Niedziela Palmowa należy do najstarszych i najważniejszych świąt chrześcijańskich. Ma ona przygotować wierzących na nadchodzące Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Wierni przygotowują kolorowe palmy wielkanocne, by potem wspólnie przeżywać w kościołach pamiątkę wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W kulturze ludowej dzień ten pełnił wyjątkową rolę. Stanowił bowiem moment początku nowego życia. Wtedy to gospodarze powinni byli, przynajmniej w sposób symboliczny, rozpocząć wiosenne prace w polu, a gospodynie porządkowanie wnętrz po zimie.
Uroczystość, która odbędzie się 24 marca w sierpeckim skansenie ma na celu pokazanie bogactwa obrzędowości związanej z obchodami tego święta na Mazowszu. Najważniejszym jej punktem będzie uroczysta msza święta w zabytkowym drewnianym kościele. Odprawiona zostanie o godzinie 14.00 w intencji zebranych i Muzeum. Zabrzmi liturgia Męki Pańskiej, po której uczestnicy mszy przejdą w procesji z palmami.
Od godziny 10.00 do 13.30 zwiedzający będą mogli oddać swój głos na najpiękniejszą palmę wielkanocną. To już XIII edycja konkursu "Tradycyjna palma wielkanocna", który od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem zarówno wśród wykonawców, jak i turystów. Tegoroczne prace z pewnością zachwycą swoją oryginalnością i bogactwem kolorów. Ogłoszenie zwycięzców i wręczenie nagród nastąpi po mszy świętej. Nagrody zostaną także rozlosowane wśród zwiedzających. Będą to piękne nowe wydania albumu "Cztery pory roku" i najnowsze publikacje Muzeum.
Na terenie muzealnej wsi zwiedzający poznają obyczaje i obrzędy nawiązujące do okresu wielkanocnego i wiosennego prezentowane w ramach wystawy "Wielkanoc na Mazowszu". W chałupie z Rempina odbywać się będą pokazy wykonywania tradycyjnych mazowieckich palemek wielkanocnych z gałązek wierzby, trzciny wodnej, bukszpanu i bibułkowych kwiatków. Należy pamiętać, że przyniesione z kościoła poświęcone palmy będą chroniły domostwa przed uderzeniem pioruna i pożarem, a ich mieszkańców przed chorobami. W chałupie z Czermna zwiedzający poznają technikę batiku - najbardziej popularną technikę zdobienia jaj, a także naturalne barwniki do ich farbowania. W kolejnych - przyjrzą się przygotowaniu święconego i zdobieniu glinianych podłóg wzorami z piasku.
Przygotowane we wnętrzach chłopskich izb ekspozycje przybliżą także inne zajęcia towarzyszące przygotowaniom jak i samemu świętowaniu Wielkanocy, m.in.: wypiek ciast i pieczywa, wykonywanie dekoracji świątecznych, przyjecie księdza, który przybył poświecić pokarmy, poświecenie ognia i wody, a także chodzenie młodzieży z kurkiem dyngusowym i gaikiem.
Obchody Niedzieli Palmowej w skansenie uświetnią koncerty w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Sierpcu oraz młodych artystów z Zespołu Tańca Ludowego ZAWIDZANIE. Na stoiskach wielkanocnego kiermaszu znajdą się produkty regionalne, wielkanocne wypieki, a także wyroby rękodzieła.
W niedzielę Palmową na zwiedzających czekać będzie moc atrakcji. Wizyta w skansenie będzie więc znakomitym pomysłem na rodzinny wypoczynek na świeżym powietrzu i poznanie bogatej tradycji ludowej regionu.