|
Recytatorzy z gimnazjów, Biblioteka Miejska 19.04.2012 r. |
|
|
Recytatorzy z II grupy wiekowej - szkoły podstawowe, klasy IV-VI, Biblioteka Miejska 19.04.2012 r. |
|
|
Recytatorzy z I grupy wiekowej - szkoły podstawowe, klasy I-III, Biblioteka Miejska 19.04.2012 r. |
|
|
Młodzi recytatorzy, ich rodzice i instruktorzy, Biblioteka Miejska 19.04.2012 r. |
|
W czwartkowe popołudnie i wieczór 19 kwietnia już po raz XXXIV odbyły się w Sierpcu eliminacje miejskie konkursu recytatorskiego im. Janusza Korczaka "Pięknie być człowiekiem". Przesłuchania od 1978 roku odbywają się na przemian w Miejskiej Bibliotece Publicznej i Domu Kultury.
W tym roku finał przesłuchań zorganizowała sierpecka Biblioteka Miejska. Chęć wzięcia udziału w konkursie wyraziło 34. uczestników. Nagrody książkowe dla recytatorów ufundowali: sierpecki Dom Kultury, Biblioteka Miejska oraz radny powiatu sierpeckiego, Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Powiatu Sierpeckiego Mariusz Turalski.
Młodych recytatorów oceniało nowe, w stosunku do minionych lat, jury. Byli to: przewodniczący jury Piotr Strugała, instruktor do spraw teatru sierpeckiego Centrum Kultury i Sztuki, Magdalena Szmigielska, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowe nr 2 im. Armii Krajowej oraz Izabela Churska, pracowniczka Oddziału dla Dzieci sierpeckiej Biblioteki. Jurorzy w swej ocenie szczególną uwagę zwracali na: ekspresję recytatorów, dykcję, interpretację i rozumienie tekstu, frazowanie, modulację głosu, dobór tekstów.
Recytatorzy podzieleni zostali według wieku. Jako pierwsi swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie szkół podstawowych, z klas I-III i IV-VI. W pierwszej kategorii najwyżej oceniona została Aleksandra Stahlke z II klasy Szkoły Podstawowej nr 2, przygotowana przez Beatę Karkusz. Drugie miejsce zajął Cezary Lewandowski z III klasy z tej samej szkoły, przygotowany przez Ryszardę Paprocką. Na trzecim miejscu sklasyfikowana została Aleksandra Narodzonek, także ze SP nr 2, z klasy II, typowana przez Ognisko Pracy Pozaszkolnej, przygotowana przez Ewę Koźmińską. Wyróżnienie otrzymała Laura Szewczyk ze Szkoły Podstawowej nr 3, przygotowana przez Ewę Chyżyńską.
W II kategorii wiekowej najlepiej zaprezentowała się Daria Olszewska z V klasy SP nr 2, typowana przez OPP, przygotowana przez Ewę Koźmińską. Drugie miejsce zajęła Daria Cichewicz ze SP nr 2, z klasy V, przygotowana przez Ilonę Radomską, III miejsce przypadło dla Wiktorii Mikołajewskiej z VI klasy SP nr 3, przygotowanej przez Jolantę Chyżyńską. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymała Kinga Świerzyńska z IV klasy SP nr 2, typowana przez OPP. Każdy z laureatów obydwu kategorii otrzymał atrakcyjne nagrody książkowe, w tym dwa albumy od Mariusza Turalskiego dla Katarzyny Ronowicz (kl. V, SP nr 3) i Karoliny Sulkowskiej (kl. IV, SP nr 2). Pozostali uczestnicy otrzymali podziękowania i nagrody pocieszenia.
Po przerwie nastąpiły przesłuchania najstarszych uczestników eliminacji. Jurorzy byli pod ogromnym wrażeniem poziomu recytatorów. Przewodniczący jury, Piotr Strugała, nie krył wzruszenia, którego dostarczyła jemu, ale także pozostałym słuchaczom, w trakcie godzinnych przesłuchań, sierpecka młodzież. Recytatorzy byli na tyle dobrze przygotowani, że kapituła zdecydowała o przyznaniu dwóch pierwszych i dwóch drugich miejsc. Najlepsi w tej kategorii byli: Katarzyna Bąk, uczennica III klasy Gimnazjum Miejskiego, przygotowana przez Małgorzatę Murawską oraz Jakub Kowalski, również uczeń III klasy Gimnazjum Miejskiego, którego instruktorką była Renata Gębska. Drugie miejsca przypadły dla: Pawła Domańskiego, ucznia III klasy Publicznego Gimnazjum w Mochowie, którego przygotował Dariusz Rybacki oraz dla Justyny Jabłonowskiej z III klasy I Gimnazjum Prywatnego, typowanej przez OPP (instruktor Ewa Koźmińska). Trzecie miejsce przypadło dla Damiana Ostrowskiego z III klasy Publicznego Gimnazjum w Mochowie (instruktor Dariusz Rybacki). Pozostali uczestnicy, a więc Marta Felczak, Monika Tybuszewska, Aleksandra Kopycińśka i Oliwia Szewczyk - wszyscy uczniowie sierpeckiego Gimnazjum Miejskiego - otrzymali wyróżnienia. Do ich rąk powędrowały dyplomy i bardzo atrakcyjne nagrody książkowe.
Choć 34. edycja konkursu przypadła w roku jego patrona, Janusza Korczaka, żaden z recytatorów nie zdecydował się na deklamację utworu "starego doktora". Młodsi uczestnicy wybierali utwory Wandy Chotomskiej, Jana Brzechwy, Adama Asnyka, Władysłąwa Broniewskiego czy Małgorzaty Musierowicz. Starsi postawili na teksty: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Sławomira Mrożka, Zbigniewa Herberta, a także, podobnie jak wśród młodszych, na utwory Władysława Broniewskiego, co z pewnością wiązało się z faktem, że obchodzimy rok tego płockiego poety.
Laureaci pierwszych i drugich miejsc wytypowani zostali na finał konkursu do Płocka.