|
Wspólne zdjęcie laureatów IX edycji konkursu literackiego Młodzi Sierpeccy Twórcy Literatury, jurorów i organizatorów, Biblioteka Miejska 14 czerwca 2012 r. |
|
|
Młodzi twórcy na chwilę przed ogłoszeniem wyników konkursu, 14.06.2012 r. |
|
|
Laureat pierwszego miejsca w kat. szkoły średnie (proza) Marcin Buczyński wraz z jurorami i organizatorami konkursu, 14.06.2012 r. |
|
|
Swoje zadowolenie z licznego uczestnictwa w konkursie młodych sierpczan wyraził inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Marek Zdrojewski, 14.06.2012 r. |
|
|
Wspólna fotografia jurorów i organizatorów konkursu, od lewej: Piotr Strugała, Ewa Jeziórska, Marek Zdrojewski, Magdalena Staniszewska, Mariusz Turalski, Maria Wiśniewska, 14.06.2012 r. |
|
W 2012 roku minęło 19 lat od ogłoszenia przez Miejską Bibliotekę Publiczną pierwszego w historii miasta Sierpca konkursu literackiego dla dzieci i młodzieży. IX edycja literackich zmagań ogłoszona została w grudniu 2011 roku. Konkurs realizowany był w roku 2012, gdy nasze miasto obchodziło 690. rocznicę lokacji. Biblioteka ten ważny dla miasta Jubileusz postanowiła uczcić literacko, stąd preferowana tematyka prac konkursu dotyczyła właśnie Sierpca.
Od momentu ogłoszenia kolejnej edycji zmagań młodych twórców do Biblioteki wpłynęło 57 prac poetyckich i prozatorskich od 30 twórców. Wśród autorów, obok literackich debiutantów, także osoby już znane, które brały udział we wcześniejszych edycjach. Do oceny konkursowych prac powołane zostało jury, w składzie: Piotr Strugała - przewodniczący, instruktor do spraw teatru CKiSz, Ewa Jeziórska - polonistka, Magdalena Staniszewska - z ramienia Biblioteki, Mariusz Turalski - radny i Przewodniczący Komisji Spraw Społecznych Powiatu Sierpeckiego, społecznik. Jurorzy nie znali nazwisk autorów prac. Aby ich ocena była jak najbardziej obiektywna, prace zostały opatrzone jedynie pseudonimem młodego twórcy.
Finał konkursu, który odbył się w czytelni Biblioteki 14 czerwca, był dla wielu jego uczestników ogromnym przeżyciem. Na twarzach licznie przybyłych młodych twórców i ich bliskich malowało się zarówno zaciekawienie, niepewność, jak i napięcie. Na rozpoczynających swoją przygodę z pisaniem ludzi czekały bardzo atrakcyjne nagrody: książkowe - ufundowane przez Bibliotekę Miejską a także m.in. sierpeckie pocztówki i pendrive’y ufundowane przez burmistrza Sierpca. Każdy z uczestników otrzymał też pamiątkowy dyplom. Najważniejszą jednak nagrodą dla młodych twórców był tomik "Tu jest mój dom i moje korzenie", w którym znalazły się nagrodzone i wyróżnione prace - pierwsze wydawnictwo w dorobku początkujących pisarzy. Tytułem tomiku i jednocześnie mottem konkursu stał się fragment wiersza Sylwii Fijałkowskiej "Sierpc".
Gości finału powitała dyrektor Biblioteki Maria Wiśniewska, która opowiedziała historię konkursu oraz jego ideę. Przedstawieni zostali także jurorzy. Gościem specjalnym imprezy był inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego Marek Zdrojewski. W imieniu jurorów, refleksje po lekturze konkursowych prac wypowiedział przewodniczący składu Piotr Strugała. Docenił pracę początkujących twórców, ich chęć tworzenia słowa pisanego, wyobraźnię. Zaznaczył, że choć część uczestników nie została nagrodzona, to w rzeczywistości wszyscy czuć mogą się zwycięzcami, bo sztuka i chęć pisania zasługują na wielką aprobatę. Chęć do uczestnictwa w konkursach literackich docenił też Marek Zdrojewski, który podkreślał jak ważne jest pielęgnowanie słowa pisanego i jego tworzenie, zwłaszcza w dobie mody na jak najkrótszą formę komunikatów, jaką jest na przykład sms.
Po tych słowach nastąpił kulminacyjny moment konkursu. Nazwiska laureatów odczytała dyrektor Maria Wiśniewska, zaś Piotr Strugała wraz z Markiem Zdrojewskim wręczali nagrody.
Nagrody i wyróżnienia przyznane zostały w czterech kategoriach wiekowych i otrzymali je:
I grupa wiekowa (kl. II-IV)
Wyróżnienie - Tomasz Gruk, klasa IIb Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej - wiersze "Sierpienica" i "Moje miasto"
Wyróżnienie - Olga Nawrocka, kl. IIb Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej - wiersze "Rzeczka niewielka" i "Mój Sierpc"
II grupa wiekowa (kl. V-VI)
Wyróżnienie - Aleksandra Sławińska, kl. VIa Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej - proza "Opowieści z sierpeckich Jeziórek"
Wyróżnienie - Daria Cichewicz, kl. Va Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej - proza "Dzień po dniu Rozalii"
Wyróżnienie - Radosław Mazurowski, kl. Vb Szkoła Podstawowa nr 2 im. Armii Krajowej - wiersze
"Na spacerze", "Zwierzaki", "Plotkary"
III grupa wiekowa (gimnazjum)
POEZJA
I miejsce - Natalia Gurdzińska, kl. IIe Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika - "Bohater życia"
II miejsce - Adrianna Marciniak, kl. IIe Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika - "Sierpeckie motyle", "Mój Sierpc"
Wyróżnienie: - Sylwia Fijałkowska, kl. IIIh Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika - "Sierpc"
PROZA
I miejsce - Kamila Pulkowska, kl. IId Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika - "Pamiętnik"
II miejsce - Małgorzata Mysera, kl. IIf Gimnazjum Miejskie im. Mikołaja Kopernika - "Dziewczyna z drużyny"
IV grupa wiekowa (szkoła średnia)
POEZJA
I miejsce - Aleksandra Penszyńska, kl. IIg Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego - "Wyznania z wyrzutem"
II miejsce - Karina Ilona Piotrowska, kl. Ie Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego -"Upadek"
III miejsce - Lidia Taborek, kl. III Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Sierpcu - "Taneczny wir"
Wyróżnienie: Maria Goczkiewicz, kl. IVb Zespół Szkół Zawodowych nr 2 w Sierpcu - "Bóg o nas nie zapomniał" - nagroda specjalna przyznana przez Mariusza Turalskiego, którego w utworze urzekł lokalny patriotyzm, głęboka wiara i znajomość sierpeckiej historii
PROZA
I miejsce - Marcin Buczyński, kl. IIc Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego - "Ja i Ja, czyli panowie Peranocke"
II miejsce - Justyna Lisicka, kl. IIf Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego - "Ciche tykanie"
III miejsce - Paulina Okraszewska, kl. Ie Liceum Ogólnokształcące im. mjr. Henryka Sucharskiego - "Ucieczka"
Warto zauważyć, że zwycięzca w kategorii szkoły średnie, Marcin Buczyński, już po raz drugi został laureatem konkursu. Dwa lata temu był autorem zwycięskiego opowiadania "Historia Artefaktów". Potwierdził tym samym swoje umiejętności pisarskie. O zdolnościach Marcina wypowiedziała się jedna z jurorek, Ewa Jeziórska, która pochwaliła walory literackie opowiadania młodego autora. Zwróciła uwagę na bogate słownictwo, wciągającą fabułę oraz podjęty temat, dotyczący spraw eksperymentów naukowych i etyki.
Podziękowania wraz z upominkiem z rąk dyrektor Biblioteki otrzymali także pozostali uczestnicy literackich zmagań oraz jurorzy. Imprezę finałową zakończyło wykonanie pamiątkowej, wspólnej fotografii wszystkich nagrodzonych wraz z jurorami i organizatorami.