|
Zlotowe Post Scriptum, oprac. Hanna Kowalska, P.P.-H. Drukarnia, Sierpc [2020], 67 s.; il. |
|
W październiku 2019 roku Hufiec Związku Harcerstwa Polskiego w Sierpcu obchodził dwa ważne wydarzenia: 40. rocznicę nadania imienia niezwykłego wychowawcy, obrońcy i niezawodnego sprzymierzeńca dzieci, Janusza Korczaka oraz przekazanie Hufcowi nowego sztandaru. Całodniowe uroczystości zgromadziły szereg zasłużonych dla sierpeckiego harcerstwa osób - działaczy, gromad, drużyn, instruktorów oraz licznych współpracowników i osoby wspierające. Aby harcerska historia zatoczyła koło, pięknym zwyczajem sierpeckiego Hufca jest, by to, co było, utrwalić po wsze czasy na kartach publikacji. Ukazało się właśnie "Zlotowe Post Scriptum" w opracowaniu Hanny Kowalskiej. Ta licząca 67 stron, formatu A4 publikacja jest dokumentem podsumowującym jubileuszowe harcerskie uroczystości końcówki 2019 roku. Zebraniem i opracowaniem dokumentów, które znalazły się w publikacji, zajęła się, jak wspomniano Hanna Kowalska. Autorka tym samym kończy swoją wieloletnią pracę harcerskiej dokumentalistki sierpeckiego Hufca. Jak czytamy w epilogu: "I w ten sposób kończy się moja rola hufcowego subiektywnego dokumentalisty współczesnej historii sierpeckiego harcerstwa. Historii dziejącej się na moich oczach i z moim udziałem, historii pełnej różnych zawirowań, wzlotów i upadków, sukcesów, radosnych przeżyć na szlaku harcerskiej przygody, poznawania nowych przyjaciół i odkrywania nowych dróg, historii momentami trudnej, niekiedy ciężkiej, bolesnej, niesprawiedliwej, bo współczesność jest wielowarstwowa i trudna do zrozumienia".
Na publikację składają się w dużej mierze piękne zdjęcia autorstwa Elżbiety Dołkowskiej, na których utrwalono najważniejsze momenty październikowych uroczystości, uchwycono doniosłość chwili, zaangażowanie i momenty wzruszenia.
Wydawnictwo otwiera recenzja książki Hanny Kowalskiej "40 lat z Januszem Korczakiem w Hufcu ZHP Sierpc 1979-2019" autorstwa niżej podpisanej. W publikacji podjęto zagadnienia związane z realizacją przez sierpecki Hufiec zadań wychowawczych, dla których inspiratorem był Janusz Korczak. Książka była upominkiem dla fundatorów i darczyńców nowego sztandaru Hufca.
Dalsza część publikacji to opis poszczególnych zdarzeń, które złożyły się na uroczystości 19 października 2019 roku: rozpoczęcie zlotu Hufca w Parku Janusza Korczaka, na którym nastąpiło pożegnanie wysłużonego sztandaru, Msza Święta w kościele pw. św. Stanisława Kostki, kiedy nastąpiło poświęcenie nowego sztandaru. Opublikowane zostały też fragmenty kazania, które podczas mszy wygłosił ksiądz dziekan Tomasz Kadziński oraz życzenia księdza Franciszka Kucia. Zarówno kazanie, jak i życzenia były lekcją historii polskiego harcerstwa i jego wychowawczych aspektów.
W trzeciej części książki znalazła się relacja z uroczystości, która miała miejsce na scenie Centrum Kultury i Sztuki, a złożyło się na nią: tradycyjne wbijanie przez fundatorów nowego sztandaru tzw. gwoździ na drzewcu. W publikacji znalazła się pełna lista fundatorów, z podziałem na samorządowców, reprezentantów firm oraz przyjaciół i darczyńców wywodzących się z harcerstwa.
Publikację uzupełniają relacje, które po wydarzeniu opublikowały sierpeckie media, w tym Sierpc OnLine i Ekstra Sierpc, dyplomy, listy pamiątkowe i gratulacje, które wpłynęły w związku z uroczystościami od władz wojewódzkich, samorządowych, dyrektorów szkół, reprezentantów organizacji. Są też skany dokumentów, jak nadane przez Komendanta Chorągwi Mazowieckiej ZHP hm. Cezarego Supła "Prawo posiadania sztandaru" oraz akt nadania przez Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika Medalu Pamiątkowego "Pro Mazovia" dla wieloletniej Komendantki Hufca ZHP Sierpc Hanny Kowalskiej. Na końcu znalazły się wybrane wpisy z Kroniki Hufca, których można było dokonywać w dniu uroczystości. Publikację zamykają podziękowania od Komendanta oraz zuchów, harcerzy i instruktorów Hufca dla wszystkich zaangażowanych w jubileuszowe uroczystości osób.
Publikację podsumowuje refleksja Hanny Kowalskiej nad przyszłością sierpeckiego harcerstwa. Honorowa Komendantka Hufca nie kryje swych obaw, dostrzegając wiele rys w jego funkcjonowaniu. Oby kolejne lata pokazały, że obawy te były płonne, gdyż współczesnej młodzieży, dzieciom trzeba dziś takich organizacji, instytucji, które będą je rozwijały, pokazywały świat i kształtowały ich wrażliwość.
Na koniec jeszcze pragnę wyrazić słowa wielkiego uznania dla Hanny Kowalskiej za ogrom pracy, którą włożyła jako dokumentalistka współczesnej historii sierpeckiego harcerstwa. Półka z kilkunastoma książkami czy broszurami, które wyszły spod Jej pióra to dowód na zanikającą niestety w Sierpcu potrzebę wydawania drukiem, a tym samym zachowywania dla przyszłych pokoleń wydarzeń, osiągnięć instytucji, organizacji, jak i ludzi, którzy stanowią przebogate źródło wiedzy, o tym co minione. To bogate świadectwo historyczne sprawi, że do dziejów harcerstwa kilku dekad XX i pierwszych dekad XXI wieku, będziemy wracać za sprawą publikacji, a tym samym pamięć o nich nie przeminie, gdy my przeminiemy. Oby tylko znaleźli się następcy, którzy wzorem Hanny Kowalskiej będą czuli potrzebę zachowania dla kolejnych pokoleń ważnej wiedzy, naszej historii. I mam tu na myśli nie tylko kronikarzy harcerstwa, ale każdej innej dziedziny sierpeckiego życia.
Zlotowe Post Scriptum, oprac. Hanna Kowalska, P.P.-H. Drukarnia, Sierpc [2020], 67 s.; il.
Szukasz informacji o ciekawych książkach? Polecamy videoblog ExLibris dostępny na kanale YouTube i Facebooku