|
Wykopki w skansenie, 4 września 2011 r. |
|
|
Wykopki w skansenie, 4 września 2011 r. |
|
|
Wykopki w skansenie, 4 września 2011 r. |
|
Piękna, słoneczna pogoda, pojawiające się gdzieniegdzie niewinne białe obłoczki i nitki babiego lata unoszące się w powietrzu – oto aura, jaka towarzyszyła imprezie plenerowej "Wykopki w skansenie".
4 września 2011 r. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu można było zapoznać się z dawnymi pracami jesiennymi i polowymi prezentowanymi w formie pokazów z aktywnym udziałem uczestników imprezy.
Od samego rana dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy wykopywania bulw przy pomocy kopaczki konnej, sortowania ziemniaków oraz orki konnej i bronowania. Na terenie zagród wiejskich zwiedzający ujrzeli między innymi proces gręplowania owczej wełny za pomocą gręplarni mechanicznej oraz ręcznych grępli, przędzenie wełny na kołowrotku, kręcenie powrozów, międlenie i rafowanie lnu. W jednej z chałup pomagali "gospodarzom" w kiszeniu kapusty w drewnianej beczce, w innej mieli okazję skosztować kiszonych ogórków. Po całym dniu pełnym wrażeń wielu spacerowiczów odczuło głód. Nic więc dziwnego, że przy kiermaszu potraw regionalnych oraz potrawach z kuchni polowej szybko ustawiły się kolejki. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wyciskania soku z pomidorów przy pomocy prasy, pokaz ubijania masła w kierzance połączony z degustacją masła z wiejskim chlebem, a także pokaz wirowania śmietany za pomocą centryfugi wzbogacony degustacją twarogu. Nie zabrakło też pokazów haftu, szycia bielizny czy też szewstwa. W starej kuźni kowal precyzyjnie wykuwał podkowy na szczęście, a przed jedną z chałup wikliniarz prezentował swe umiejętności dzieląc się jednocześnie wiedzą dotyczącą obróbki wikliny.
Na terenie zespołu dworskiego prym wiodła Wiejska Loteria Fantowa, w ramach której można było wygrać publikację MWM w Sierpcu, karnet na przejazd bryczką lub w siodle, a także - ku uciesze najmłodszych - ślicznego królika czy pyszny i zdrowy dżemik domowy.
Wymienione atrakcje, z których można było skorzystać na terenie muzealnej ekspozycji wzbogacała specjalnie na tę okoliczność przygotowana wystawa okolicznościowa "Maszyny i narzędzia rolnicze na Mazowszu w XIX i XX wieku" prezentująca maszyny zarówno do uprawy i zbioru zbóż, jak i ziemiopłodów. Na najmłodszych uczestników imprezy czekały pokazy interaktywne pt. "Jak to ze zbożem było?" prowadzone w jednej ze stodół.
Zwolennicy pieczonych mogli skosztować tych smakołyków dzięki rozpalonemu na jednym z pól ognisku.
O muzyczną oprawę imprezy zadbali laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - Kurpiowski Zespól Folklorystyczny CARNIACY, którzy wykonali program obrzędowy pt. "Życie puszczańskie Kurpiów". Natomiast kapela o przewrotnej nazwie Gęsty Kożuch Kurzu zaprezentowała interesujący układ taneczno - wokalny.
Wielu amatorów jazdy konnej skorzystało z przejażdżek bryczką zaprzężoną w konie oraz jazdy w siodle.
Pierwszą niedzielę września w sierpeckim skansenie spędziło ponad 3 tysiące osób. Na twarzach turystów gościły uśmiechy, a to najlepszy dowód na to, że imprezę można zaliczyć do grona udanych.