|
Szczególnej wymowy całej uroczystości nadali młodzi ludzie z klubu kibica MKS "Kasztelan", którzy przybyli na miejsce uroczystości odświętnie ubrani z pięknym transparentem z wyszytym napisem SIERPC, orłem w koronie i herbem Sierpca. |
|
|
Tablicę poświęcił ks. Dariusz Skoczylas, a o godzinie 18.00 w kościele farnym odprawił mszę św. w intencji powstańców styczniowych. |
|
|
Odsłonięcia tablicy dokonał Przewodniczący Rady Miasta Marek Chrzanowski oraz Burmistrz Marek Kośmider. |
|
|
Słowo wprowadzenia wygłosił Zdzisław Dumowski. |
|
|
W niedzielę, 7 lipca, o godz. 17.30 odsłonięta została tablica poświęcona powstańcom styczniowym, którzy w latach 1863-1864 brali udział w walkach z wojskami carskimi na północnym Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej. Tablica została umieszczona na głazie narzutowym wewnątrz kwatery-pomnika znajdującej się przy ul. Kościuszki naprzeciw cmentarza wyznaniowego. |
|
W niedzielę, 7 lipca, o godz. 17.30 odsłonięta została tablica poświęcona powstańcom styczniowym, którzy w latach 1863-1864 brali udział w walkach z wojskami carskimi na północnym Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej. Tablica została umieszczona na głazie narzutowym wewnątrz kwatery-pomnika znajdującej się przy ul. Kościuszki naprzeciw cmentarza wyznaniowego.
Dzisiaj Powstanie Styczniowe ocenia się jako zryw narodowy, który nie miał najmniejszych szans powodzenia. Powstanie wybuchło za wcześnie. Jedną z przyczyn przyspieszających jego wybuch była zapowiedziana przez administrację branka, czyli wcielenie do wojska carskiego na 20 lat 12 tysięcy mężczyzn z terenu Królestwa. Służba w wojsku carskim prowadziła do wyniszczenia żołnierzy więc władze powstańcze uznały, że popisowi - jak wtedy mówiono na rekrutów - mogą ojczyźnie oddać lepszą przysługę, idąc do powstania, niż godząc się na służbę wojskową dla rosyjskiego cara. Wśród takich takich popisowych znaleźli się mieszkańcy Ziemi Sierpeckiej: Michał Antośkiewicz, Jakub Myciński, Franciszek Cybulski, Jakub Erkman, Jan Solkowski.
W bliższej i dalszej okolicy Sierpca doszło w 1863 r. do starć z oddziałami rosyjskimi, m.in. 28 stycznia pod Unieckiem, 8 lutego w Sierpcu podczas odwrotu oddziału Waleriana Ostrowskiego, 25 lutego pod Okalewem/Rudą/Supią, 12 marca pod Drążdżewem, 21 marca pod Radzanowem, 4 kwietnia pod Kozimrogiem-Łęgiem, 16 kwietnia pod Koziołkiem, 16 kwietnia pod Koseminem, 22 kwietnia pod Nietrzebą, 4 czerwca pod Bądkowem Jeziornym oraz pod Kotowymi/Przybyszynkiem, 13 czerwca pod Kowalewem, 3 lipca pod Rozwozinem, 9 lipca pod Szczutowem/Bliznem, 18 lipca pod Kuczborkiem, 10 sierpnia pod Chromakowem, 17 września pod Choczniem/Żurawinem, 10 października pod Galuminem, 14 października pod Osówką. Zimą 1863 r. powstanie na północnym Mazowszu i Ziemi Dobrzyńskiej zagasło. Ostatnią bitwę stoczono 29 marca 1864 r. pod Łapinóżem.
Po rozbiciu oddziałów powstańczych zaczęło się pisanie adresów wiernopoddańczych do cara przez władze administracyjne miast i miasteczek. Ruszył mechanizm sądowego rozliczania za powstanie.
Wybór 7 lipca 2013 r. na odsłonięcie tablicy nie jest przypadkowy. Podczas powstania styczniowego w najbliższej okolicy Sierpca najpoważniejsze starcie z wojskiem carskim nastąpiło 9 lipca 1863 r. pod Bliznem/Szczutowem. Poległo 34 powstańców, spośród których rozpoznano 23.
Wśród poległych byli także mieszkańcy Ziemi Sierpeckiej:
Józef Szychółda z Babca Więczanek, który zostawił żonę i 4 dzieci,
Wojciech Mierzkowski - wyrobnik z Sierpca,
Walenty Wiśniewski - urlopowany żołnierz,
Edward Busse, który zostawił żonę i 2 dzieci,
Antoni Nowakowski, który zostawił żonę i 5 dzieci,
Tomasz Kurządkowski - wyrobnik z Sierpca.
Wszyscy polegli w tej bitwie spoczywają w mogile zbiorowej na cmentarzu w Szczutowie.
Odsłonięcia tablicy dokonał Przewodniczący Rady Miasta Marek Chrzanowski oraz Burmistrz Marek Kośmider. Słowo wprowadzenia wygłosił Zdzisław Dumowski. Tablicę poświęcił ks. Dariusz Skoczylas, a o godzinie 18.00 w kościele farnym odprawił mszę św. w intencji powstańców styczniowych.
Inicjatywa ufundowania tablicy zrodziła się w kręgu sierpeckich samorządowców. Kamień został podarowany przez Mirosławę i Czesława Kotarskich z Rościszewa i przetransportowany dzięki uprzejmości Jerzego Babeckiego - współwłaściciela firmy "Budexpol". Grawerunek na płycie jest dziełem Anny Rabazińskiej. Obróbki kamieniarskie nieodpłatnie wykonał Paweł Rabaziński.
Szczególnej wymowy całej uroczystości nadali młodzi ludzie z klubu kibica MKS "Kasztelan", którzy przybyli na miejsce uroczystości odświętnie ubrani z pięknym transparentem z wyszytym napisem SIERPC, orłem w koronie i herbem Sierpca.