Genealogiczne poszukiwania, odkrywanie swoich korzeni to zajęcie, które fascynuje coraz więcej osób. Początki dla każdego są trudne, dlatego skarbnicą wiedzy i licznych wskazówek dla genealogów - amatorów, ale też i tych, którzy posiedli już umiejętność przeszukiwania archiwów jest książka sierpczanina Pawła B. Gąsiorowskiego. Jej prezentacja połączona ze spotkaniem autorskim odbyła się 11 grudnia 2014 r. w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu.
Książka Pawła Gąsiorowskiego "Opowieści genealogiczne z ziemi sierpeckiej" wydana została w ramach wspólnego projektu Biblioteki Miejskiej i Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Książka w dużej mierze nawiązuje do osoby i warsztatu badawczego urodzonego w okolicach Sierpca (w Woli Paprockiej), słynnego heraldyka Bartosza Paprockiego, który aktywnie działał w XVI wieku i znacznie bardziej doceniano go w Czechach niż w Polsce.
Paweł Gąsiorowski historią i jej naukami pomocniczymi zainteresował się już w szkole średniej, choć ta zupełnie tym zainteresowaniom zaprzeczała (za namową rodziców ukończył Technikum Mechaniczne). W tajniki przeszukiwania starych ksiąg i akt wprowadził go sierpecki organista Mieczysław Piotrowski, który udostępnił mu księgi parafialne. Swoje zainteresowania Autor nieustannie rozwijał, m.in. na studiach na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Archiwa diecezjalne i państwowe, urzędy stanu cywilnego, biblioteki, kancelarie parafialne, to miejsca, które stały się dla genealoga drugim domem. Spotkał tam wiele życzliwych osób oraz dotarł do materiałów, które złożyły się na obszerną publikację.
Autor zawarł w swojej publikacji losy sierpeckich rodzin nawet do 400 lat wstecz. Opowieści genealogiczne dotyczą zatem zarówno książąt mazowieckich, jak i około 24 rodzin mieszczańskich, szlacheckich i chłopskich. Z niektórymi Paweł Gąsiorowski jest spokrewniony. Uzupełnienie książki, będące cenną wskazówką dla poszukiwaczy swoich korzeni jest rozdział "Genealogia nauką ciekawą i zaskakującą", w którym autor m.in. przybliża początki swoich genealogicznych zainteresowań oraz opowiada o historii i kształtowaniu się nazwisk w Polsce.
Swój udział w powstaniu książki mieli także dr Bogumiła Dumowska, autorka rozdziału "Bartłomiej Paprocki - genealog, heraldyk, pisarz" oraz badacz i regionalista Tomasz Kowalski, który spojrzał na sierpecką heraldykę z punktu widzenia historyka sztuki w rozdziale "Heraldyczne ślady w sztuce ziemi sierpeckiej".
Paweł Bogdan Gąsiorowski: Opowieści genealogiczne z ziemi sierpeckiej, Sierpc: Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, 2014, 374 s.; il.