|
Tomasz Kowalski: Święci mazowieckich dróg: ziemia sierpecka, Sierpc 2012 |
|
Publikacja poświęcona "perłom polskiego krajobrazu", jak określił przydrożne kapliczki Tadeusz Seweryn, etnograf i badacz kultury ludowej. Tomasz Kowalski zaprezentował w niej wszystkie przydrożne obiekty poświęcone 9 świętym, które odnaleźć można na terenie powiatu sierpeckiego. Kapliczki - nieodzowny element wiejskiej przestrzeni - dróg, rozstajów, pól i lasów, niestety powoli znikają z naszego krajobrazu, coraz mniej jest ludzi, którzy otaczają przydrożne obiekty małej architektury swoją atencją i opieką. Autor oddał w publikacji hołd tym nieco zapomnianym, ale bardzo ważnym elementom naszej kulturowej tożsamości.
Tomasz Kowalski to młody, aktywny człowiek, znany ze swych licznych działań na rzecz ocalenia lokalnego dziedzictwa kulturowego i historycznego, doceniany przez liczne autorytety. Jest studentem Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, pasjonatem, znawcą lokalnej historii, autorem fenomenalnej strony o historii Sierpca - Stary Sierpc. Nieustannie zaskakuje swoją aktywnością na niwie odkrywania nieznanych, zapomnianych faktów z lokalnej historii. Liczne artykuły Tomasza Kowalskiego ukazują się na łamach prasy kulturalno-historycznej. W roku 2011 wraz z Agatą Warczachowską popełnił publikację "Milczący świadkowie mijających lat...: przewodnik po kapliczkach i figurach przydrożnych parafii Kurowo". Niniejsza praca to efekt zainteresowań krajoznawczych i historycznych Autora, który w ramach realizowania pasji zajmuje się m.in. pracami inwentaryzacyjnymi wszystkich obiektów małej architektury sakralnej oraz przedstawień świętych pańskich w obrębie wyposażenia świątyń.
"Święci mazowieckich dróg", wydana nakładem Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej to jednocześnie katalog i przewodnik po 33 obiektach poświęconych dziewięciorgu świętym ziemi sierpeckiej, takim jak Wawrzyniec, Jan Nepomucen, Antoni Padewski, Florian, Mikołaj, Józef Oblubieniec, Roch, Agnieszka Rzymianka i Krzysztof. Na zawartość publikacji składa się żywot świętego, jego przedstawienia w sztuce, patronat oraz miejscowy kult i tradycje związane z danym świętym. Uzupełnieniem jest litania do każdego z bohaterów publikacji oraz liczne zdjęcia, będące efektem wielu wędrówek Autora - miłośnika ziemi sierpeckiej. Cennym dodatkiem jest tu też słowniczek wybranych pojęć z zakresu historii sztuki.
Cieszy fakt, że coraz więcej przydrożnych figur i kapliczek zostaje opisanych, a tym samym utrwalonych dla potomnych w publikacjach książkowych. Prekursorami w tym temacie, jeśli chodzi o ziemię sierpecką, byli: księża Jan Augustynowicz i Andrzej Zakrzewski, autorzy broszury "Goleszyńskie kapliczki" (Goleszyn 1996), ksiądz Stefan Prusiński, który wydał "Kapliczki i krzyże borkowskie" (Borkowo 2010). W 2011 roku ukazał się wspomniany przewodnik po kapliczkach i figurach przydrożnych parafii Kurowo.
Publikacja zachęca do odbycia wędrówek po ziemi sierpeckiej, poznania jej krajoznawczych i architektonicznych osobliwości, a także do podjęcia trudu ratowania ich przed ostatecznym zniknięciem z sierpeckiego krajobrazu.
Promo cja książki odbyła się w dniu 20 października 2012 roku w remizie OSP w Starym Piastowie.
Tomasz Kowalski: Święci mazowieckich dróg: ziemia sierpecka, Sierpc: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej 2012, 109 s.; il.