|
PRL na wesoło - wystawa w Bibliotece Miejskiej czynna od 15 listopada 2013 r. do 28 lutego 2014 r. |
|
PRL na wesoło to tytuł najnowszej ekspozycji, którą od 15 listopada oglądać można w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu. Wystawa jest próbą przypomnienia zdarzeń, zjawisk i przedmiotów, które kojarzą się z czasem Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Dla osób urodzonych w tym okresie będzie to wędrówka do chwil, które dziś wspomina się z sentymentem - pierwszych prywatek, wakacji, zabaw, smaków. Dla osób urodzonych po 1990 roku będzie natomiast próbą wyjaśnienia świata zupełnie dziś niezrozumiałego, w którym na sklepowych półkach królował ocet a przedmiotem pożądania był papier toaletowy.
Jest to pierwsza tego typu prezentacja w sierpeckiej Bibliotece, gdyż oprócz licznych zdjęć i dokumentów pokazanych jest mnóstwo materialnych pamiątek, a już absolutnym hitem jest tzw. kącik M2, czyli odtworzone typowo PRL-owskie mieszkanie w bloku z wielkiej płyty.
Wystawa ma szereg walorów edukacyjnych. Podzielona została na kilka działów tematycznych, z których dowiedzieć można się m.in. czym było życie na tzw. kartki, po co organizowano czyny społeczne, jakie były charakterystyczne smaki okresu PRL, jak wyglądał świat dzieci, jak obchodzono Dzień Kobiet, jak spędzano wakacje i wszelkie święta, a zwłaszcza Święto Pracy, dożynki, akademie. Wystawa pokazuje także życie na PRL-owskiej wsi, gdzie głównym elementem krajobrazu były PGR-y, czyli Państwowe Gospodarstwa Rolne. Z racji tego, że wystawa przygotowana została w lekkiej, humorystycznej konwencji, nie mogło na niej zabraknąć ulubionych rozrywek Polaków, czyli tego, jak wyglądały prywatki, bale sylwestrowe, festiwale i przeglądy piosenek. Sporo miejsca poświecono przedstawieniu ulubionych programów telewizyjnych Polaków oraz tego, co najchętniej czytano.
Ekspozycja ukazuje także przedmioty pożądania minionych dekad, wśród których było m.in. własne M - mieszkanie w bloku z wielkiej płyty, samochód "maluch" i telewizor. Sporo z tych marzeń pozostaje aktualnych także współcześnie, jednak realizowanie tych z czasów socjalizmu wymagało wyjątkowych umiejętności i okazji.
Biblioteka w sposób szczególny honoruje podczas każdej wystawy nasze miasto, starając się aby na każdej, niezależnie od tematu, znalazł się sierpecki akcent. W najnowszej ekspozycji tych akcentów jest całkiem sporo - oprócz unikatowych i nigdzie dotąd niepublikowanych zdjęć i dokumentów życia społecznego znalazły się także wprawiające wręcz w osłupienie przedmioty. Wśród sierpeckich ciekawostek są także plakaty z programami sierpeckich imprez z minionych dekad, zaproszenia i programy na obchody święta 1 Maja, drukowane hasła propagandowe PZPR, a także telegram informujący absolwentów uczelni medycznych o atrakcyjnym miejscu do życia i pracy, jakim jest Sierpc.
Niewątpliwym "smaczkiem" wystawy są także zaprezentowane na niej przedmioty. Wśród kilkuset eksponatów znalazło się m.in. radio Diora, gramofon Unitra, projektor przeźroczy Ania, oryginalne kosmetyki i chemia, w tym mydło Ixi do prania ręcznego, wyprawka szkolna, kobiece bibeloty i biżuteria, kartki na żywność, elementy garderoby, sprzęt domowy. W wystawowym M2 znalazły się typowe elementy wyposażenia mieszkania okresu PRL.
W kąciku z ławą i fotelami można zasiąść i przeczytać któryś z tomów uwielbianej tzw. kieszonkowej Serii z Tygrysem, któryś z kultowych poradników pani domu autorstwa Ireny Gumowskiej czy archiwalne numery tygodników "Przyjaciółka", "Zwierciadło", "Film", "Płomyk", "Przekrój", "Miś" lub "Świerszczyk".
Autorki wystawy - pracowniczki Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej dla grup zorganizowanych przygotowały fachowy komentarz oraz szereg atrakcji i niespodzianek.
Wystawa czynna będzie do końca lutego 2014 r. Oglądać można ją każdego dnia pracy Biblioteki Miejskiej. Zwiedzanie jest bezpłatne.