|
Miodobranie w 2012 roku. |
|
|
Miodobranie w 2012 roku. |
|
Historia chowu pszczół jest tak stara jak dzieje rodzaju ludzkiego. Miód towarzyszył człowiekowi od zawsze. Ceniony był nie tylko z powodu swoich walorów smakowych, ale również niezwykłych właściwości leczniczych. Stosowano go na różne bóle, przy przeziębieniach, a także skaleczeniach i otarciach. Nowonarodzonym dzieciom smarowano nim usta, by w ten sposób zapewnić im słodkie życie. Dziś jego rola wyraźnie osłabła. By przypomnieć dawne tradycje związane z hodowlą pszczół i zaprezentować mnogość zastosowań produktów pszczelich Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu 7 lipca, w godzinach 10-19 zaprasza na imprezę plenerową "Miodobranie w skansenie".
Bez wątpienia najciekawszą atrakcją nadchodzącego wydarzenia będą pokazy prac pszczelarskich odbywające się na terenie dwóch zagród chłopskich. Zwiedzający przyjrzą się z bliska jak wyglądało podkurzanie pszczół, podbierania i wirowanie miodu, odsklepianie wosku, czy zakładanie węzy. Podczas prezentacji pszczelarze użyją autentycznych narzędzi. Turyści posmakują też różnych rodzajów miodów wprost z plastra, by wybrać te najsmaczniejsze. Na stoiskach wystawców podczas Kiermaszu Miodu prócz produktów rękodzieła i rzemiosła artystycznego znajdą się też produkty pszczele - od miodu, przez wosk, propolis i pyłek, po kosmetyki na bazie wosku i propolisu. Na scenie skansenowskiego amfiteatru pojawią się dwa zespoły: Zespół Folklorystyczny DĄBKOWIACY i grupa Liarman. Pierwszy istnieje od 2009 roku. W jego repertuarze znajdują się utwory muzyki ludowej i sakralnej. Grupę LIARMAN tworzą wokalistka Susana Raso, flecistka Lidia Małyszek i gitarzysta Łukasz Gaszler. W ich recitalu znaleźć można dawne pieśni z Anglii, Hiszpanii, Portugalii, Galicji Hiszpańskiej, a także autorskie kompozycje rock-folkowe z tekstami zaczerpniętymi z poezji. Ich koncerty są podróżą przez historię muzyki europejskiej od średniowiecza do XIX wieku, przez rozmaite kultury i miejsca.
Pokazy codziennych zajęć gospodarskich przybliżą obyczajowość wsi mazowieckiej z przełomu wieków. Odwiedzając kolejne zagrody i domostwa goście Muzeum spotkają tkaczkę. Przyjrzą się ręcznemu praniu i maglowaniu bielizny, przędzeniu na kołowrotku, pęczkowaniu ziół, wirowaniu śmietany w centryfudze, a także wyrobowi powrozów. Zobaczą jak wykonywało się kwiaty z bibuły i papierowe firanki. W izbie szkolnej z lat 20-tych XX wieku napiszą dyktando ortograficzne oraz rozwiążą zagadki związane z pszczołami.
Ścieżki edukacyjno-przyrodnicze w parku dworskim i lesie grądowym to świetny pomysł na ciekawą lekcję przyrody na świeżym powietrzu. Instruktorzy wprowadzą uczestników w fascynujący świat fauny i flory Mazowsza. Nieodłącznym punktem programu imprez plenerowych odbywających się w sierpeckim skansenie są msze święty odprawiane w zabytkowym, drewnianym kościele z Drążdżewa. Każdorazowe uczestniczą w nich setki wiernych. Eucharystie te mają w sobie niezwykły klimat niespotykany nigdzie indziej. To nie koniec atrakcji przygotowanych na tegoroczne "Miodobranie…" Warto też skorzystać z przejażdżek konnych w siodle i bryczką. Dla spragnionych nieco spokojniejszego wypoczynku na leśnej polanie zapłonie ognisko.
"Miodobranie w skansenie" to niezaprzeczalnie najsłodsza impreza w ofercie muzealnej. Miody i produkty pszczele obecne będą wszędzie na terenie ekspozycji. Wizyta w skansenie 7 lipca może to znakomity pomysł na ciekawe rozpoczęcie wakacji i rodzinne spędzenie wolego czasu. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że pogoda pozwoli na długie spacery i wspólną zabawę na świeżym powietrzu.