|
Mieczysław Chojnacki: Losy Oddziału Specjalnego ogniomistrza "Wyboja", Sierpc 2014 |
|
Książkę, jako 39. publikację w swoim dorobku wydało Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej. Jej ukazanie się było efektem wspólnego projektu Miejskiej Biblioteki Publicznej i Towarzystwa, który to otrzymał pozytywną opinię i dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Premi era książki odbyła się 13 listopada 2014 r. w Bibliotece Miejskiej w Sierpcu.
Urodzony w 1924 roku autor publikacji - Mieczysław Chojnacki - był żołnierzem Oddziału Specjalnego ogniomistrza Józefa Walentego Marcinkowskiego, posługującego się pseudonimem "Wybój". Swoje uczestnictwo w konspiracji i wierność idei wolnej i niepodległej Polski zapłacił najpierw wyrokiem śmierci (wydanym przez Wojskowy Sąd Rejonowy na sesji wyjazdowej w Sierpcu), następnie zamienionym na 10-letnie więzienie. Jako dojrzały człowiek postanowił przywrócić pamięć o przeżytych wydarzeniach. Sam lub ze współautorami napisał 6 książek. Ostatnim z jego dokumentalnych świadectw jest osobna książka o Oddziale "Wyboja". W ten sposób chciał oddać swój osobisty hołd dla Józefa Marcinkowskiego i jego Oddziału, a także bronić dobrego imienia "Wyboja". O samym Marcinkowskim i Oddziale Specjalnym, oprócz własnych wspomnień oraz relacji żołnierzy Oddziału, zgromadził przez szereg lat wiele dokumentów i opracowań historycznych. Książka stanowi kompendium materiałów, które kiedykolwiek na ten temat się ukazały, do tego dochodzą relacje świadków oraz najnowsze dokumenty dotyczące sprawy, m.in. pochodzące od dr. Jacka Pawłowicza z IPN oraz dostarczone wydawcy książki przez wnuka Józefa Marcinkowskiego - Pawła, który od ponad 15 lat stara się o pełną rehabilitację dziadka.
Według noty wydawcy: Praca Mieczysława Chojnackiego jest w zamyśle autora hołdem pamięci dla pokolenia wychowanego w okresie II Rzeczypospolitej, które podczas tragicznych wydarzeń okupacyjnych i powojennych bez wahania dawało dowody swego przywiązania do polskości i wolności. Pokolenia uwikłanego w dramaty, które dziś trudno zrozumieć.
Autor opisuje losy 22-osobowego Oddziału Specjalnego ogniomistrza Józefa Walentego Marcinkowskiego, ps. "Wybój", operującego w czasie II wojny światowej oraz po jej zakończeniu, podczas tzw. II konspiracji.
Książka kreśli biogramy żołnierzy, zawiera ich opowiadania o akcjach Oddziału, jak też wyjaśnia kontekst sytuacyjny, w jakim odczytywać należy znaczenie operacji Oddziału.
Książka zawiera:
- Powstanie konspiracji niepodległościowej w okupowanej Polsce
- Obszar działania i organizacja Radzymińskiego Obwodu AK
- Zestawienie akcji bojowych, sabotażowych i rekwizycyjnych wykonanych przez Oddział Specjalny Ośrodka i AK, a dowodzony przez ogniomistrza "Wyboja"
- 21 życiorysów żołnierzy Oddziału Specjalnego
- Dokument nr 51 - Komenda Obwodu R.P., Mp251143, Rozkaz nr 12a
- Opowiadania żołnierzy
- Opis sprawy Józefa Walentego Marcinkowskiego
- Opis sprawy zabójstwa Michała Ożarowskiego
Mieczysław Chojnacki: Losy Oddziału Specjalnego ogniomistrza "Wyboja", Sierpc: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, 2014; 259 s., mapa, il.