|
Goście wernisażu wystawy Auschwitz Birkenau 3D w trakcie zwiedzania, 15.10.2012 r. |
|
|
Goście wernisażu w trakcie zwiedzania, 15.10.2012 r. |
|
Po raz pierwszy w dziejach nowego Centrum Kultury i Sztuki, a nawet miasta, sierpczanie obejrzeć mogą wystawę fotografii trójwymiarowej. Zdjęcia są przejmujące, bo przedstawiają obóz koncentracyjny w Auschwitz Birkenau. Autorami dwudziestu wielkoformatowych fotografii są Jacek Gniewek i Michał Grzywacz.
Wystawa nie wymaga specjalnej oprawy ani komentarza. Wystarczy cisza, a zdjęcia mówią same za siebie. Ekspozycja jest dokumentalną rejestracją obecnego stanu obozu. Stworzona została zwłaszcza z myślą o osobach, które nie były nigdy w muzeum w Oświęcimiu Brzezince. Pomysłodawcy i sierpeccy organizatorzy wystawy liczą na szczególne zainteresowanie młodzieży sierpeckich szkół.
Dwadzieścia zdjęć, to tylko niewielka część tego, co obejrzeć można na żywo, jednak prezentacja niezwykle pobudza wyobraźnię i skłania ku refleksji. Zwiedzający otrzymują specjalne okulary, po nałożeniu których uzyskuje się efekt trójwymiarowości. Złudzenie przestrzeni, bliskości prezentowanych obiektów jest niezwykłe. Niektóre elementy fotografii, jak tory rampy kolejowej, którymi wjeżdżały transporty więźniów, druty kolczaste, wręcz wychodzą ku widzowi z obrazu. Podobnie rzecz się ma oglądając stertę protez, bagaże więźniów, piece krematoryjne czy bramę obozową z okrutnym napisem "Arbeit macht frei". Jeszcze lepszy efekt uzyskuje się zbliżając i oddalając od obrazu lub poruszając lekko głową - wówczas to fotografie jakby żyły, pulsowały. Sierpeckim akcentem ekspozycji jest lista mieszkańców Sierpca zamordowanych w Auschwitz Birkenau.
Obaj autorzy zdjęć są pasjonatami fotografii trójwymiarowej. Anaglify, choć robią niesamowite wrażenie na widzu, wymagają bardzo dużo pracy i precyzji. Ich wykonywanie ułatwia technologia cyfrowa, ale mimo tego należy robić je z dużą dokładnością, z dwóch aparatów.
Ciekawostką jest fakt, iż zdjęcia z efektem trójwymiarowości wykonywali już w czasie II wojny światowej sami Niemcy. Robili je poprzez nakładanie klatek.
Trudno mówić o doznaniach estetycznych oglądając najnowszą wystawę w sierpeckiej Galerii im. Stefana Tamowskiego, ale walorów edukacyjnych z pewnością jej nie brakuje.
To pozycja obowiązkowa nie tylko dla młodzieży, ale i dorosłych.
Wernisaż wystawy miał miejsce 15 października. Czynna będzie do końca tego miesiąca.