|
Wystawa "Sierpecki dorobek literacki i publicystyczny" przygotowana w związku z 690. rocznicą lokacji Sierpca przez Bibliotekę Miejską. |
|
Podsumowanie sierpeckiego dorobku literackiego i publicystycznego to ogrom materiału, którego zaprezentowanie wymagało wyjątkowych okoliczności. Rok, w którym obchodzimy 690. rocznicę lokacji Sierpca był ku temu najlepszą okazją. Wystawa prezentowana w Czytelni Biblioteki Miejskiej od 7 maja jest ukłonem w stronę wszystkich osób, które mają wpływ na powstawanie w Sierpcu słowa pisanego. To wyraz hołdu dla autorów, redaktorów, wydawców, mecenasów i promotorów sierpeckiego piśmiennictwa. Ekspozycja wpisana została do programu uroczystych obchodów ważnego dla miasta Jubileuszu.
Imponujący dorobek literacki i publicystyczny Sierpca nie doczekał się do tej pory całościowego opracowania. Każdego roku nasze miasto wzbogaca się o kilka nowych publikacji książkowych, tematycznie z nim związanych lub autorstwa osób pochodzących z grodu nad Sierpienicą. O Sierpcu przeczytać możemy także w prasie lokalnej i regionalnej, od czasu do czasu w ogólnopolskiej. Pozytywem jest fakt ukazywania się na naszym terenie kilku tytułów prasy lokalnej, która odgrywa istotną rolę w kształtowaniu opinii publicznej, utrwalaniu wiedzy, promowaniu osiągnięć lokalnej społeczności. Sierpecka Biblioteka Miejska od początku swego istnienia promuje intelektualny dorobek Sierpca i sierpczan.
Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza ukazuje książki i ich twórców, a także rys historyczny odnośnie najważniejszych dla sierpeckich książek wydarzeń, druga zaś przedstawia czasopiśmiennictwo. Wystawa posiada duże walory edukacyjne a odwiedzający ją liczy mogą na fachowy komentarz.
Na kilkunastu planszach wyeksponowanych w sali Czytelni zaprezentowano m. in. informacje o najstarszej, powstałej w XVII wieku książce tematycznie związanej z miastem, o pierwszych twórcach pochodzących z Sierpca a tworzących w całej Polsce a nawet Europie, o sierpeckim elementarzu, którego powstanie w czasie II wojny światowej było świadectwem heroicznej walki grupki sierpczan o zachowanie polskiej mowy. Wystawa prezentuje również największych sierpeckich wydawców, a także sylwetki pisarzy, którzy wnieśli nieoceniony wkład pracy w utrwalanie wiedzy o regionie. W Czytelni omówiono i zaprezentowano również wszystkie wydane w naszym mieście książki. Pogrupowane zostały one w tematyczne kategorie, są zatem kompendia wiedzy o Sierpcu, wspomnienia i biografie, opracowania historyczne, monografie sierpeckich instytucji i organizacji, druki bibliofilskie, antologie.
Sporo miejsca poświecono także sierpeckiej prasie lokalnej. Przedstawiono historię prasy okresu międzywojennego oraz prasy konspiracyjnej wydawanej w Sierpcu i okolicach oraz tytuły prasowe wydawane po 1989 roku, z uwzględnieniem prasy prywatnej, samorządowej, parafialnej, internetowej oraz tytułów efemerycznych.
Dopełnieniem ekspozycji jest wydana przez Bibliotekę książka "Sierpecki dorobek literacki i publicystyczny", będąca już 11 pozycją w serii "Biblioteka Sierpecka".
Wystawa czynna będzie od 7 maja do 15 września każdego dnia pracy Biblioteki. Dla zainteresowanych komentarz do wystawy.