|
Apel Pamięci - rozpalenie ognia. |
|
|
Komenda Harcerskiego Startu - Ola Szewczuk, Piotr Jaworski, hm. Katarzyna Korulasińska i dh. Kinga Jędrzejewska z 12 DSH "Porażka" z Gozdowa. |
|
|
Zdjęcie z punktowymi. |
|
|
Szkolenie łączności. |
|
W ostatni weekend wielu z Was z pewnością widziało drużyny harcerskie przemierzające nasze miasto w biało-czerwonych opaskach. Wszystko w związku z 74 rocznicą powołania Szarych Szeregów i Harcerskim Startem Hufca ZHP Sierpc.
Harcerski Start Hufca ZHP Sierpc jest imprezą, która od parędziesięciu lat rozpoczyna nowy rok harcerski. Jest to też okazja do wykorzystania ostatnich dni lata i wspólnej harcerskiej zabawy. W tym roku 215 harcerzy (podstawówki), harcerzy starszych (gimnazjaliści), wędrowników (licealiści i studenci) oraz instruktorów spotkało się na równe 24 godziny w Szkole Podstawowej nr 3 w Sierpcu. Trójka gościła więc harcerzy z Sierpca, Suska, Gozdowa, Rościszewa, Mochowa, Gójska, Lelic. Kadrę zlotu stanowili: harcmistrz Katarzyna Kordulasińska (komendant hufca, komendant złazu), przewodniczka Aleksandra Szewczuk (programowiec złazu), przewodnik Piotr Jaworski (oboźny złazu). Obsługę stanowili wędrownicy z 13 dsh "Pomyłka" im. Obrońców Wieży Spadochronowej.
Założeniem organizatorów było stworzyć imprezę nie tylko integracyjną, ale też edukującą. W bloku popołudniowym odbyły się więc warsztaty z takich dziedzin jak: rysunek, pierwsza pomoc (z ratownikiem HKR "Sierpc"), pomoc osobom niepełnosprawnym (z wolontariuszem Szansy na Życie), bronioznawstwo (ze studentem wojskoznawstwa UMK), maskowanie i gra francuska. Blok wieczorny drużynowym i zastępowym zagospodarowali instruktorzy o Chorągwi Mazowieckiej ZHP w Płocku, którzy przedstawili im swój projekt rozwoju pracy w zastępach i ogólnomazowieckiej rywalizacji - "Bitwę o TEZM". W tym czasie reszta harcerzy uczestniczyła w spotkaniu z wolontariuszami z "FundacjA-DAM siebie", którzy uczyli ich, jak ratować ludzkie życie i zachęcali do wspólnego bicia rekordu Polski w resuscytacji krążeniowo-oddechowej 5 października w CKiSz.
W związku z tym, że złaz zaczynał się idealnie w 74. rocznicę powołania Szarych Szeregów, jego fabuła była z tym związana. Pierwszego wieczora przewidziano także uczczenie pamięci harcerzy-konspiratorów i partyzantów. W tym celu kolumna ponad 200 uczestników Startu przemaszerowała chodnikami Sierpca, by na ulicy Wiosny Ludów, pod pomnikiem Armii Krajowej wspólnie przeżyć uroczysty apel. Harcerskie ognisko zastąpiły pochodnie, wciągnięto flagę narodową, złożono znicze i odczytano apel poległych. Uroczystości towarzyszyła atmosfera dumy z przodków - tego dnia harcerze również chodzili w biało-czerwonych opaskach.
Drugi dzień złazu w całości zagospodarował krótki rajd fabularny. Drużyny harcerskie pokonały 8 kilometrów poznając ciekawsze tereny miasta i gminy Sierpc. Dla nich był to 28 września 1939 roku. Musieli wydostać się z oblężonej przez Niemców stolicy, by uniknąć aresztowań i rozbicia organizacji, następnie mieli w lasach przejść szkolenie wojskowe i wrócić do miasta zasilając konspiracyjne struktury powstałych dzień wcześniej Szarych Szeregów. Na swojej drodze spotkali oni harcerki-łączniczki, polskich żołnierzy i partyzantów, konspiratorów, żołnierzy niemieckiego Wehrmachtu. Sprawdzali też swoje umiejętności w zadaniach plastycznych, sprawnościowych i technicznych, takich jak odczytywanie szyfrów, malowanie plakatów propagandowych, bieg w masce przeciwgazowej, walka ćwiczebnym karabinem, rzut granatem ćwiczebnym, obsługa telefonu polowego, strzelnica ASG. Wszystkie te atrakcje przygotowała 13 dsh "Pomyłka", której sprzętu i mundurów użyczyli m.in. Grupa "Segreh", Pdds.
Rywalizacja drużyn zakończyła się w sobotę o godzinie 16. W pionie harcerskim zwyciężyła 16 drużyna harcerska "Przyjaciele" z Lelic, a w pionie starszoharcerskim 4 drużyna starszoharcerska z Rościszewa.