|
Organizatorzy Wieczoru Pamięci o Powstaniu Styczniowym w CKiSz. Na zdjęciu prowadzący spotkanie Bożena Wysocka - Sierpecki Oddział TNP i Jarosław Żmijewski - Stowarzyszenie Aktywne Centrum wraz z pozostałymi przedstawicielami organizatorów, 26.01.2013 r. |
|
|
Prof. dr hab. Grzegorz Radomski w trakcie prelekcji Powstanie Styczniowe na ziemi sierpeckiej, 26.01.2013 r. |
|
22 stycznia 2013 roku minęło 150 lat od momentu wybuchu Powstania Styczniowego. Insurekcja, choć zakończona klęską, stała się symbolem odwagi, patriotyzmu i woli walki w imię wolności Ojczyzny, przeciw rosyjskiemu zaborcy. Oficjalne obchody rocznicy, z udziałem licznie przybyłych mieszkańców miasta, odbyły się w sobotę 26 stycznia. To pierwsza z zaplanowanych uroczystości w naszym mieście. Na "Wieczór Pamięci" o Powstaniu zaprosili do Centrum Kultury i Sztuki Sierpecki Oddział Towarzystwa Naukowego Płockiego, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Ziemi Sierpeckiej Aktywne Centrum, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sierpeckiej, Stowarzyszenie Serce-Sercu z Ligowa, Rodzinne Ogródki Działkowe im. Marii Konopnickiej w Sierpcu oraz Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło w Sierpcu.
Imprezę poprowadzili Bożena Wysocka reprezentująca Zarząd Oddziału TNP oraz Jarosław Żmijewski prezes Aktywnego Centrum. Organizatorzy po powitaniu gości i nakreśleniu celu imprezy, zaprosili na scenę osoby reprezentujące poszczególne stowarzyszenia - współorganizatorów wieczoru.
Kolejnym punktem uroczystego spotkania był wykład sierpeckiego historyka prof. dr. hab. Grzegorza Radomskiego. Prelegent, na co dzień nauczyciel historii i wiedzy o społeczeństwie w sierpeckim Liceum Ogólnokształcącym, a także wykładowca Katedry Myśli Politycznej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących Narodowej Demokracji, samorządu terytorialnego w latach 1918-1939, bliska jest mu też lokalna historia. Swoją prelekcję Grzegorz Radomski poświęcił przybliżeniu wydarzeń sprzed 150 laty na ziemi sierpeckiej. Rozpoczął od przypomnienia miejscowości, w których odbyły się mniejsze lub większe potyczki powstańcze, a także od wymienienia miejsc, w których znajdują się mogiły powstańców. Historyk mówił także o represjach, które spotykały mieszkańców ziemi sierpeckiej, którzy sprzeciwiali się zaborcy, bojkotując m.in. pobór do wojska. W referacie znalazły się też informacje o różnych formach wsparcia Powstania ze strony szlachty, ziemian, chłopów i mieszczaństwa ziemi sierpeckiej. Ludzie czynili to poprzez udział w walkach powstańczych, pomoc finansową czy też ukrywanie powstańców. Grzegorz Radomski wspomniał, że w Sierpcu od dawna czczono pamięć o heroicznych powstańcach. W okresie międzywojennym w Gimnazjum Koedukacyjnym im. Prezydenta Ignacego Mościckiego odbywały się sesje naukowe na temat wydarzeń 1863 roku, którym przewodził dyrektor szkoły ksiądz Leon Pomaski. W oryginalny sposób przypomniano o Powstaniu w 1972, gdy miasto obchodziło 650-lecie lokacji. Wtedy to, w ramach rocznicowych uroczystości, zorganizowano m.in. pokazy walk powstańczych oraz korowód z udziałem zrekonstruowanego oddziału powstańczego.
Kolejnym po wykładzie punktem sobotnich uroczystości był pokaz filmu "Szwadron" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Nieprzypadkowo wybrano na Wieczór Pamięci właśnie ten zrealizowany w 1993 roku obraz - po pierwsze podejmuje on tematykę insurekcji 1863 roku, a po drugie film realizowany był w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, co swojego czasu były bardzo dużym wydarzeniem dla naszego miasta.
Uroczyste spotkanie zakończyło spotkanie towarzyskie. Cieszy fakt, że w rocznicowej imprezie wzięło udział tak wielu mieszkańców Sierpca. Wspólne uczestnictwo w Wieczorze Pamięci o powstańcach nadało wydarzeniu wyjątkowego charakteru.
Kolejna impreza poświęcona 150. rocznicy insurekcji styczniowej odbędzie się 15 lutego.