Nareszcie są! Upragnione wakacje, czas urlopów, wypoczynków, wyjazdów. To też czas, by nadrobić zaległości lekturowe, zanurzyć się w literackim świecie książkowych bohaterów.
Wydawcy zasypują nas setkami nowych tytułów, wśród których sporo prawdziwych czytelniczych perełek. Bogatą ofertę nowych książek przygotowała dla swoich czytelników Biblioteka Miejska. Z całym zasobem nowych książek zapoznać można się zaglądając do bibliotecznego katalogu elektronicznego i na stronę www.mbp.sierpc.pl.
A tymczasem pakując się nie zapomnijmy zostawić w naszej walizce miejsce dla choć jednego tytułu. Poniżej subiektywny wybór tych, na które warto zwrócić uwagę.
Więzień nieba - Carlos Ruiz Zafón
Każda nowa książka tego autora to przyspieszone bicie serca wielu wielbicieli literatury.którego czyta się jednym tchem, z wypiekami na twarzy. "Więzień nieba" to kontynuacja bestsellerowego "Cienia wiatru", mamy tych samych głównych bohaterów, właścicieli rodzinnej księgarni-antykwariatu, autor ujawnia tu wiele zdarzeń z przeszłości rodziny młodego Daniela Sempere a także jego wiernego przyjaciela Fermina. Powieść wspaniale oddaje klimat "Cienia wiatru", z dużym naciskiem na odniesienia polityczne, gdyż to właśnie reżim generała Franco odciska silne piętno na losach jednego z bohaterów. Powieść jest znakomitą literacką zabawą, czyta się ją jednym tchem, z wypiekami na twarzy. Prawdziwym majstersztykiem książki są kwestie wypowiadane przez Fermina, będące popisem erudycji, poczucia humoru i rubaszności. Gorąco polecam!
Elif Safak - Czarne mleko
Autorka ta to druga po Orhanie Pamuku tak znana i uznana pisarka turecka. Safak jest obywatelką świata, pół roku mieszka w Turcji, pół w Stanach Zjednoczonych. Jej książka opowiada o kobiecych potrzebach, obawach, ambicjach. Atutem powieści są znakomite, choć krótkie fragmenty biografii pisarek z całego świata. Kobiety te wybrane zostały przez Safak ze względu na podziw, którym ta je obdarza. Każda z nich stawała też przed dylematami, które nie obce są wielu z nas, a mianowicie, kiedy i czy zdecydować się na dziecko, jak pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem potomstwa, czy należy poświęcać własne ambicje dla męża, dzieci i wiele innych. Solidna literatura, świetna książka, bardzo kobieca, choć polecam ją również panom.
Jodi Picoult: Głos serca
Dla nas jest to nowość wydawnicza, ale uwielbiana przez czytelników Jodi Picoult właśnie powieścią "Głos serca" zadebiutowała na scenie literackiej. Jest to książka nieco inna niż te, które do tej pory znaliśmy. Ale proszę się nie martwić, autorka, która zresztą z tego słynie, ukazuje tu problematyczną sytuację, której nie da się jednoznacznie ocenić, ale przedstawiona jest ona z kilku różnych perspektyw, bez sztywnej chronologii. Bohaterami tej książki jest para małżeńska, która próbuje odnaleźć się w meandrach życiowych zawiłości. Narracja prowadzona jest tu w bardzo interesujący sposób, a książka dla wielu czytelników stać się może życiowym drogowskazem dla wielu sytuacji, które przecież każdego z nas spotykają.
Małgorzata Kalicińska - Lilka
Kogo zauroczyła mazurska trylogia o Rozlewisku, z pewnością sięgnie po najnowszą powieść Małgorzaty Kalicińskiej. Proszę nie myśleć jednak, że odnajdą tu państwo tę sielskość, którą zauroczyła nas pisarka w swoich poprzednich książkach. Nie ma tu banalnej, słodkiej historii, gdyż jest to bardzo smutna powieść, po przeczytaniu której zastanawiamy się dlaczego los bywa tak bardzo okrutny. Bardziej wrażliwym czytelnikom proponuję zaopatrzyć się w chusteczki do nosa. Tytułowa Lilka to przyrodnia siostra głównej bohaterki, która zjawia się w jej życiu w momencie, gdy małżeńska monotonia Marianny zostaje zachwiana nagłą decyzją jej męża o odejściu. Kalicińska zastosowała tu schemat typowy dla swoich powieści, w których bohaterkami są kobiety dojrzałe, rozważne, ale na życiowym zakręcie. Marianna i Lilka nie darzyły się do tej pory ani sympatią ani siostrzanymi uczuciami, ale pewne zdarzenia sprawią, że ich wzajemne relacje zupełnie się przewartościują. Lektura "Lilki" pewnie dlatego tak wciąga, że jest tu opisana historia zwyczajna, życiowa, taka, które może stać się udziałem każdego z nas.
Anna Dziewit-Meller - Disko
Debiut powieściowy znanej dziennikarki radiowej i telewizyjnej, którą sierpeccy czytelnicy mieli okazję poznać osobiście podczas spotkania autorskiego Ani i Marcina Mellerów w Bibliotece Miejskiej przy okazji promocji ich wspólnej książki "Gaumardżos: opowieści z Gruzji". Książka podejmuje śliski i nieprzyjemny temat, jakim jest pedofilia w szkole, ale nie tylko. Mamy dyrektorkę - dewotkę, sfrustrowane nauczycielki, zaniedbane dzieci, fanatycznie traktujących kwestie wiary rodziców i dziadków. A to wszystko w klimacie Śląska lat 90. Autorka udowadnia, że o trudnej tematyce, nie tylko pedofilii, można mówić przystepnie, bez patosu i moralizowania. Brawo za wielkie poczucie humoru i oddanie klimatu lat 90. Lektura przypadnie do gustu zwłaszcza osobom urodzonym na początku lat 80.
Daniel Passent - Passa
Życiorys wybitnego dziennikarza i ciekawego człowieka przedstawiony w postaci wywiadu - rzeki, który przeprowadził z Danielem Passentem Jan Ordyński. Choć osób pokroju Daniela Passenta nie trzeba bliżej przedstawiać, powiem o nim tylko kilka najważniejszych słów. Jest on dziennikarzem, felietonistą, związanym na stałe z tygodnikiem "Polityka", w swoich życiu przeprowadził szereg znakomitych wywiadów z postaciami formatu Oriany Fallaci, przed laty pełnił funkcję polskiego ambasadora w Chile, a z prywatnych wątków, był mężem Agnieszki Osieckiej, Dzięki tej książce poznajemy ciekawe i momentami trudne życie Passenta. Był żydowskim dzieckiem, które przeżyło wojnę tylko dlatego, zostało ukryte w polskiej rodzinie. Jego rodzice niestety nie mieli już tyle szczęścia, bo zostali zadenuncjowani przez Polaków i zabici przez Niemców. Daniel Passent opowiada tu także o swojej pracy, o historii oraz o polityce. Zaskakuje czułość, z jaką mówi o Agnieszce Osieckiej. Byli ze sobą związani w latach 70. i choć rozstali się w 1979 roku, w kontakcie zostali aż do śmierci poetki w 1997 r. Agnieszka Osiecka zawsze była w jego życiu w pobliżu, także umierała w domu Daniela, jego nowej żony i ich syna. Marta Passent zresztą po śmierci Agnieszki przez lata prowadziła fundację Okularnicy, opiekującą się spuścizną po poetce.
Warto nadmienić, że oprócz oferty książkowej, Biblioteka Miejska przygotowała szereg atrakcji dla dzieci spędzających wakacje w mieście. Dziecięcy oddział Biblioteki każdego dnia zaprasza na "Detektywistyczne lato w bibliotece". Zajęcia są bezpłatne i cieszą się dużym uznaniem dzieci i ich rodziców.
Dorośli sierpczanie mogą też każdego dnia przeczytać prasę codzienną oraz tygodniki, miesięczniki i kwartalniki, których Biblioteka posiada kilkadziesiąt tytułów.
Nadal też oglądać można wystawę "Sierpecki dorobek literacki i publicystyczny" w Czytelni Głównej.