|
Tablica ku pamięci Powstańców Listopadowych przy ulicy Piastowskiej w Sierpcu. |
|
28 września 2011 mija 180 lat od potyczki pod Sierpcem, w której zginęli polscy patrioci, oddając swe życie za wolną Ojczyznę w powstaniu listopadowym. Wydarzenie to upamiętnia tablica odsłonięta w 2010 roku, w miejscu pochówku poległych 28 września 1831 roku. O tym wydarzeniu pisaliśmy <TUTAJ>.
Zmęczony i wygłodzony polski oddział zaatakowany został przez Kozaków na przedmieściach Sierpca około piątej po południu 28 września 1831 roku. Zapewne był to oddział Polskich Kawalerzystów Jazdy Augustowskiej wspierany przez miejscowych partyzantów. W potyczce uczestniczyła Barbara Bronisława Czarnowska, dwudziestoletni wówczas kadet, który podczas walki rzuciła się w sam środek nieprzyjaciela, czym wywołała taki entuzjazm, że powstańcy zadawszy przeciwnikowi duże straty, zmusili do ucieczki jazdę rosyjską.
W księdze zgonów parafii sierpeckiej, pod datą 28 września 1831 roku zachowały się dwa akty zgonów polskich partyzantów. Śmiało można powiedzieć, że polegli wówczas mężczyźni brali udział w walce z rosyjskim oddziałem Kozaków. Odnotowano zgony: Juliana Szreybera (lat 48) i Michała Topolewskiego (lat 36).
Z okazji 180. rocznicy wybuchu powstania listopadowego, 27 listopada 2010 roku, w miejscu pochówku powstańców z 1831 roku, odsłonięto z inicjatywy młodzieżowej grupy "Ultima Thule" z Sierpca tablicę upamiętniającą to zapomniane wówczas wśród sierpczan Miejsce Pamięci. Pisaliśmy o tym wydarzeniu <TUTAJ>
W dniu 180. rocznicy walk toczących się w okolicach naszego miasta, młodzież z Nieformalnej Grupy Historycznej Ultima Thule pamiętała o tym miejscu. Sprzątnięto teren wokół tablicy, ustawiono kwiaty i zapalono znicze - na znak pamięci o poległych w przeddzień rocznicy ich śmierci. Można na ten temat przeczytać <TUTAJ>.
Im, oraz wszystkim innym, bezimiennym, poległym za Ojczyznę:
CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!
Red.