|
Galeria - Kapliczka według Daniela Rycharskiego, 2012 r. |
|
Nowy projekt Daniela Rycharskiego - Galeria-Kapliczka we wsi Kurówko to cykl wystaw realizowanych przez artystów współczesnych, przełamujący stereotypowe myślenie na temat sztuki w przestrzeni publicznej.
Interwencje w przestrzeń publiczną kojarzone są prawie wyłącznie z miastami, zazwyczaj dużymi aglomeracjami. Wsie natomiast, w powszechnej mentalności pozostają miejscem związanym z tradycją, folklorem, historią i legendami. Projekt Galeria-Kapliczka ma zamiar zakłócić przyjęty wizerunek, tchnąć ducha współczesności w kulturę wsi i wprowadzić jej mieszkańców w świat sztuki nowoczesnej. Kapliczka wznoszona przy drogach lub rozdrożach w celach dziękczynnych ma być w projekcie Daniela Rycharskiego miejscem kultu sztuki współczesnej. Zakłada stworzenie w mazowieckiej wsi Kurówko współczesnej interpretacji przydrożnej kapliczki.
- Kapliczki wpisują się w świadomość wiejską jako miejsce szczególne, kontemplacyjne, mające charakter sakralny. Moja Kapliczka-Galeria będzie miejscem zarówno prezentacji dzieł artystów, jak i punktem podjęcia dialogu z mieszkańcami miejscowości na temat współczesnej sztuki. Mieszkańcy Kurówka będą nie tylko obserwatorami poczynań artystów, ale również uczestnikami ich prac - mówi Daniel Rycharski, autor projektu Galeria-Kapliczka.
Projekt zwraca uwagę na potrzebę wyrównania szans mieszkańców wsi na dostęp do współczesnej sztuki wizualnej. Kapliczka-Galeria ma nie tylko prezentować dzieła, ale również zmusić lokalną społeczność do wyrażania opinii na ich temat oraz sprowokować do jej kontemplacji .
Projekt potrwa trzy miesiące. Przez ten czas w Kapliczce zostaną zaprezentowane prace sześciu artystów. Wszystkie dedykowane będą mieszkańcom wsi.
Otwarcie Galerii-Kapliczki, odbędzie się 13 października 2012 r. o godz. 14:00, natomiast od godz. 15:00 organizatorzy zapraszają na wiejskie ognisko.
W projekcie wezmą udział Daniel Rycharski, Marian Stępak, Zbigniew Sałaj, Witold Chmielewski, Goro oraz Adam Jastrzębski. Projekt Kapliczka-Galeria wspierany jest przez Fundację Vlepvnet, która promuje sztukę w przestrzeni publicznej.
Harmonogram projektu: październik: Zbigniew Sałaj; listopad: Marian Stępak, Witold Chmielewski, Adam Jastrzębski; grudzień: Daniel Rycharski, Goro.
Daniel Rycharski urodził się w 1986 roku w Sierpcu, twórca wiejskiego street artu, zajmuje się działaniami artystycznymi w przestrzeni wsi, tworzy m. in. instalacje, wideo, projekty site specific; doktorant w pracowni interdyscyplinarnej Zbigniewa Sałaja i Grzegorza Sztwiertni na ASP w Krakowie. Kurówko jest nieprzypadkowym miejscem, w którym Daniel Rycharski postanowił realizować swoje projekty. Jest to jego rodzinna miejscowość. Tam mieszka i pracuje. Mieszkają jego dziadkowie, których dom był miejscem pierwszych realizacji artystycznych. Daniel Rycharski zainspirowany miejscowymi opowieściami o tajemniczych zwierzętach i dziwnych zdarzeniach namalował ich wizerunek na ścianie budynku babci i dziadka. Wkrótce podobne murale pojawiły się na ścianach sąsiadów i w całej miejscowości - na przystankach autobusowych, stodołach, szopach i domach. Projekt, który trwa od 2009 roku, realizowany w ramach doktoratu na krakowskiej ASP objął już swoim zasięgiem sąsiednie wsie. Rycharski zauważa, że istniejący od dawna podział na część miejską oraz prowincję odbywa się kosztem tej drugiej. Według niego utrwala się jej stagnacja i zacofanie. Jego projekty mają zwrócić uwagę na ten problem i wciągnąć wieś w kształtowanie współczesnej kultury.