|
Paweł Bogdan Gąsiorowski: Genealogia nie tylko dla początkujących, Agencja Wydawnicza Egros, Warszawa 2023 |
|
Właśnie ukazała się nowa książka regionalisty, wybitnego genealoga i historyka Pawła Bogdana Gąsiorowskiego. "Genealogia nie tylko dla początkujących" to zbiór cennych porad zarówno dla tych, którzy dopiero co zaczynają przygodę z odkrywaniem przeszłości swoich przodków, jak i tych, którym genealogia nie jest obca, ale pragną jeszcze swoją wiedzę poszerzyć.
Paweł Bogdan Gąsiorowski ze swadą, niezwykle przystępnie, klarownie wprowadza czytelnika w genealogiczne arkana. Książkę czyta się z przyjemnością i lekkością. To nie jest absolutnie nudny podręcznik, który odkładamy znużeni niezrozumiałymi wywodami i męczącą terminologią.
W publikacji mnóstwo jest ciekawostek, przykładów (zwłaszcza dotyczących Mazowsza), są porady jak zacząć badania genealogiczne, jak tworzyć tablice i drzewa genealogiczne, z pomocy jakich miejsc/instytucji skorzystać oraz jak z głową korzystać z dostępnych w Internecie stron genealogicznych. Wspaniały i jakże potrzebny jest rozdział o tym, jak dbać o rodzinne archiwa, jak zabezpieczać stare zdjęcia, akta i jak nie dopuścić do bezpowrotnego zniszczenia dokumentów i pamiątek bezcennych, gdy chcemy odtworzyć wiedzę o naszych antenatach. Autor zwraca także uwagę na pewne zasadzki, które czyhają na niewprawnego poszukiwacza. Wszystkie najważniejsze informacje przedstawione są w sposób czytelny (pogrubiony tekst). Książkę uzupełnia bogaty materiał ilustracyjny, idealnie oddający myśl Autora.
W książce jest tak wiele wskazówek i podanych jak na dłoni źródeł, że genealogiczne poszukiwania, choć wymagające czasu i cierpliwości z pewnością staną się dla niejednego czytelnika pasją i piękną przygodą, która zaprocentuje stworzeniem drzewa genealogicznego własnej familii.
Paweł Bogdan Gąsiorowski urodził się w 1953 r. w Sierpcu, jest absolwentem Szkoły Podstawowej nr 2 oraz Technikum Mechanicznego w Sierpcu. Ukończył historię na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 1982 r. zamieszkał z rodziną w Bydgoszczy. Od 1980 r. uczył historii, m.in. w Szkole Podstawowej nr 41 w Bydgoszczy, zaś w latach 1992-2007 w IV Liceum Ogólnokształcącym w Bydgoszczy.
P. B Gąsiorowski jest regionalistą związanym z Sierpcem i ziemią sierpecką, Mazowszem i Kujawami, samodzielnym badaczem historii o szerokich horyzontach poznawczych i znaczącym dorobku pisarskim. Jest współzałożycielem i prezesem istniejącego od 1993 r. Bydgoskiego Towarzystwa Heraldyczno-Genealogicznego oraz członkiem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego. Wspólnie z sierpczanami mieszkającymi w Bydgoszczy, w 2006 roku założył Konfraternię Sierpecką w Bydgoszczy.
Na jego dorobek pisarski składa się szereg publikacji. Jest autorem książek: "Nekropolie ziemi sierpeckiej - przewodnik" (Sierpc 2005), "Fryderyk Chopin w Rościszewie" (Sierpc 2010), "Powiat sierpecki: przewodnik subiektywny" (Warszawa 2013), "Opowieści genealogiczne z ziemi sierpeckiej" (Sierpc 2014), "Spacerem po Bydgoszczy" (Skrzeszew-Warszawa 2015), "Spacerem po Toruniu" (Skrzeszew-Warszawa 2017), "W genealogicznej kniei" (Babiec Piaseczny 2020), "Konfraternia Sierpecka w Bydgoszczy po pietnastu latach" [red. wraz z Barbarą Maklakiewicz] (Sierpc 2022); współautorem "Dziejów Fordonu i okolic" (Bydgoszcz 1997), "Dziejów Sierpca i ziemi sierpeckiej" (Sierpc 2003), 1 i 2 tomu książki "Ziemia sierpecka znana i nieznana: informator historyczno-krajoznawczy" (Sierpc 2007 - t. 1 i 2015 - t. 2), autorem wstępu w "Herbarzu szlachty powiatu sierpeckiego" Jerzego Łempickiego (Sierpc 2008).
Ponadto jest autorem ponad 100 artykułów naukowych i popularnonaukowych oraz twórcą słów hejnału sierpeckiego zatwierdzonych przez Radę Miejską Sierpca 18 marca 2010 roku.
Na Sierpc OnLine tworzy cykl "Gawędy przy darciu perza".
Stworzył tablicę genealogiczną wywodząc cztery obecnie panujące europejskie rody od Andrzeja Sieprskiego herbu Prawdzic, na którym w 1572 r. wygasła męska linia rodziny, pod rządami której Sierpc wszedł w swój złoty wiek
W 2011 r. z jego inicjatywy Rada Miasta Bydgoszcz nazwała jedną z nowych ulic tego miasta ulicą Sierpecką.
Rozmowa z Pawłem Bogdanem Gąsiorowskim
Więcej informacji o ciekawych książkach:
* w videoblogu ExLibris
* Ex Libris na Facebooku