|
|
Niedziela w skansenie, 11.09.2011 r. |
|
|
|
Niedziela w skansenie, 11.09.2011 r. |
|
W niedzielę 11 września zakończyły się obchody jubileuszu 40 – lecia Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Przez kilka dni Muzeum prezentowało swoje dokonania zarówno licznie przybyłym muzealnikom, jak i turystom zauroczonym niepowtarzalnym urokiem tego miejsca.
W ramach obchodów jubileuszowych otwarto dwie wystawy: "40 lat minęło…" w sierpeckim ratuszu oraz "Historia Muzeum w Bieżuniu" w Muzeum Małego Miasta w Bieżuniu oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Wystawa w ratuszu przywołuje najważniejsze wydarzenia, które miały wpływ na powstanie i dzisiejszy wizerunek sierpeckiego Muzeum. Prezentuje dorobek naukowy, wystawienniczy, działalność kulturalną i edukacyjną, a także plany na bliższą i dalszą przyszłość. Wystawa Bieżuńskiego Muzeum oparta o archiwalne zdjęcia, zaproszenia, plakaty, filmy, wydawnictwa podsumowuje 37 lat jego działalności.
Podczas uroczystości jubileuszowych Marszalek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik odznaczył Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu medalem "PRO MAZOVIA" - najwyższym wyróżnieniem przyznawanym za szczególne osiągnięcia dla Mazowsza. Medal przekazał na ręce Dyrektora Jana Rzeszotarskiego. Podziękował wszystkim tym, którzy tworzyli i tworzą nadal sierpecką placówkę. Gratulacje popłynęły także od licznie przybyłych gości reprezentujących władze rządowe, samorządowe, środowisko muzealnicze i naukowe, instytucje kultury i edukacji. Wśród gości nie zabrakło byłych dyrektorów, pracowników, przyjaciół, a także osób i firm od lat wspierających Muzeum. Na specjalnie odprawionej na tę okazję mszy świętej ksiądz dziekan Andrzej Więckowski wraz z gośćmi modlił się za wszystkich pracowników i przyjaciół Muzeum oraz pomyślną realizację kolejnych zamierzeń. Pięknym mazowieckim akcentem uroczystości jubileuszowych był koncert w wykonaniu chóru Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni Tańca MAZOWSZE, a ich kulminacją koncert duetu - Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Jubileusz stał się okazją do wymiany doświadczeń i poglądów na polu muzealniczym.
8 września odbyła się Międzynarodowa Konferencja Skansenowska pt. "Muzea na wolnym powietrzu - stare problemy, nowe wyzwania, kierunki rozwoju". Muzealnicy z Polski, Rosji, Estonii i Anglii poruszali problemy nurtujące współczesne muzea związane między innymi z zachowaniem i konserwacją obiektów muzealnych, zmianami legislacyjnymi w zakresie funkcjonowania i rozbudowy muzeów, przyszłością muzeów skansenowskich na mapie turystycznej kraju.
10 i 11 września Muzeum otworzyło swoje podwoje zainteresowanym kulturą ludową Mazowsza turystom. W sobotę i w niedzielę wstęp do skansenu był wolny. Obiekty i ekspozycje muzealne zostały wzbogacone pokazami zajęć gospodarskich i prac polowych, do których wykorzystano autentyczne sprzęty i maszyny z początku XX w. Gospodynie krzątały się po chałupach i zagrodach wykonując swoje codzienne obowiązki, gospodarze pracowali w polu: orali i bronowali ziemię, młócili zboże. Po raz pierwszy zaprezentowano publiczności inscenizację z życia wiejskiego dworu. Pracownicy Muzeum przebrani w stroje z epoki przedstawili powszedni dzień w wiejskim dworze. Dziedzic z rządcą dyskutowali na temat tegorocznych plonów i przyszłorocznych zasiewów. Żona dziedzica wraz z córką haftowały i bawiły gości rozmową. Pokojówka w sypiali zmieniała pościel i układała bieliznę. Dzieci uczyły się gry na fortepianie, a ochmistrzyni doglądała służby i częstowała gości ciasteczkami, których zapach roznosił się po całym dworze. Wszystkie pokazy zostały przygotowane niezwykle starannie, by jak najwierniej odtworzyć klimat mazowieckiej wsi sprzed prawie stu lat.
Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych były koncerty zespołów i kapel. Na scenie amfiteatru wystąpili: Zespól Tańca ludowego ZAWIDZANIE z Zawidza, Ludowy Zespól Artystyczny KASZTELANKA z Sierpca, Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc, Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej z Warszawy oraz folkowa Kapela "Drewutnia" z Lublina. Pomimo mało optymistycznych prognoz, pogoda podczas "Jubileuszowego weekendu w skansenie" dopisała, a i zainteresowanie zwiedzających było ogromne.
W sobotę i niedzielę skansen odwiedziło ponad 7000 osób. Dziękujemy wszystkim, za to że byli z nami w tak ważnym dla nas momencie.