|
Autorki wystawy - Magdalena Staniszewska i Ewa Karolewska zapraszają gości do odbycia podróży sentymentalnej w czasie - 14.11.2013 r. |
|
|
Pamiątkowa fotografia większości uczestników wernisażu i wieczoru wspomnień "PRL na wesoło" w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sierpcu, 14.11.2013 r. |
|
|
Na pamiątkę wieczoru wiele osób chciało mieć fotografię z autorkami wystawy w kąciku M2. |
|
|
Autorki wystawy swoim ubiorem nawiązały do PRL-owskiej mody lat 60. i 70. |
|
Właśnie wróciłyśmy z bardzo dalekiej podróży, na którą dzisiejszego wieczoru chcemy zaprosić także Państwa - tymi słowami powitały gości autorki wystawy "PRL na wesoło" w Czytelni Miejskiej Biblioteki Publicznej - Ewa Karolewska i Magdalena Staniszewska, pojawiając się w sali widowiskowej z walizką i kuferkiem. Wieczór wspomnień połączony z wernisażem wystawy w dniu 14 listopada obfitował w szereg niespodzianek. Stał się tym samym okazją do wielu wspomnień i wzruszeń.
Niecodzienny wernisaż zaplanowany został z wielką starannością. Oprócz tradycyjnych planszy wystawowych na gości czekał kącik M2, czyli w pełni umeblowany pokój odzwierciedlający mieszkanie w bloku z wielkiej płyty oraz przy długim stole zestaw typowo PRL-owskich przysmaków. W menu nie mogło zatem zabraknąć: jajek w majonezie, sałatki warzywnej, śledzi w oleju, sernika, słodkiego bloku i herbaty. Przekąski przygotowane zostały i podane na pamiętającej kilka dekad zastawie - były szklanki w metalowych uchwytach, stare cukiernice, klosze do ciasta, solniczki i wiele innych.
Wprowadzenia do retro wspomnień dokonały autorki wystawy. Ubrane w stroje z czasów PRL - w stylu lat 60. i 70. - omawiały poszczególne zagadnienia ukazane na wystawie, dając tym samym okazję gościom do przypomnienia sobie chwil, które dziś wywołują nostalgię i uśmiech na twarzy - na przykład pierwszych prywatek, zabaw, wakacji, smaków. Istotną część wieczoru stanowiło pokazanie materialnych pamiątek z Sierpca z czasów PRL. Oprócz unikatowych i po raz pierwszy prezentowanych zdjęć były to pochodzące z od dekad gromadzonych przez Bibliotekę zbiorów - oryginalne zaproszenia na sierpeckie uroczystości, plakaty informujące o obchodach Majowego Święta Pracy w 1975 r., programy imprez z początku lat 80., liczący ponad 40 lat plakat informujący o obchodach 650-lecia Sierpca, telegram dla absolwentów uczelni medycznych o pracy w sierpeckiej służbie zdrowia wraz z zachęcającą do zamieszkania w Sierpcu gwarancją otrzymania "dodatków deficytowych, pożyczek bezzwrotnych na zagospodarowanie oraz mieszkania z puli naczelnika miasta". Goście wernisażu mieli okazję także zobaczyć oryginalne, zachowane przez lata przedmioty. Spośród setek zgromadzonych były to m.in. oryginalne detergentowe mydło "ixi", perfumy "Być może" i "Pani Walewska", biżuteria, kartki na żywność, wyprawka szkolna, ale także pamiątki związane z lądowaniem człowieka na Księżycu, zagraniczne naklejki na bagaż z lat 70. i wiele innych. Wszystkie zaprezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z bibliotecznych zbiorów a część z nich została ofiarowana przez czytelników i załogę Biblioteki.
Wieczór w stylu retro obfitował w wiele wspomnień. Goście siedząc przy stołach z prl-owskimi smakołykami z nostalgią wspominali sierpeckie miejsca, czyny społeczne na ulicach miasta, zabawy sylwestrowe w Powiatowym Domu Kultury, Domu Rzemiosła czy szkołach, sklepy i ich zaopatrzenie, zabawy w parku przy dawnej kawiarni "Parkowa", ulubione oranżady produkowane przez państwa Pehlke oraz na tzw. Włókach przez państwa Smorzewskich, ciastka z cukierni Piotra Tułacza, restaurację Anny Lipczykowej, słuchanie audycji nadawanych z radiostacji Sierpc. Były też wspomnienia związane z obchodzeniem Dnia Kobiet w sierpeckich urzędach i zakładach pracy. Nie zabrakło wielu anegdotek o pomysłowości na zdobywanie reglamentowanych towarów, staniu w kolejkach i zawiązywanych w tym czasie przyjaźniach.
Autorki wystawy przygotowały dla gości jeszcze jedną niespodziankę - tym razem muzyczną. W pewnym momencie spotkania, stojący na pianinie gramofon ożył, a w sali rozległa się idealnie wpisująca się a klimat wspomnień piosenka Ireny Santor "Tych lat nie odda nikt", odtworzona z pocztówki dźwiękowej. Wiele osób nie kryło w tym momencie łez wzruszenia, a potwierdzeniem udanego wieczoru były pamiątkowe wpisy w kronice wystawy, m.in. - "PRL to wesołe, szczęśliwe lata".
Cel przyświecający wystawie, a więc wspomnienie miłych chwil sprzed lat został osiągnięty. Pomysł wieczoru wspomnień i jego aranżacja spotkał się z uznaniem. Na pamiątkę przyjemnie spędzonego czasu w odmienionej bibliotecznej scenerii wszyscy jego uczestnicy wykonali sobie pamiątkową fotografię.
Teraz czas, by wystawę zwiedziła sierpecka młodzież, dla której czasy PRL są zupełnie niezrozumiałe, bo jak wyobrazić sobie, że przedmiotem pożądania mógł być kiedyś papier toaletowy? Autorki zapewniają, że dla grup zorganizowanych przygotowały ciekawy komentarz oraz wiele atrakcji i niespodzianek.
Wystawa czynna będzie do końca lutego 2014 r.