudno się dziwić, zważywszy na zawartość merytoryczną. Siłą tej książki jest spojrzenie na cały wiek zdarzeń związanych z funkcjonowaniem sierpeckiego Oddziału Towarzystwa oraz ukazanie wydarzeń społeczno-kulturalnych związanych z naszym miastem i jego mieszkańcami. Ta publikacja to hołd złożony kilku pokoleniom sierpeckiej inteligencji.
Książkę otwiera rozdział przedstawiający historię TNP wraz jego prezesami i członkami zarządu. Kolejna część tomu zawiera już naszą sierpecką historię. Są zatem dzieje powołania sierpeckiego Oddziału, trudne początki jego funkcjonowania w latach 1908-1914 oraz nieudana powojenna próba reaktywacji. Wydarzenia te ukazane zostały na tle wydarzeń społeczno-kulturalnych pierwszych dziesięcioleci XX wieku. Prawdziwy rozkwit działalności Towarzystwa, wraz z trwającym po dziś dzień okresem intensywnej działalności na niwie nauki i kultury nastał z chwilą jego odrodzenia w 1969 roku. Wydarzenia te, do roku 2007, ukazane zostały w formie obszernego kalendarium. Każdy rok działalności odznaczał się szeregiem aktywności członków Oddziału na niwie organizacji odczytów, prelekcji, wystaw, wycieczek czy też przygotowywania publikacji. W tym miejscu zaznaczyć należy, że to właśnie Sierpecki Oddział TNP był inicjatorem i wydawcą pierwszej w erze nowożytnej publikacji zawierającej aktualny stan wiedzy na temat szeregu zagadnień związanych z Sierpcem i jego okolicą, czyli książki "Sierpc. Studia i materiały", wydanej w 1972 roku.
Trzon publikacji "100 lat Sierpeckiego Oddziału TNP" stanowią biogramy (około 70). Są to życiorysy osób, które związały swą aktywność z Oddziałem (przewodniczący, członkowie zarządu, najbardziej zasłużeni członkowie), ale są też osoby, które w różnoraki sposób wspierają jego działalność. Ten, śmiało powiedzieć można, słownik biograficzny, jest o tyle cenny, że po raz pierwszy, jeśli chodzi o sierpeckie publikacje, zawiera także życiorysy osób żyjących, takich, których mijamy na ulicy, pracowników sierpeckich firm, urzędów, instytucji kultury i oświaty.
Uzupełnieniem treści związanej z sierpeckim życiem społeczno-kulturalnym są rozdziały poświęcone administracji samorządowej w Sierpcu oraz funkcjonowaniu Klubu Zasłużonych dla Miasta Sierpca zrzeszającego wszystkie osoby czy instytucje, które uhonorowane zostały wszelkimi sierpeckimi odznaczeniami. W książce jest zresztą osobny rozdział, w którym podane zostały zarówno nazwy sierpeckich odznaczeń, jak i nazwiska odznaczonych, w porządku chronologicznym.
W publikacji nie mogło zabraknąć rozdziału, w którym ukazano w formie wykazu bibliograficznego dorobek piśmienniczy członków Oddziału TNP w Sierpcu. Z oczywistych względów przy niektórych nazwiskach, jak literat i publicysta Jan Burakowski, należało dokonać wyboru tylko najważniejszych publikacji (w tym przypadku tylko książki i recenzje). Tom zawiera też wiele zestawień w formie tabel, jak wykaz członków Oddziału od 1969 do 2011 roku wraz z ich stopniem naukowym, rokiem wstąpienia do Oddziału oraz pełnioną w nim funkcją.
Niewątpliwym atutem książki, podnoszącym jej wartość, poza oczywiście zawartością merytoryczną, jest szata graficzna, bogactwo archiwalnych zdjęć oraz niezbędny w tego typu publikacji indeks osobowy, bardzo ułatwiający poszukiwanie informacji.
Ukazane w publikacji dokonania Sierpeckiego Oddziału TNP budzą dumę i szacunek, którymi otoczyć trzeba osoby przez szereg lat wspierające Towarzystwo swoim wkładem intelektualnym i chęcią działania. Ich dokonania w głównej mierze przełożyły się przecież na rozwój naszego miasta, na zainteresowanie sierpczan nauką i kulturą, na powstanie publikacji, utrwalających wiedzę o naszych dziejach i dokonaniach. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że dzieło zapoczątkowane w 1908 roku, tak pięknie kontynuowane po dziś dzień, także w następnych dekadach stanie się inspiracją dla kolejnych pokoleń sierpeckiej inteligencji, by działać, by integrować społeczeństwo i wspólnie pracować na rzecz lokalnego dziedzictwa kulturowego.
Książka ma wydrukowany rok wydania 2011. Jej uroczysta prezentacja i promocja odbyła się 14 września 2012 roku.
100 lat Sierpeckiego Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego, praca zbiorowa pod redakcją Henryki Piekarskiej, Sierpc: P.P.-H. Drukarnia Sp. z o. o., 2011, 587 s.; il