|
Rocznik Sierpecki 2/2024 |
|
|
Obecni na promocji autorzy artykułów, które znalazły się w 2. tomie "Rocznika Sierpeckiego", od lewej Michał Weber, Magdalena Staniszewska, Norbert Woźniak, Justyna Trojanowska, Paweł Bogdan Gąsiorowski, 21.03.2024 r. |
|
|
Justyna Trojanowska |
|
|
Paweł Bogdan Gąsiorowski |
|
|
Michał Weber |
|
|
Magdalena Staniszewska |
|
|
Norbert Woźniak |
|
Ukazał się drugi numer "Rocznika Sierpeckiego", periodyku wydawanego przez Pracownię Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc (numer pierwszy wydany w czerwcu 2022 roku).
Wydawnictwo swoją premierę miało w czwartek 21 marca 2024 r. Autorzy zaprezentowali jego zawartość bardzo licznie zgromadzonej publiczności, co cieszy, ze względu na fakt, że imprezy kulturalne gromadzą zdecydowanie mniejszą publikę niż wszelkie inne w Sierpcu.
Niestety na spotkaniu zabrakło dwójki autorów - dr. Grzegorza Gołębiewskiego i dr. Tomasza Kowalskiego. Ogólny zarys ich prac został jednak zaprezentowany. Michał Weber - dyrektor Pracowni Dokumentacji Dziejów przedstawił artykuł Tomasza Kowalskiego - doktora nauk o sztuce, autora wielu artykułów i opracowań o tematyce historii i sztuki Mazowsza Płockiego, twórcy bloga starysierpc.pl, wykładowcy akademickiego na Uniwersytecie Mikołaj Kopernika w Toruniu w latach 2018-2021. Dr Tomasz Kowalski przedstawił w swoim artykule historię budowlaną drewnianego kościoła św. Rocha w Sierpcu, zbudowanego jako część kompleksu klasztoru benedyktynek (XVII-XVIII w.).
Autorką kolejnego artykułu w "Roczniku…" jest sierpczanka Justyna Trojanowska, zawodowo związana z transportem morskim, która od 23 lat prowadzi badania genealogiczne na terenie Mazowsza Płockiego, ziemi dobrzyńskiej, Warmii, Podlasia i Stanów Zjednoczonych. Justyna Trojanowska, pomimo młodego wieku, ma na polu genealogii wiele osiągnięć. Gości na konferencjach naukowych, prowadzi tematyczne prelekcje, pisze artykuły. W "Roczniku…" zawarła artykuł "Liber mortuorum, czyli na co umierali mieszkańcy Sierpca i okolic na przełomie XVIII i XIX wieku". Na potrzeby tekstu autorka przeanalizowała ponad 3,5 tysiąca aktów zgonu z terenów parafii rzymskokatolickich w Sierpcu i kilku okolicznych miejscowości. W artykule opisała choroby i dolegliwości, z którymi mierzyła się i umierała miejscowa ludność. Mowa tu także o nieszczęśliwych wypadkach oraz o niespodziewanych zgonach o bliżej nieokreślonej przyczynie. Wszystkie przyczyny śmierci spowodowane były niskim poziomem wiedzy, biedą, niskim rozwojem medycyny, trudnymi warunkami życia oraz fatalnym stanem higieny.
Kolejny z autorów to Paweł Bogdan Gąsiorowski, historyk, genealog, regionalista, współzałożyciel Konfraterni Sierpeckiej w Bydgoszczy, autor kilku książek i ponad 150 artykułów naukowych i popularnonaukowych. W "Roczniku…" zawarł zarys historii Bledzewa, wioski leżącej w gminie Sierpc, 5 kilometrów od miasta. Autor opisał od kogo wywodzi się nazwa miejscowości, przedstawił pierwszych dziedziców Bledzewa z XV wieku, a także późniejszych właścicieli wioski, z których szczególną rolę odegrali w XIX wieku Tłuchowscy. Autor prześledził także genealogię rodzin chłopskich (włościańskich). W artykule przeczytać też można o ważnych dla wioski obiektach, jej atrakcyjności turystycznej, pięknie przyrody (prowadzących tu szlakach pieszych i rowerowych) czy pamiątkach sprzed lat, jak figury i krzyże przydrożne.
Z racji nieobecności historyka dr. Grzegorza Gołębiewskiego, nauczyciela historii w III LO i wykładowcy w Szkole Wyższej im. P. Włodkowica w Płocku, autora kilku książek, kilkuset artykułów i recenzji, jego tekst o wybranych członkach sierpeckiej rodziny Włoczkowskich omówiła Magdalena Staniszewska, która tematykę tę bada od kilku lat. W pierwszym numerze "Rocznika…" ukazał się jej obszerny materiał poświęcony Włoczkowskim oraz tradycjom księgarskim Sierpca (nestor rodu - Arnold założył księgarnię w mieście w 1889 roku). Dr Gołębiewski przedstawił działalność niepodległościową, społeczną i aktywność zawodową trójki rodzeństwa - Tadeusza, Lucjana i Martyny. Wszyscy oni brali udział w walkach o niepodległość lub granice odrodzonej Polski.
Kolejny tekst w "Roczniku…" należy do Michała Webera, sierpczanina, regionalisty, dyrektora Pracowni Dokumentacji Dziejów Miasta Sierpc. Autor zawarł w nim aktualny stan wiedzy o okolicznościach i ilości ofiar hitlerowskiej egzekucji Polaków przywiezionych z obozu w Dachau, do której doszło na tzw. sierpeckich Glinkach, w dolinie rzeki Sierpienicy, nieopodal ulic Tuwima i Karłowicza w dniu 1 września 1940 roku. Z egzekucji uratował się wówczas tylko jeden człowiek, Kazimierz Rzeszotarski.
Obszerny życiorys sierpeckiego fotografa, dokumentalisty, kronikarza i animatora kultury - Wojciecha Wiśniewskiego - zaprezentowała kolejna autorka - Magdalena Staniszewska - regionalistka, popularyzatorka wiedzy o historii i kulturze Sierpca, autorka wielu artykułów w prasie lokalnej, regionalnej oraz w Internecie dotyczących rodzinnego miasta i ziemi sierpeckiej oraz publikowanych tamże biogramów i recenzji, promująca literaturę na własnym kanale literackim "Ex Libris" na YouTube, autorka, współautorka i redaktora wielu książek. Bohater artykułu M. Staniszewskiej wykonywał fotograficzną dokumentację Sierpca od lat 70. XX wieku przez kolejne dekady. Jego praca dała podwaliny do profesjonalnego zajęcia się w Sierpcu dokumentacją dziejów. Wojciech Wiśniewski przez 18 lat kierował też Domem Kultury i tym samym zainicjował szereg działań, które po dziś dzień są kontynuowane, bądź wspominane są z nostalgią przez sierpczan, jako niezwykle wartościowe. Po nagłym zakończeniu pracy w Domu Kultury Wojciech Wiśniewski prowadził w Sierpcu zakład fotograficzny, wykonywał zdjęciowe reportaże z większości wydarzeń w mieście, realizował nagrania dla lokalnej telewizji.
Ostatni z artykułów w "Roczniku…" wyszedł spod pióra regionalisty, historyka i archiwisty Norberta Woźniaka, który zajmuje się historią najnowszą Sierpca i Północno-Zachodniego Mazowsza, przybliża życiorysy członków Solidarności, przywraca pamięć o żołnierzach wyklętych. N. Woźniak zaprezentował biogram działacza Solidarności związanego z sierpeckim browarem, Mieczysława Gruka. Bohater artykułu był także radnym I kadencji rady miejskiej Sierpca, fundatorem tablicy upamiętniającej Jana Pawła II ulokowanej w pobliżu Spółdzielni Mieszkaniowej w Sierpcu oraz inicjatorem dekomunizacji nazw wybranych sierpeckich ulic.
Każdy z artykułów w 2. numerze "Rocznika Sierpeckiego" opatrzony jest w bogatą bibliografię oraz liczne zdjęcia (w tym także kolorowe), co zdecydowanie polepsza odbiór treści. Należy pochwalić (w stosunku do numeru 1.) przejrzysty układ treści i większą czcionkę.
Cieszy fakt, że Pracownia podjęła cykliczną działalność wydawniczą. Wypełnia to lukę po dobrych latach, gdy w mieście ukazywało się po kilka wartościowych tytułów, które dziś stanowią bezcenne źródło wiedzy o Sierpcu i okolicy.