|
Zima w skansenie, grudzień 2013 r. |
|
|
Zima w skansenie, grudzień 2013 r. |
|
Do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu zawitała już zima, a wraz z nią przyszły Święta Bożego Narodzenia. W dniu 7 grudnia odbył się wernisaż wystawy "Boże Narodzenie na Mazowszu". Goście mieli okazję obejrzeć ekspozycję przygotowaną na terenie skansenowskiej wsi, wysłuchać koncertu w wykonaniu artystów z Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a także uczestniczyć w spotkaniu opłatkowym.
Święta Bożego Narodzenia w sercu każdego z nas zajmują ważne miejsce. Jest to bowiem czas rodzinnych spotkań i odpoczynku. W powietrzu unosi się zapach ciast, a z radio słychać kolędy. Tę atmosferę cudowności potęguje jeszcze ustawiona w salonie choinka. Święta sprzed 100 lat wyglądały jednak zupełnie inaczej. Sierpecki skansen postanowił przybliżyć zwiedzającym opowieść o zwyczajach i obrzędach związanych z okresem świątecznym praktykowanych na Mazowszu od Adwentu, poprzez Wigilię i uroczystość św. Szczepana, po święto Trzech Króli. Wiele spośród tych obrzędów z biegiem czasu uległo zapomnieniu.
Na otwarcie nowej wystawy przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, mediów, instytucji kulturalnych i osoby blisko związane Muzeum. Wśród nich znaleźli się Tadeusz Samborski, Dyrektor Departamentu Kultury Województwa Mazowieckiego, Marian Sołobodowski, Zastępca Dyrektora Departamentu Kultury, Marek Kośmider, Burmistrz Sierpca, Mirosław Koźlakiewicz, Poseł na Sejm RP, prof., dr hab. Adam Krajewski z SGGW, Marek Gąsiorowski, Wicestarosta Sierpecki i Ewa Jaszczak, Dyrektor Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie, Delegatury w Płocku.
Zaśnieżone podwórza i dachy chałup, skrzące się od mrozu szyby domostw oraz oszronione drzewa stanowiły przepiękną scenerię dla ekspozycji we wnętrzach. Wszystko to razem tworzyło świąteczną atmosferę, której nie sposób było nie ulec. Każdy z obiektów wchodzących w skład ekspozycji muzealnej odsłaniał nieco inne zajęcia i obyczaje praktykowane w okresie bożonarodzeniowym. Spacerując skansenowską drogą zwiedzający spotykali gospodynie i gospodarzy zajętych robieniem zabawek choinkowych, obsadzaniem i ubieraniem choinki, przygotowywaniem potraw wigilijnych, czy przygotowujących inscenizacje kolędnicze. Centralne miejsce w izbach zajmowały przystrojone tzw. "światami" snopy niewymłóconego zboża, których miejsce z czasem zajmowały drzewka bożonarodzeniowe. Ławy i stoły czekały już pięknie przyozdobione na wieczerzę wigilijną. W XVIII-wiecznym kościele zebrani wysłuchali najpiękniejszych kolęd polskich, a następnie powrócili saniami/wozem na salę konferencyjną, gdzie odbyła się część oficjalna wydarzenia.
Gości powitał tu Dyrektor Muzeum, Jan Rzeszotarski, oddając następnie głos wicedyrektor, Bogusławie Trojanowskiej. W swoim wystąpieniu pt. "Minął rok" dokonała ona prezentacji i podsumowania najważniejszych wydarzeń, które miały miejsce w placówce w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ogłoszono też wyniki konkursu na najpiękniejszą szopkę bożonarodzeniową. Na adres Muzeum nadesłano 101 prac, spośród których komisja wyłoniła 10 laureatów w dwóch kategoriach wiekowych: 6-8 lat i 9-13 lat. Jury było pod wielkim wrażeniem pomysłowości i talentu młodych twórców. Obok dzieł drewnianych znalazły się bowiem też konstrukcje z masy solnej, plasteliny, a nawet makaronu. Pełna lista nagrodzonych znajduje się na stronie podmiotowej instytucji: www.mwmskansen.pl. Podczas uroczystości miała też miejsce premiera II części filmu z cyklu "Cztery pory roku w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu", pt. "Wigilia… Tradycje bożonarodzeniowe w rodzinie ziemiańskiej". Wzbudził on żywe zainteresowanie oglądających. Wnętrza skansenowskiego dworu ożyły na nowo. Wypełnił je gwar, radosny śmiech familii szlacheckiej obchodzącej Boże Narodzenie. Niezwykła atmosfera obrazu wprawiła zebranych w podniosły, świąteczny nastrój, co stanowiło doskonałe wprowadzenie dla koncertu "Pieśń ujdzie cało" w wykonaniu artystów z RZA Wojska Polskiego. Zebrani usłyszeli najpiękniejsze pieśni patriotyczne, kolędy i pastorałki. Artyści przynieśli słuchaczom wiele wzruszeń.
Zakończeniem uroczystości było spotkanie opłatkowe, podczas którego ksiądz dziekan Andrzej Więckowski, a po nim Dyrektor Muzeum złożyli zebranym życzenia radosnym i spokojnych świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku.