|
Kierownik Muzeum Małego Miasta Jerzy Piotrowski (w środku) wraz z twórcą słodkiego poczęstunku i zastępcą dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej Bogusławą Trojanowską na chwilę przed pokrojeniem tortu. |
|
|
Pamiątkową paterę z okazji jubileuszu 40-lecia MWM dla dyrektora Jan Rzeszotarskiego przygotował żuromiński starosta. |
|
|
|
Bieżun - niewielkie miasteczko nad Wkrą, w powiecie żuromińskim, jeszcze niedawno w powiecie sierpeckim. Zadbane uliczki, stare drewniane domy, w samym centrum miasta ulica Stary Rynek a przy niej niezwykły budynek, który kryje w sobie instytucję, której pozazdrościć mogą inne miasta, z Sierpcem na czele - mowa o Muzeum Małego Miasta. To tutaj wystawą "Historia Muzeum w Bieżuniu" 2 września zainaugurowane zostały obchody 40-lecia sierpeckiego Muzeum Wsi Mazowieckiej. Czemu akurat tutaj? Bieżuńskie Muzeum od trzech lat jest oddziałem Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Na gości w zabytkowej siedzibie Muzeum czekali dyrektor MWM Jan Rzeszotarski i kierownik Muzeum Małego Miasta Jerzy Piotrowski. Obydwaj serdeczni i zachęcający do zwiedzania ekspozycji, na którą złożyły się plansze ze zdjęciami utrwalającymi 37 lat funkcjonowania bieżuńskiego Muzeum i jego najważniejsze inicjatywy. Ekspozycja prezentuje też zabytkowe przedmioty materialne, kącik bieżuńskiego szewca, portrety zacnych bieżunian, publikacje wydane przez Muzeum Małego Miasta i wiele innych pieczołowicie od lat gromadzonych przedmiotów i dokumentów utrwalających kulturę małego miasteczka II połowy XIX wieku.
Do oglądania wystawy, opowiadając o niej zachęcał kierownik Muzeum. Przybycie bardzo wielu gości, wśród których znaleźli się zarówno mieszkańcy Bieżunia - dyrektorzy placówek, działacze, władze, jak i goście z Sierpca, było okazją do wręczenia przez dyrektora pisemnych podziękowań i upominków dla osób, które wspierają Muzeum. Dyrektor MWM Jan Rezszotarski zarekomendował z kolei imprezy przygotowane z okazji czterech dekad funkcjonowania w Sierpcu muzeum na świeżym powietrzu. Składać się na nie będą wystawy, konferencje, weekend w skansenie z bezpłatnym wejściem dla każdego chętnego (10 i 11 września) i wiele innych.
Miłym dla dyrektora Jana Rzeszotarskiego akcentem podczas uroczystości było otrzymanie srebrnej patery z rąk starosty żuromińskiego, jako dowód uznania i uczczenia pięknego jubileuszu skansenu.
Wyrazem gościnności gospodarzy wystawy a zarazem niespodzianką dla gości był tort z wizerunkiem Muzeum Małego Miasta - dzieło bieżuńskiego mistrza. Jak się okazało nie był to koniec niespodzianek umilających zwiedzanie ekspozycji. Po poczęstunku tortem, na środku sali wystawowej pojawiły się dwa ogromne bochenki chleba kryjące w sobie aromatyczną pieczeń.
Serdeczność gospodarzy i interesująca ekspozycja sprawiły, że dla uczestników otwarcia wystawy było to bardzo udane popołudnie. Warto skorzystać z oferty bieżuńskiego Muzeum. Wyprawa do oddalonego od Sierpca o niespełna 25 kilometrów miasteczka to znakomita propozycja spędzenia interesującego popołudnia, zwłaszcza dla osób, którym bliska jest tematyka utrwalania lokalnego dziedzictwa. Bieżuń jest doskonałym przykładem tego, jak fachowo dokumentować przeszłość oraz prezentować materialne świadectwa historii.