|
Ksiądz Leon Pomaski (1883-1963). Na zdjęciu pierwszy z lewej, podczas uroczystości 3 maja w Sierpcu, lata 30. XX wieku. |
|
Wielce zasłużony dla historii sierpeckiego szkolnictwa i oświaty ksiądz dyrektor Leon Pomaski został patronem nowej ulicy w mieście. Tym samym możemy chyba mówić o powstającej w Sierpcu tzw. dzielnicy zasłużonych nauczycieli, gdyż ulica Ks. Leona Pomaskiego znajduje się w sąsiedztwie ulicy Stefanii Sempołowskiej oraz sierpeckiej nauczycielki, od 1896 r. Przełożonej Pensji Żeńskiej w Sierpcu, Anny Piniarowicz (Uchwała Rady Miejskiej numer 285/XXXVIII/2013 z dnia 27 lutego 2013 r.)
Z ideą i wnioskiem nazwania nowej ulicy imieniem księdza wystąpił do Przewodniczącego Rady Miejskiej Zespół do Spraw Nazewnictwa Ulic i Placów przy Radzie Miejskiej.
Rada nadała nazwę ulica Ks. Leona Pomaskiego uchwałą numer 315/XLI/2013 z dnia 24 kwietnia 2013 roku. Ulica położona jest na terenie Osiedla nr 6.
Leon Pomaski urodził się 11 kwietnia 1883 r. we wsi Karniewek w powiecie pułtuskim, w rodzinie chłopskiej. W 1904 r. rozpoczął naukę w Seminarium Duchownym w Płocku, w 1911 r. w katedrze płockiej otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Antoniego Nowowiejskiego. Studia wyższe na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczął w 1918 r. Ukończył je w 1922 r., uzyskując tytuł doktora prawa kanonicznego. Po studiach, w sierpniu 1922 r., skierowany został na stanowisko prefekta w Seminarium Nauczycielskim w Wymyślinie, gdzie dodatkowo nauczał religii, historii i języka polskiego. Wkrótce, za zgodą biskupa, przeniósł się do Sierpca, gdzie najpierw został prefektem, a wkrótce dyrektorem Progimnazjum Męskiego Filologicznego. Data objęcia tego stanowiska przez księdza Leona Pomaskiego była przełomową, jeśli chodzi o historię tej szkoły. Ksiądz zasłynął doskonałym prowadzeniem placówki i zapisał się na kartach jej historii jako doskonały pedagog, dyrektor, przyjaciel młodzieży. W 1926 r. doprowadził do połączenia Gimnazjum z pensją Anny Piniarowicz. Dwa lata później wykorzystał moment przejazdu przez Sierpc prezydenta RP Ignacego Mościckiego, by przedstawić mu prośbę o nadanie szkole jego imienia. Prezydent zgodę wyraził i od tej pory szkoła nosiła nazwę: Koedukacyjne Gimnazjum Polskiej Macierzy Szkolnej im Prezydenta Ignacego Mościckiego. Zasługą księdza było przede wszystkim skompletowanie dobrej kadry nauczycielskiej, zdobywanie pomocy naukowych, tworzenie kółek zainteresowań, zachęcanie do aktywności ruchowej uczniów, doskonała organizacja i administracja szkoły. W 1939 r., nie widząc możliwości dalszego prowadzenia szkoły, opuścił Sierpc i udał się do rodzinnego Karniewka, gdzie przez cały okres okupacji pracował jako rolnik, a także w ukryciu pełnił posługi duszpasterskie. W czasie wojny był szykanowany, a nawet pobity przez niemieckiego komisarza. Po wojnie przez kilka lat pracował w duszpasterstwie, zajmował się też wykładami z katechetyki i homiletyki oraz wizytacją szkół w diecezji płockiej. Zmarł 24 października 1963 r.