|
Sierpczanin Roku 2011, Michał Głowacki, na zdjęciu z prowadzącymi galę, Henryką Piekarską i Janem Rzeszotarskim, 19.06.2012 r. |
|
|
Nominowani do Tytułu: od lewej: Michał Głowacki, Krzysztof Falkiewicz, Paweł B. Gąsiorowski, Tomasz Kowalski, 19.06.2012 r. |
|
|
Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP pod batutą Marka Tabisza - w uznaniu dla Kapelmistrza, 19.06.2012 r. |
|
|
Wspólny toast za Sierpczanina Roku 2011 i Nominowanych do tytułu, 19.06.2012 r. |
|
W tym roku Organizatorzy Plebiscytu Sierpczanin Roku, Zarząd Oddziału Towarzystwa Naukowego Płockiego w Sierpcu, do ostatniej chwili trzymali w tajemnicy wiadomość zarówno o nominowanych, jak i laureacie honorowego tytułu. Wszystko stało się jasne w dniu uroczystej gali 19 czerwca w Centrum Kultury i Sztuki.
Uroczystość rozpoczęli: gospodyni obiektu Ewa Wysocka oraz prowadzący galę: Henryka Piekarska, prezes Sierpeckiego Oddziału TNP oraz Jan Rzeszotarski, dyrektor MWM w Sierpcu. Po słowach wstępu prowadzący zaprosili na występ Ludowego Zespołu Artystycznego "Kasztelanka", który zaprezentował nowy program artystyczny "Beskid żywiecki". Jak się później okazało, to nie jedyna prezentacja muzyczna zaplanowana w ramach gali finałowej.
Po występach nastąpiło uroczyste ogłoszenie nazwisk nominowanych. Dokonali tego prowadzący imprezę. Wnioski z nazwiskami kandydatów wraz z uzasadnieniem składać mogli od połowy maja zarówno mieszkańcy Sierpca, jak i instytucje i organizacje. O wyborze Sierpczanina Roku zdecydowała Kapituła Komitetu Honorowego Wyboru, dotychczasowi Sierpczanie Roku, członkowie Zarządu TNP oraz wybrane osoby, w tym pomysłodawca plebiscytu, Marek Zgliński. Kapituła swą decyzję podjęła 12 czerwca, podczas posiedzenia, na którym zapoznała się z uzasadnieniami towarzyszącymi wnioskom.
W tym roku do tytułu Sierpczanin Roku nominowani zostali:
Krzysztof Falkiewicz za dokumentację fotograficzną miasta, przygotowanie zdjęć do wystawy prezentowanej w Ratuszu w związku z 40-leciem skansenu oraz za działalność dobroczynną i charytatywną
Paweł Bogdan Gąsiorowski - za dwie publikacje książkowe dotyczące Sierpca i okolic, napisanie słów hejnału sierpeckiego, spowodowanie, by jedna z bydgoskich ulic nazwana została ulicą Sierpecką i promowanie naszego miasta poza jego granicami
Michał Głowacki - kapelmistrz Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP za jej prowadzenie od 27 lat, za sukcesy zarówno muzyczne, jak i wychowawcze, za oprawę muzyczną sierpeckich imprez
Tomasz Kowalski - za ochronę dziedzictwa kulturowego i historycznego Sierpca, realizację kolejnych projektów filmowych, za liczne publikacje i cenne inicjatywy mające na celu ocalenie i rozpowszechnienie sierpeckiej historii.
Danuta Żuławnik - za osobowość i charyzmę, zbudowanie kreatywnego zespołu nauczycieli i stworzenie pierwszej w Sierpcu szkoły prywatnej (nieobecna podczas gali)
Zaznaczyć należy, iż powyższe uzasadnienia są tylko skróconą wersją wniosków, które wpłynęły do siedziby TNP. Choć teoretycznie honorowy tytuł obejmuje dokonania za rok miniony, w rzeczywistości zwycięzca zazwyczaj otrzymuje go za całokształt swej pracy.
Po ogłoszeniu nominacji nastąpił najbardziej wyczekiwany moment gali, a więc ogłoszenie nazwiska zwycięzcy. Tradycyjnie dokonał tego pomysłodawca plebiscytu, Marek Zgliński. Po odczytaniu stosownej formułki poinformował, iż Sierpczaninem Roku 2011 został Michał Głowacki.
Laudację na cześć laureata zaszczytnego tytułu wygłosił ubiegłoroczny zwycięzca plebiscytu Józef Urbański. Przedstawił jego życiorys, dokonania na niwie zawodowej, ważniejsze sukcesy, zarówno muzyczne, jak i związane z życiem rodzinnym. Michał Głowacki najbardziej znany jest w naszym mieście jako kapelmistrz Młodzieżowej Orkiestry Dętej. Przez prawie 30 lat był nauczycielem, wychowawcą, przyjacielem dziesiątek młodych ludzi. Wielu z nich dziś jest dorosłymi ludźmi, którzy wiele zawdzięczają swemu mentorowi a zaszczepioną w młodości pasję muzyczną realizują też zawodowo. O uznaniu pracy Michała Głowackiego świadczyły długie oklaski i radość na twarzach muzykującej w orkiestrze młodzieży, która obowiązkowo towarzyszyła swemu kapelmistrzowi na scenie.
Wzruszony Sierpczanin Roku 2011, siedząc w stosownym fotelu, opowiadał o swojej muzycznej pasji. Podkreślił, że oprócz zainteresowania i chęci potrzebna jest jeszcze muzykowi iskra boża, która sprawia, że niezależnie od warunków materialnych i szeregu innych okoliczności, człowiek realizuje swoją pasję i czyni z niej sposób na życie. Michał Głowacki podziękował za otrzymanie honorowego wyróżnienia. Słowa swej wdzięczności skierował do organizatorów plebiscytu ale przede wszystkim do młodzieży, którą przez wszystkie lata miał przyjemność uczyć, a także być świadkiem jej dorastania. Słowa wdzięczności skierował też do rodziców dzieci, którzy nigdy nie odmówili kapelmistrzowi pomocy. Wyrazy podziękowania usłyszeli również: Marek Tabisz, za pomoc muzyczną, medialną i organizacyjną, żona i córki oraz wszystkie osoby i instytucje wspierające finansowo Orkiestrę.
Oficjalne gratulacje złożyli Sierpczaninowi Roku wicestarosta Marek Gąsiorowski i zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej Kazimierz Czermiński.
Obowiązkowym punktem uroczystości było też wystąpienie Barbary Gil, która tradycyjnie w rymowanych wersach przedstawiła życie i osiągnięcia muzyka.
Podczas gali nie mogło oczywiście zabraknąć występów Miejskiej Młodzieżowej Orkiestry OSP, wyjątkowo pod batutą Marka Tabisza. Młodzież zagrała na cześć swojego mistrza kilka utworów, a w układach tanecznych zaprezentowały się młode mażoretki.
Po występach artystycznych organizatorzy zaprosili na drugą część uroczystości i toast burmistrza na rzecz Sierpczanina Roku 2011. Burmistrz Marek Kośmider, który jako, że zostało już wszystko powiedziane, wzniósł symboliczny kieliszek szampana, co wraz z nim uczynili wszyscy zgromadzeni w sali lustrzanej goście.
Obok Michała Głowackiego stanęli także pozostali nominowani do tytułu. Każdy z nich wygłosił krótką przemowę, w której pogratulował zwycięzcy i podziękował za docenienie zasług i zgłoszenie do plebiscytu. Wzruszająco wypowiedział się Tomasz Kowalski, który, jak podkreślano w kuluarach jest ewenementem w skali naszego miasta, ze względu na swe dokonania w tak młodym wieku. Tomasz przypomniał, że także był uczniem Michała Głowackiego, grał w jego orkiestrze przez 5 lat. Był to najlepszy okres w jego życiu. To właśnie zacny Kapelmistrz nauczył go wrażliwości na sztukę i ukształtował jego dzisiejsze zainteresowania i tak cenne dla naszego miasta dokonania.
Po oficjalnych przemowach Michał Głowacki odebrał szereg gratulacji i dowodów uznania dla jego pracy od zaproszonych na galę gości.
Kolejny XIX już plebiscyt na Sierpczanina Roku, jego zwycięzca oraz nominowani udowadniają, że w naszym mieście nadal jest wiele osób, których pracę należy doceniać i popularyzować, chociażby przez nadawanie honorowych tytułów i odznaczeń.