Tradycyjne święta obchodzone w porze wiosennej, to łańcuch różnych powiązanych ze sobą i wzajemnie uzupełniających się wydarzeń i obrzędów. Głównym i najważniejszym ogniwem tego łańcucha jest Wielkanoc i towarzyszące jej zwyczaje. Jest to święto zwycięskiego, niepokonanego, nieustannie odradzającego się życia, święto wielkiej nadziei i wielkiej obietnicy nieśmiertelności i zmartwychwstania.
Ostatnia Niedziela przed Wielkanocą nosi nazwę Niedzieli Palmowej albo Kwietnej. Kościół świętuje wówczas triumfalny wjazd Chrystusa do Jerozolimy. Również w tym dniu podczas nabożeństwa połączonego z uroczystą procesją ksiądz święci palmy przyniesione przez wiernych do kościoła (zwyczaj święcenia palm wielkanocnych wprowadzono do liturgii w XI wieku).
Nie wszystkie zwyczaje związane z Niedziela Palmową zachowały się do dziś. Te, które przetrwały dotychczas są żywe i powszechnie praktykowane. Główne atrybuty tego święta jak palmy wielkanocne i procesje z palmami będzie można zobaczyć już 17 kwietnia w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu podczas obchodów Niedzieli Palmowej. Jak co roku, najważniejszym wydarzeniem będzie uroczysta msza święta odprawiona o godzinie 14:00 w XVIII-wiecznym kościele z Drążdżewa, celebrowana przez księdza dziekana Andrzeja Więckowskiego. Poświęci również palmy wiernych, które zgodnie z tradycją zostaną następnie obniesione w uroczystej procesji. Liczne zwyczaje i obrzędy okresu wiosennego zostaną zaprezentowane w chałupach wiejskich z końca XIX w. i początku XX w., w ramach wystawy "Wielkanoc na Mazowszu", a także w postaci ciekawych pokazów, m.in. wyrobu palm wielkanocnych, zdobienie jaj, przygotowanie święconego, wycinanka, zdobienie podłóg glinianych wzorami z piasku. Zwiedzający dowiedzą się jak świętowano Poniedziałek Wielkanocny, a także na czym polegał obrzęd ludowy - chodzenie z gaikiem i kogutkiem po wykupie.
W jaki sposób mieszkańcy mazowieckich wsi przygotowywali się do Święta Zmartwychwstania Pańskiego opowie prezentacja multimedialna "Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu", która odbędzie się w sali multimedialnej. Podczas jarmarku wielkanocnego można będzie nabyć przede wszystkim palmy, koszyczki, serwetki, baranki, jak i wypieki wielkanocne (babki, mazurki, serniki, chałki, ciasta drożdżowe, bułki). Uroczystości Niedzieli Palmowej w skansenie uświetnią koncerty w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego MASOVIA Politechniki Warszawskiej (o godz. 12:30) i Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP Sierpc (o godz. 16:00).
Od 2000 roku obchodom Niedzieli Palmowej w skansenie towarzyszy konkurs na "Tradycyjną palmę wielkanocną". Popularyzuje i kontynuuje tradycję samodzielnego wykonywania palm ze składników naturalnych. W tym roku już po raz jedenasty Goście, którzy odwiedzą skansen podczas Niedzieli wybiorą najładniejszą tradycyjną palmę a jury powołane przez Dyrektora Muzeum przyzna nagrodę specjalną palmie mazowieckiej. Nagrody zostaną także rozlosowane wśród osób oddających swoje głosy.
Od godziny 13:00 wstęp na teren skansenu jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia skansenu w Niedzielę Palmową. Tylko tutaj ma ona wymiar prawdziwie tradycyjny.