|
Sierpecka Fara - 200 wydań przez 17 lat. |
|
Miesięcznik "Sierpecka Fara" - pismo parafii pw. św. Wita, Modesta i Krescencji w Sierpcu to pierwszy i najdłużej wydawany w mieście periodyk parafialny. Obecny jest w naszych domach już od 17 lat. Przez ten czas ukazało się aż 200 wydań, co jest rekordem, jeśli chodzi o sierpeckie czasopiśmiennictwo. Pierwszy numer czasopisma ukazał się 3 listopada 1996 r. i od tego momentu, poprzez dwieście wydań, na jego łamach zapisano ogrom niezwykle ważnych dla społeczności lokalnej wydarzeń.
Inicjatorem, redaktorem naczelnym i osobą, dzięki której pismo utrzymało się na trudnym rynku prasy przez prawie dwie dekady jest ksiądz dziekan Andrzej Więckowski.
Miesięcznik "SF" pomyślany został jako pismo niosące refleksję dla parafian, mieszkańców Sierpca i okolic. Zawartość treściowa to przede wszystkim informacje na temat życia religijnego, parafialnego, kulturalnego, duchowego i społecznego Sierpca. Na łamach miesięcznika swoje artykuły publikują nie tylko księża pracujący w parafii, ale także szereg osób świeckich.
W jubileuszowym, dwusetnym wydaniu miesięcznika znalazły się wywiady i wypowiedzi osób związanych z tworzeniem pisma, a także z dyrektorem płockiej edycji "Gościa Niedzielnego" ks. dr. Włodzimierzem Piętką i redaktorem naczelnym "SF" - księdzem Andrzejem Więckowskim. Numer ten zawiera też historię wszystkich działających przy parafii grup, stowarzyszeń i wspólnot oraz refleksje osób stojących na ich czele. W jubileuszowym wydaniu nie zabrakło biogramów katechetów pracujących na terenie Sierpca i ziemi sierpeckiej.
"Sierpecka Fara" każdego miesiąca trafia do wielu domów, ale warto, by sierpczanie wiedzieli, że wszystkie dotychczas wydane numery są archiwizowane i udostępniane w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej. Dwieście wydań pięknie prezentuje się w trzech pokaźnych, oprawnych tomach. Zawartość treściowa pisma wprowadzana jest także do bibliotecznej bazy Regionaliów - dostępna jest ona na stronie internetowej Biblioteki. Dzięki bazie, w szybki i łatwy sposób, dotrzeć można do artykułów i autorów, którzy na przestrzeni 17 lat publikowali w czasopiśmie.