|
Goście zwiedzają park dworski na terenie MWM w Sierpcu, 20.05.2011 r. |
|
|
Słowo wstępu w dniu otwarcia od Marszałka Adama Struzika, 20.05.2011 r. |
|
|
Nadrzędnym celem założenia ścieżki jest popularyzacja przyrody wśród szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza wśród ludzi młodych. |
|
|
Symbolicznego wkopania dębów w parku dworskim dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor Wydziału Zamiejscowego w Płocku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Eliza Gelec oraz Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu Jan Rzeszotarski, 20.05.2011 r. |
|
Dzień 20 maja 2011 roku wpisuje się na karty historii Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu jako dzień uroczystego otwarcia parku dworskiego oraz znajdującej się na jego terenie ścieżki edukacyjno - przyrodniczej. Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika.
W miejscu, w którym dziś znajduje się skansen, istniał dawniej majątek ziemski o nazwie Bojanowo. Właściciel majątku - Józef Wolibner w drugiej połowie XIX wieku wybudował drewniany dwór, a na terenie dzisiejszego parku dworskiego założył sad owocowy z niewielkim założeniem parkowym.
Koncepcja zagospodarowania terenu parku dworskiego ma swe źródło w powyższych wydarzeniach historycznych. Powstała w roku 1997 z inicjatywy Dyrektora MWM w Sierpcu Jana Rzeszotarskiego. Koncepcję opracował Stanisław Płuciennik, a jej celem było zaprezentowanie charakterystycznego elementu krajobrazu, jakim były parki przydworskie z terenu Mazowsza. Usytuowanie dworu i zróżnicowanie terenu, na którym się on znajduje pozwoliły na realizację parku o charakterze krajobrazowym z częścią użytkową - sadem. Rok później (we wrześniu 1998 r.) przy wsparciu WFOŚiGW w Płocku i Samorządu ówczesnego województwa płockiego na terenie parku posadzone zostało pierwsze drzewo. W 2010 roku został zrealizowany projekt "Rewitalizacji Parku na terenie Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - założenie ścieżki przyrodniczo edukacyjnej - I etap". Reasumując, przez okres 12 lat na terenie parku dworskiego posadzono 1548 drzew i krzewów. Wartość estetyczna i dydaktyczna parku jest nieoceniona - poznanie dawnych odmian roślin występujących w parkach sprzed lat.
Wprowadzeniem do otwarcia parku dworskiego była sesja naukowa poświęcona parkom Europy i Mazowsza. Referaty wygłosili: dr hab. inż. Jacek Borowski z Katedry Ochrony Środowiska SGGW, dr inż. Anna Różańska z Katedry Sztuki Krajobrazu SGGW oraz mgr inż. Piotr Rzeszotarski z Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Prelegenci podzielili się wiedzą popartą wieloletnim doświadczeniem, co wzbudziło zainteresowanie słuchaczy.
W otwarciu parku dworskiego wziął udział Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor Delegatury w Płocku Urzędu Marszałkowskiego - Michał Twardy, Dyrektor Wydziału Zamiejscowego w Płocku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Eliza Gelec oraz autor pierwszego projektu parku - Stanisław Płuciennik. Po sesji naukowej goście zostali zaproszeni do parku dworskiego, gdzie uroczystego odsłonięcia tablicy pamiątkowej oraz symbolicznego wkopania dębów dokonał Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Dyrektor Wydziału Zamiejscowego w Płocku Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - Eliza Gelec oraz Dyrektor Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu - Jan Rzeszotarski. Następnie wszyscy udali się w kierunku trasy ścieżki edukacyjno - przyrodniczej, by wysłuchać pouczających informacji związanych z poszczególnymi odmianami nasadzeń. Program uroczystości obejmował także plenerowy koncert kwintetu dętego "CANZONA". Formacja powstała w 1997 roku i od tego czasu z powodzeniem prezentuje wszechstronny repertuar, zawierający utwory różnych gatunków muzycznych i różnych epok. Zespół umilił czas wykonując utwory muzyczne o charakterze klasycznym, a także rozrywkowym, filmowym i jazzowym.
Ścieżka edukacyjno - przyrodnicza założona na terenie parku dworskiego umożliwia poznanie dawnych odmian drzew i krzewów podczas spaceru w terenie oraz kształtowanie umiejętności dostrzegania i interpretowania zjawisk dotyczących roślin. Intencją pomysłodawców utworzenia ścieżki edukacyjno - przyrodniczej na terenie skansenu było między innymi zastosowanie nowoczesnych metod edukacji dających większe możliwości przyswajania wiedzy naukowej przez odbiorców. Oferta jest skierowana do dzieci młodzieży szkolnej, a także osób dorosłych zainteresowanych walorami naturalnymi i przyrodniczymi skansenu. Ścieżce towarzyszy zeszyt ćwiczeń, który został dostosowany do wieku odbiorców. Poszczególne elementy ścieżki dydaktycznej są objaśniane przez instruktora oraz poprzez specjalne tabliczki informacyjne zawierające krótką charakterystykę drzew i krzewów. Wędrując wyznaczoną trasą można poznać wiele dawnych gatunków roślin oraz ich specyfikę. Ścieżkę dydaktyczną zaplanowano w taki sposób, aby mogła być ona realizowana jako wycieczka połączona z wykonaniem zadań lub jako samodzielne przebywanie trasy. Zajęcia edukacyjne będą dostępne w ciągu całego roku. W miesiącach kwiecień - październik będą realizowane na terenie parku dworskiego, natomiast w miesiącach zimowych - od listopada do marca lekcja w formie prezentacji multimedialnej z aktywnym udziałem uczestników będzie się odbywać w sali audiowizualnej.
Nadrzędnym celem założenia ścieżki jest popularyzacja przyrody wśród szerokiego grona odbiorców, zwłaszcza wśród ludzi młodych. Liczne ślady przeszłości obecne w wyhodowanych przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa odmianach roślin przede wszystkim edukują, ale także kształtują wyobraźnię i szacunek dla przeszłości oraz tzw. małej ojczyzny. Otwarcie ścieżki edukacyjno - przyrodniczej ma zatem duże znaczenie edukacyjne, przyrodnicze i ekologiczne. Ponadto, w przyszłości przyczyni się ona do wzrostu ruchu turystycznego, będzie stanowiła dodatkową atrakcję turystyczną skansenu, miasta Sierpc i całego regionu.
Ścieżki przyrodnicze winny edukować, umożliwiać relaks i pobudzać do głębszych refleksji nad aktualnym stanem środowiska i przyrody ojczystej. Będziemy dążyć do tego, by ścieżka na terenie MWM w Sierpcu wypełniała to zadanie.