|
Niedziela Palmowa w skansenie, 1.04.2012 r. |
|
|
Msza w kościele z Drążdżewa podczas Niedzieli Palmowej, 1.04.2012 r. |
|
|
Nauka robienia palemek wielkanocnych, 1.04.2012 r. |
|
|
|
Procesja podczas mszy, 1.04.2012 r. |
|
Już po raz 12. Muzeum Wsi Mazowieckiej zorganizowało obchody Niedzieli Palmowej w skansenie. Po mszy świętej w XVIII-wiecznym kościele nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu na najciekawszą palmę wielkanocną. Należy przyznać, że konkurencja w tym roku była wyjątkowo zacięta. Dla zebranych gości zagrała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Sierpc.
Obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej rozpoczęła msza święta połączona z poświęceniem palm wielkanocnych i procesją. Odprawił ją ksiądz dziekan Andrzej Więckowski. Po mszy zwiedzający mieli okazję obejrzeć wystawę "Wielkanoc na Mazowszu" prezentowaną na terenie ekspozycji w izbach chłopskich oraz dworze szlacheckim. Tutaj mogli zobaczyć pokazy wyrobu palm wielkanocnych, zdobienia jaj metodami tradycyjnymi, przygotowania święconego chłopskiego i dworskiego, tworzenia wycinanek, a także zdobienia podłóg wzorami z piasku. W sali multimedialnej odbywała się projekcja prezentacji multimedialnej "Zwyczaje i obrzędy wiosenne na Mazowszu", opowiadająca o tym, jakie tradycje towarzyszyły obchodom Wielkanocy na dawnym Mazowszu, jak wyglądało święcone i stół świąteczny, a także jakie wierzenia związane były z palmą i pisanką wielkanocną.
Na corocznym wielkanocnym kiermaszu przy skansenowskim amfiteatrze wystawcy oferowali wyroby rękodzieła, ozdoby na świąteczny stół i do koszyczka. Kupić można było pięknie zdobione palmy, wyjątkowe pisanki, baranki i kosze, a także wyśmienite pieczywo ozdobne, wśród którego znaleźć można było chałki, placki drożdżowe, baby i chleby.
Od godziny 10.00 goście dokonywali wyboru najbardziej wyjątkowej palmy wielkanocnej, wpisując jej numer na specjalnie przygotowanych kartach. Byli pod wielkim wrażeniem estetyki wykonania i dbałości o najdrobniejszy nawet szczegół tych dzieł. Na tegoroczny konkurs zgłoszonych zostało 46 palm. Pokusić się można nawet o stwierdzenie, że z roku na rok są one coraz piękniejsze. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło ok. godziny 16.40. Prócz głównych nagród przyznane też zostało wyróżnienie Dyrektora Muzeum Wsi Mazowieckiej. Zarówno zwiedzający, jak i komisja konkursowa nie mieli łatwego wyboru. Za najciekawsze uznano palmy wykonane przez Klaudię Kordulewską w kategorii indywidualnej i Weronikę Borowską, Marię Korpolińską oraz Dawida Maszewskiego ze Szkoły Podstawowej w Borkowie Kościelnym w zespołowej. Drugie miejsce zajęły palmy stworzone przez Julię Sabałę(kategoria indywidualna) i klasę II BTE z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 w Sierpcu (kategoria zespołowa), trzecie natomiast palma wykonana przez Patryka Grzelaka (kategoria indywidualna) oraz 14 Grupę Zuchów i 16 Drużynę Harcerzy z Lelic (kategoria zespołowa). Nagroda Dyrektora MWM powędrowała natomiast do wychowanków klas 4-6 ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sierpcu. Na głosujących również czekały upominki.
Mimo dość chłodnej aury w Niedzieli Palmowej w skansenie uczestniczyło 1200 osób, w tym wiele ważnych postaci życia Sierpca i regionu.
Co roku obchody Niedzieli Palmowej w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przyciągają coraz więcej osób pragnących wspólnie przeżyć ten wyjątkowy dzień, a także odpocząć na świeżym powietrzu w miejscu, w którym czas stanął w miejscu.